"Я другой такой страной не знаю...

Въпроси, проблеми, ревюта и настройки свързани с Интернет и мрежи под Windows, Linux, Mac OS; сайтове и услугите им, електронна поща и др.
fred
Глобален модератор

Re: "Я другой такой страной не знаю...

Мнение от fred » 10 апр 2019 19:09

error_404 написа:
10 апр 2019 12:29
...
Относно построеното през СОЦ-а ами да беше за наша сметка, но за нас БЕЗ заеми, имахме индустрия и производство, лекари и учители, образование и магистрали, жилища и евтин ток и пак БЕЗ ЗАЕМИ!!!!
Сега радвай се на "кореком"-ите (странно защо те е било страх да влизаш не знам) и на "пълните" си джобове и на колата "втора" употреба купена с кредит, а това, че живееш в жилище купено през СОЦ-а и пробвай сега да си купиш, като инженер, а?!

И приятелю бил си в партията недей така нека сме добри и честни, а дали си изповядвал идеята и дали си искал е друг въпрос! '-'
Сполай и със здраве!
Без заеми казваш? Аз пък помня следването си, някъде 1968г внезапно студентският стол стола стана абсолютно отвратителен, 3 дена постно, 2 дена риба и само 1-2 пъти седмично някаква имитация на шницел където месото беше тънко колкото хартия. Той и преди не беше цвете но тогава съвсем се скапа. Години наред се чудех какво е ставало тогава докато веднъж ми попадна статистиката за външните заеми. Оказа се, че тогава сме изплащали 1 милиард марки заем към ГФР.

А тези $10 МИЛИАРДА заеми за които обявихме мораториум по външният дълг и ги ИЗГЛАДУВАХМЕ по Лукановото време къде ги слагаш? Комбинацията социализъм+капитализъм работела добре в Китай и Виетнам казваш. А защо не си караха на чист социализъм като е толкова цвете и такава прекрасна индустрия развил /по твоите думи/ ами си взеха капитализма за патерица? Знаеш ли какво представляваше Китай по времето на Мао когато беше автентичният сциализъм, толкова автентичен че дори обвиняваха СССР за ревизионисти? Имаха партиен почин да леят чугун по селата. И гонеха врабците с плашила, изяждали реколтата и затова имало глад.

И последно, защо все пак не коментираш признанието на Тодор Живков "СоциализЪма е едно недоносче!"? Направено пред целият партиен и държавен актив и никой не скочи да го опровергае. Защо когато свалиха Тодор живков същият този партиен и държавен актив не се върна към социализма след като е толкова добър? Защо дори Русия която ни го натрапи няма никакво намерение да го връща?

Явно не си живял при социализЪма и говориш общи приказки дочути в някой партиен клуб. Иначе щеше да знаеш, че в Кореком влизахме със страх защото доларите с които пазарувахме там бяха купени на черно. Нямаше официален начин да ги купиш, единствено робска ангария някъде в Африка където си даваш здравето за долари. За да си купиш с тях кола защото иначе за нея се чакаше по 10-15 години. Ако те хванат с тях това беше според законите валутно престъпление.

Член на БКП не съм бил. 1 милион бяха станали партийци, основната маса заради привилегиите които даваше.Аз пък си позволих лукса всичко да постигам със собствените си сили, без партийната патерица. Именно заради тези привилегии и така лесно рухна социализма. И твърденията ти, че съм бил без въобще да ме познаваш са меко казано клевета. Доста долничко като стил на спор. Впрочем загадка сте за мен вие печелещи парите си на Запад и същевременно оплюващи го. Що правите там като е толкова зле, връщайте се тук? Може и във Венецуела, там също строят социализЪма.

За жилището купено през соца... не е мое, наследство е. Моята вноска за жилище така и изгоря след като "недоносчето" замина на онзи свят. Защото и жилище не можеше да купиш с пари ами се правеше вноска и чакаш с нея едно 10-15г. Или ако ведомството строи жилище партийният комитет решава дали имаш "социален рейтинг" да ти го дадат под наем и после изкупуване. Баща ми и майка ми го изгладуваха, още помня как майка ми сипваше на мен и сестра ми мляко а нейното го разреждаше с вода та чак ставаше на цвят синкаво. Баща ми работи 15г като обикновен ел.техник в Софстрой за този апартамент и софийското жителство. Въпреки че беше стигнал до подполковник и началник свръзки в Трета армия. Защото имаше и жителство в прехваленият социализъм, където се родиш там си оставаш, не можеш дори в страната да се местиш какво остава на Запад да ходиш както вас сега.

Накратко, който ми хвали соцализЪма да ходи да живее в него. Ето я Венецуела, автентичен социализъм без никакви капиталистически патерици и може да се бори с капиталистите колкото душа му иска. На мен ми стигат, че 2/3 от животът строих едно "недоносче" и другата 1/3 разчиствах руините му.
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 10 апр 2019 19:47

error_404 написа:
@fred - няма да коментирам кой сте и за какво се борите, то е видно и очеизвадно!
Само ще кажа, че повечето "западни" разработки са идеи направени от хора, които са учили през социализма и/или комунизма!
Сериозно? Хайде да направим един списък на нобеловите лауреати, да видим колко от тях са училите при социализма. И пътем да отговориш на въпросът защо тези от тях които са емигрирали не са осъществили идеите си при социализма ами емигрират и ги осъществяват на Запад. Били емигрирали за пари на Запад. А защо социализмът не им дава тези пари? Нали е напреднал и успешен, значи за него не трябва да е проблем.
error_404 написа:
...
Относно построеното през СОЦ-а ами да беше за наша сметка, но за нас БЕЗ заеми, имахме индустрия и производство, лекари и учители, образование и магистрали, жилища и евтин ток и пак БЕЗ ЗАЕМИ!!!!
За заемите вече се уточнихме каква глупост е. Вземахме заеми и то на поразия защото всяка малко по-съвременна технология беше западна. А износът ни за западна валута беше мизерен и не стигаше. Индустрията която сме имали беше изкуствена, в гарантираните соц.пазари където продаваш всеки боклук който произведеш. В момента в който се появи истинската конкуренция и тази индустрия фалира.

Лекари, учители и образование казваш. Имахме ги защото страната беше един огромен концлагер. На границите бодлива тел и граничари с кучета, ако хванеш или застреляш някой който иска да избяга една седмица отпуска. Имаше т.н. "открит лист", т.е. правото да навлизаш в граничната зона а тя беше 30-40км от границата. Имах такъв служебен защото имахме обекти там така че го знам от личен опит. И масово хората в граничните села бяха нещатни сътрудници на МВР, всеки малко по-подозрителен го докладваха. И това го знам от личен опит, в хотела в Мадан ми откраднаха паспорта, лейтенантчето събра сервитьорите и те му докладваха съвсем професионално, личеше си че са обучени и е тяхно служебно задължение. Кой с кого седял, какво са говорели и т.н. За 2 дена хванаха крадеца.

ДС беше навсякъде, когато отвориха досиетата се оказа, че колеги които се пишеха дисиденти всъщност са били агенти на ДС. По груби оценки във ВУЗ-овете един на всеки десет, по-чувствителните зони /църквата/ на практика 100%.

Така че при любимият ти социализъм Тео щеше да види Германия и тамошните заплати през крив макарон. И за колата не вади парите и купува каквото иска ами вноска и чака 5-10г в зависимост от модела и натрупаните точки. Започвайки от Трабант през Москвич до Лада, тях ги считаха за модерни и повод за завист. Западна кола в никакъв случай, те бяха за Политбюро. За окръжните началства таванът беше Волга.

След следването го чакаше разпределение в някое забутано село. За това се използваше разпределението, да запушват дупки в места където никой не иска. Там 3г по разпределение и след това битка за място в някоя градска болница. Мераклии много защото я нямаше сегашната емиграция така че измъкването от селото не беше гарантирано. При положение, че е роден в съответният град, право да работят имат само тези с жителството а то е на родителите. Ако е роден на село там си остава. Е, ако омаеше някоя софиянка с женитбата получава и жителството :) Но тази "технология" я ползваха главно момичетата, родените в селата бяха известни с това, че доста са "дашни", готови на всичко само за да се измъкнат от селото.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Потребителски аватар
error_404
Глобален модератор

Мнение от error_404 » 11 апр 2019 03:00

...и не съм съгласен с теб и това е!

нека първо да ти се извиня ако съм те жегнал или си се почуствал оклеветен, просто няма начин да си учил по онова време да си завършил и най малкото да не си бил комсомолец! НЯМА НАЧИН!
Аз бях комсомолец и не го отричам и знам колко са петимата от РеМС '-'

Ходил съм и на Запад и на Изток и през соцЪ и през капитализЪма и нямах проблеми чинно си чаках и получавах и виза и всичко, не знам как са ставали при теб нещата, аз нямах познати, които да ме уреждат явно и се е получавало, не зависих от никой и не бях длъжен на никой!
Доларите се купуваха от БНБ и корекома беше до/зад Хотел "Рила" и без проблем баща ми влизаше за пазаруване след всяка командировка!
Децата от нашият блок редовно им купуваше дъвки "Chicklets" или някое тоблеронче!
Всички шофьори на тирове носеха дънки и продаваха дънки - Rifle, Levi's, а по бедните, като мен купуваха български Панака!
Родителите ми успяха след 4 години спестяване да си купят Вартбург и не бяха партийни членове. а успяха и след 15 години изплащане с безлихвен държавен заем да си купят и апартамента! Повтарям БЕЗЛИХВЕН ДЪРЖАВЕН ЗАЕМ!
Заеми България имаше, но в сравнение с каквото е дала реално бяхме на плюс и това няма как да го обориш!
Изнасяхме ток за съседите си и имахме чиста атомна енергия на 6 ст. колкото беше и билетчето за транспорт!
Спирките бяха с информационни табла от пластмаса и покрити и автобусите бяха или Чавдар или Икарус, както и тролейбусите!
Трамваите бяха чисто българско производство!
Щофьорите бяха облечени добре и не слушаха чалга и не получаваха повече от лекарите и учителите, а сега е точно обратното!
Метрото помня беше започнато и мотрисите бяха в Обеля позиционирани и повечето трасета реално си бяха прокопани, така ли е?! Ти поне помня беше геолог или подобно, нали?! Трябва да знаеш, но ако не знаеш, да ти кажа че 3 от лъчите ги имаше готови от времето на Т.Ж. и реално всичката парлама по демократично време беше за да усвоят евро заемите за уж тяхното изграждане! Смях!
Съюз на Слепите в България бяха в Обеля, а в Дружба беше Съюз на Глухите в България и им бяха осигурени максимални удобства, като за слепите помня, че имаха тръбно изградени водачи, като на всяко разклонение за даден блок или цех имаше надпис на брайл!!!
В Дружба си правих зъбите, че зъболекарката беше глухоняма, но нереално добър специалист и Човек с голямо Ч
Имахме ли и по 14 дена почивка лятото и по 14 дена зимата в почивните станции на почти всяко предприятие на морето и/или планината с карти, така ли е?! Имахме!
Аз също съм висшист и да ти кажа мой човек в столовата както имаше времена с хубава храна, така имаше и лоша, но спомените ми някак са за вкусна и питателна храна, както и от казармата също спомените ми са за качествена храна и невероятни тренировки!
В детските градини не приемаха по това кой познаваш и хранеха децата и не караха родителите да правят дарения или да си носят чаршафите!
Произвеждахме и хладилници и перални и странно как Перла-05 на родителите ми още работи и е на повече от 35 години!!!!
Хладилника МРАЗ също още работи, но се ползва повече за фризер!
Казваш некачествено производство! А?!
Уважението към милиционера не позволяваше да се обграждаме с огради, аларми, тел и блиндирани врати и да има частни охранители, така ли е?!
Нямахме пенсионери ровещи по кофите за боклук! Имахме уважението и респекта към възрастните, имахме елементарно възпитание!
Имахме и култура, а не пошлост и беше достъпна за всички!
Нямахме нагли роми, а бяха впрягани да работят! Имахме поддържани градинки и тротоари и се разхождахме без страх! Имахме и чисти улижи, които се миеха с вода веднъж седмично и с шампоан веднъж месечно! Нали?!

Статистиката ти е суха ето ти нагледна извадка, малко стара не е актуализирана с новите ви/ни заеми

http://www.bgspomen.com/2016/05/1944-1989.html
и за тази статия мога да кажа, че въпреки сухиите цифри е достатъчно показателна!

Относно Тодор Живков, ами винаги ми е бил антипатичен и все пак позволихме неговият охранител да се охрани, но виж Вълко Червенков е Човека!
(прочети и ще видиш какво е направил за соц-строя)
Относно Китай и Виетнам, надявам се да ги посетиш и да видиш с очите си и пак не си прав, защото скромните и честните ги уважават навсякъде и по всички етажи на властта и това го видях с очите си как един селянин във Виетнам, който се е бил срещу южняците и САЩ, с мърлява ризка и окъсани налъмчета в министерството на транспорта го посрещнаха човека все едно влиза някой аристократ! Всички пингвини (костюмари) му се поклониха, а някои му целунаха и ръка и той скромен селянин си гледал 3 бивола навътре в прованса и загубил и 4-те си деца от жълтият дъжд както ни го разказа!
Относно нобеловите лауерати, само да вметна, че наградният фонд и наградите са измислени на Запад и повечето емигрирали са заминали, не защото мечтите им не са се сбъдвали, а защото са искали и искат ПАРИ! Всички гонят парите! ВСИЧКИ!!! (включително и аз)
СоциализЪма не даваше нужните пари на хората защото ги вкарваше за общото благо и инвестираше в електрификация по селата, водоснабдяване и канализация по селата, а не в рязане на лентички!
Много от селата още милеят и пазят спомени за единствената им асфалтирана улица, но я имаше, а сега са обезлюдени и пълни с навъсени пенсионери, а през соцЪ хората се усмихваха и те канеха я на софра я у тях, а сега?! Йок файда!

Сега за технологиите: Е тука вече съвсем не съм съгласен, защото примерно KUKA Robots основните им системи са на база български разработки от соца! Правихмме космическата храна за космонавтите включително за Американските и програмата Интеркосмос и си имахме 2 космонавта и собствени спътници!
Имахме невероятни биотехнолози!
Имахме завод за запаметяващи устройства и Митсубиши изкупиха патентите - ДЗУ - Стара Загора
Имахем завод за телефонни апарати в Белоградчик! Имахме завод за телевизори във Велико Търново! Имахме няколко завода за специализирано военно оборудване от които се нароиха фирмички, които сега продават на запад технологии и сензори! Имахме завод за компютри в Правец!
Имахме завод за оптични лещи от който купуваха Лайка за обективите си! Имахме завод за изкуствени торове по който цъкаха и австрийци и унгарци и чехи и германци и сме изнасяли и за Франция! Имахме и бяхме единствената соц страна със завод за Кока Кола по лиценз! Имахме и помня и съм посещавал институтите за лазерни технологии точно срещу срещу БИЦ-ИЗОТ на 7-ми километър, който веднага след падането на режима беше ограбен брутално от американски специалисти, които нахлуха в него, като бащиния!
Имахме и завод за мотокари и изнасяхме за Япония и Южна Корея, всъщност DAEWOO все още ползват някои български патенти! Имахме и завод за паста за зъби и за тоалетна хартия и за какво ли не нужно на едно общество, всичко друго е лукс и излишна показност!
Мога да твърдя и да кажа с ръка на сърце, че бащата на жена ми, който по соца пътуваше до Япония постоянно за да им помага с научната дейност в проектирането и усвояването на позната днес RAM памет или памет с произволен достъп е бил човек, който е допринесъл и за моето израстване с ИМКО-2, но да не задълбавам!
Имахме институти и ОБРАЗОВАНИЕ, истинско ОБРАЗОВАНИЕ!!! Имахме БАН, който не е този познат днешен БАН с дръгливи старчета, а БАН където правеха НАУКА!!!

А относно Венецуела, странно бях преди има няма 7 месеца в командировка и имат големи проблеми и сега ще ти кажа от какво естество, че имам и колеги венецуелци и мълчат, като риби след като си отворя устата, а няма да коментирам, че единият, който плюеше беше с мен на командировката и мълча, като пукъл и бях на гости в къщата му и споменах на баща му какви ги дипли сина му и за малко пред мен не си изяде шамарите, защото ми показаха снимки в какво са живели и в каква къщичка са сега, просто умря от срам момчето,а сега като ми говори и гледа надолу!
- В държавно поддържаните магазини има всичко с купони и ако си държавен служител имаш купони и всичко ти се полага и има почти всико, а да не говоря за уличните сергии с огромни порции емпанадас де карне (месо) на някакви ултра смешни цени!!
- Всички частни супермаркети са почти празни (нямало било Кока-Кола и Нутела и това да им е проблема баси)
- Има богати квартали със специален пропускателен режим (олигарсите алчни) и там там е Дубай и има всичко, няма криза за нищо само плямпала, които с носталгия чакат Мадуро да падне за да направят бедните още по бедни, а себе си още по богати, а какви коли и джипове карат и с какви охрани се движат просто е паралелна вселена!
- Медицинско обслужване на ниво, скромно, но много качествено от Кубински лекари и имат и частно, но е адски скъпо, ама адски!!!
- Тока е зле, факт! Зле откъм поддръжка и липсата на специалисти!
- Интернет имат и то достатъчно сносен и с прилично качество, жалко, че всичко е надземно и кабелите са навсякъде!
- Колегите ми, които са реално емигранти в момента си имат жилища закупени през времето на Уго Чавес и то за почти без пари (раздадени), т.е. докато са можели да се облагодетелстват и са партийно обременени, а когато им е трудно веднага, като нашите политици - обръшат палачинката и плюят, но никой от тях няма и намерение да си го продаде въпреки изявеното от мен желание за плащане кеш на момента в долари! Защо ли?!
- Всичките ми колеги (4) венецуелци са специализирали в чужбина по времето на Уго Чавес и с ръка на сърцето си казват и признават, че преди са нямали изобщо възможността да учат, защото е било скъпо и само за богатите, но това хич не им пречи сега да плюят режима, бързо се забравя!
- Бензин, ами къпят се в него буквално, то е евтин най евтиният на планетата бих казал по малко от 15 цента поне където бях на работа!
- Дрехите и обувките са с много прилично качество и скъпи марки само по моловете в долари, ама да си кажа купих си 30 метра дочен плат супер дебел за да си имам (направих си пердета) за няма и 2 долара!!!!
- Хората ги е страх от това какво ще стане, а по-голяма част подкрепят режима, но и тихичко го плюят и това е факт, хем искат промяна хем обаче да им остане статутково!
- - Казваш автентичен социализъм е там, ами не не е просто си личи как са опоскали всичко и трябва да призная продължават въпреки, че са леви по убеждение в душите си са мръсни капиталисти!
-Жените им не струват и са повече прехвалени в сравнение с Аржентинките, които имат едно уникално излъчване за женственост, кокетност и изобщо са нива над онези, които сега разбирам как са ставали мис Свят, ами с петро-долари, то е ясно!

А аз виждам, кой е чел повече и се обосновава само на матрЯл, а не на истината и както казваше дядо ми лека му пръст:
"Има три вида истина, твоята, моята и истината!"

Та така нека да приключа спора с това чудно дълго изказване, а който иска нека да спори и да лае, той кервана си върви историята се повтаря.
-
Изображение
"За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което тук имат хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата."
К.Иречек, 13.12.1881

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 11 апр 2019 10:53

Комсомолец и партиец са МНОГО различни неща. Комсомолец те зачисляваха служебно без да те питат и караха наред, за партиец подаваш молба и те оглеждат. Не приемаха наред защото както казах заради облагите мераклии много а те се смятаха за нещо по-нагоре от другите. За да те успокоя ще си призная, че бях и пионерче :) Но за оправдание ще кажа, че чавдарче не съм бил, по мое време ги нямаше още :)

А за спора имам само една молба. Трошете си главите с този социализЪм но след едно 15-20 години. Тогава по моите сметки ще съм се преселил в щастливите ловни полета. Защото 3 национални катастрофи за един живот ще ми дойдат прекалено, а и ще ме хванете в много уязвими години когато от мен вече малко ще зависи. А, и още една молба, не си правете експериментите там на Запад където са ви приютили хората. Неблагодарно ще е да избягате от една кочина за да направите и там където са ви приютили същата кочина. Останалото го четох на диагонал, за Венецуела казваш всичко прекрасно пък гледам колони със десетки хиляди бягат от там. Иначе автентичен социализъм със задължителната му купонна система.

За заключение две стихотворения от онова време, добре характеризират манталитета на правоверният комунист. Затова не станах партиен член, не ми харесваше да съм фанатик като тях. По-точно да лицемернича и да се правя на такъв, защото огромното мнозинство от този 1 милион комунисти хич не им дремеше за идеите а бяха станали такива само заради облагите или за да не си усложняват живота. И когато дойде 10 ноември с радост се махнаха от тази партия.

Учудващо е след тоталният провал на тази система /признат дори от вождовете и/ отново да срещам същият дух но явно всяко поколение трябва да си направи само грешките, да се опари и да си плати за тях. Ние поне имахме оправданието, че ни беше донесено на щиковете на чужда армия.

https://chitanka.info/text/12604-kym-partijata
Христо Радевски. Към Партията

https://chitanka.info/text/12606-balada-za-komunista
Веселин Андреев. Балада за комуниста

Отговори