Интернет доставчици - предимства, недостатъци

Въпроси, проблеми, ревюта и настройки свързани с Интернет и мрежи под Windows, Linux, Mac OS; сайтове и услугите им, електронна поща и др.
Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Re: Интернет доставчици - предимства, недостатъци

Мнение от teou » 11 юли 2014 12:47

Тази оферта им е от година и кусур, няма да я спрат скоро. Доколкото знам скоростите са им реални, ъплоуда не e симетричен, а е 15, но това пак е повече от на Мтел, където на втората тарифа е 7 международния. Вече за надежност - някой който е на тях да ти каже. И най-добре от квартала. Аз дилемата с надежността я нямах, щото и преди си бях на читав лан, а не на оптика. Междувпрочем моите също се представиха добре през бурята. Физически отпадания и изгаряния нямаше, имаше някакъв забив за няколко минути, но може и при мен да си е било от токов удар, като си рестартирах рутера нет имаше, а същия ден имаше много спирания на ток ав квартала, така че може и тплинка да се е предал накрая.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 11 юли 2014 14:16

Това с кабелният LAN и жиците по дърветата че били ненадеждни си зависи само от доставчика и майсторите му дали не са си оставили ръцете. На мен първият ми доставчик бяха Линкос и кабелите точно така по дърветата. Бях се наплашил от разказите, специален разклонител със защита срещу пренапрежения, дори и специално заземление си бях приготвил. Една кутийка да я включа към радиатора но ме домързя. Ами за тези 3-4 години при тях един път дори нямаше да прекъсне по време на буря или след нея. Но им гледах кутиите вън на блока, специално военно изпълнение танк да мине през тях ще издържат. Понякога 1-2 пъти на 3 месеца им увисваше сървъра но си имаха момче дежурно дори нощем което го оправяше.

Така че си прав, зависи си от квартала и конкретното изпълнение. Един съсед веднъж в разговор се похвали с НЕТ1, ще взема да се опитам.
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Потребителски аватар
pakostnika
Старши потребител

Мнение от pakostnika » 11 юли 2014 18:34

На Глобул да се надяваш на нет е като да вярваш, че изборите променят нещо..
fred написа:Моят опит показва, че опитите нещо което работи добре да почне да се пипа уж за да се направи още по-добре накрая завършват плачевно. Така че не бързай с усмивките.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 19 юли 2014 23:33

Първи впечатления от НЕТ1. Известно време ще имам достъп и до двата доставчика едновременно което дава възможност за тестове при максимално еднакви условия. По-долу са дадени графиките за сваляне с браузъра Опера 12.16 на един и същи файл с превключване на доставчиците. Файлът e Линукс Ubuntu на този адрес с големина 987 МВ. Измерванията на скоростта са правени с DU Meter.

Първото впечатление е, че Нет1 си намира DNS сървъра значително по-бързо и безпроблемно от Мтел, за вторият обикновено ми се налагаше да рестартирам захранването на ONU-то. Понеже и в двата случая съм на Google DNS явно причината е в това ONU. Скоростите са показани на фигурите. И на двата доставчика съм на план 50 Mbps, експериментите са правени в различни часове на денонощието за да видя колко е натоварен международният канал на Нет1, за Мтел съм установил че са стабилни по всяко време на денонощието.

Изображение

Изображение

Изображение

Изводите: очевидно е че въпреки че съм на план 45 Mbps поне по този протокол не виждам това ограничение в Нет1, пуснати ми са пълните 100 Mbps. Дали е грешка или "зарибяване" през промоцията не знам, всеки случай нямам намерение да им се оплаквам :) Канала на Нет1 е достатъчно ненатоварен за да осигури скорости от порядъка на 80-90 Mbps по всяко време на денонощието. На Мтел канала също е стабилен и са ми сложили правилно ограниченията според плана за който плащам. Експериментите ще продължат с протокола FTP, торенти и със Speedtest. Ако имате някакви други идеи казвайте докато имам два доставчика.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 19 юли 2014 23:55

Вече за надежност - някой който е на тях да ти каже. И най-добре от квартала.
Докато ме включваха се наложи за малко да спрат нета на съседката по етаж която също е на Нет1. Оказа се че тя работи дистанционно за IBM, много нервно понесе новината че ще остане за малко без Интернет. Аз я успокоявах, че това е за малко, попитах я "Не ви ли се е случвало да останете за 10-15 мин без Интернет?" а тя ми отговори, че НЕ се е случвало. Чак пък толкова надеждност не вярвам но все пак е някакъв показател.

Ако пък толкова и е важна надеждността ще и препоръчам PON като резервен доставчик, сега Мтел имат една оферта за 11.90 лв за 50 Mbps. Тънкият капан е, че договора е двугодишен и важи САМО ако си на GSM при тях. Иначе цената за оптичен Интернет на PON си е съблазнителна, ако не бяха вторичните условия щях да се навия въпреки че е двугодишен договор.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 20 юли 2014 11:42

Като гледам явно Нет1 са реална алтернатива при теб, щом и в твоя квартал са стабилни, със скоростите бях сигурен, че няма проблеми.

Което не значи, че задължително трябва да се метнеш там, ако си доволен от Мтел. Аз се махнах, защото не бях на оптика, исках ъплоуд, не исках 2 г договор и нямах тел. Абонамент към тях и съотв. бях по дебелите цени; иначе от качество оплаквания нямах. При теб и 4те мои мотива не важат, така че си в друга ситуация.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 20 юли 2014 16:12

Остава само финансовият мотив, при Мтел съм на 22.90 лв :) Засега съм на двата доставчика, 10 лв повече на месец по промоционалната тарифа не са чак толкова много сравнено с обичайните ми разходи за Интернет. Сериозен плюс на Нет1 са телевизията която както се очертава е значително по-добра като качество от тази на Мтел, цени и канали не съм сравнявал. И още един плюс телефона, по който за 5ст/мин можеш да си говориш от компютъра и смартфона с всички в БГ. Може и международно но там тарифите вече са други. Недостатък е че ще имам още един номер.

Въобще Нет1 се опитват да се развиват, пожелавам им успех защото имам значително повече доверие на фирма тръгнала от Интернет доставчик отколкото на телеком опитващ се да стане Интернет доставчик. Първите се отнасят с много по-голямо уважение и разбиране към клиентите, и с техническата грамотност са по-добре.

Потребителски аватар
pakostnika
Старши потребител

Мнение от pakostnika » 20 юли 2014 16:21

fred написа: Въобще Нет1 се опитват да се развиват, пожелавам им успех защото имам значително повече доверие на фирма тръгнала от Интернет доставчик отколкото на телеком опитващ се да стане Интернет доставчик. Първите се отнасят с много по-голямо уважение и разбиране към клиентите, и с техническата грамотност са по-добре.
В крайна сметка след авантюра с Глобул тези останаха ли си независими или какво?
fred написа:Моят опит показва, че опитите нещо което работи добре да почне да се пипа уж за да се направи още по-добре накрая завършват плачевно. Така че не бързай с усмивките.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 20 юли 2014 16:24

pakostnika написа: В крайна сметка след авантюра с Глобул тези останаха ли си независими или какво?
Да, не се продадоха. Повече информация ТУК.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 21 юли 2014 09:31

Ха, търговския директор Мария Божилова... дали е съвпадение на имената или си е бившия орбителски кадър? Нямаше снимка и не съм сигурен, но с тази брутално евтина фиксирана телефония дето я пуснаха, може и да не е съвпадение. Големите така прецакаха услугите на купените доставчици, че се отвориха "добре забравени" пазарни ниши като воип телефония и необвързващи договори.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 21 юли 2014 10:25

teou написа:но с тази брутално евтина фиксирана телефония дето я пуснаха, може и да не е съвпадение.
Доколкото се усещам не е фиксирана телефония в класическият смисъл но е нещо като VoIP с терминиране към фиксирани и мобилни доставчици. Съдя по това че не става с прокарване на допълнителен кабел а направо през компютъра или през смартфона. Повече ТУК, доста съблазнително е, смятам да го пробвам и дори използвам за постоянно ако няма проблеми с качеството.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 21 юли 2014 19:50

Е да де, воип. То и спектърската и орбителската телефония, както и всичките алтернативни доставчици винаги са си били воип. POTS само от БТК. Самата последна миля, че е воип няма значение за качеството, ако нета през който върви е читав - важно е самия доставчик откъде си терминира трафика, дали не е през някой супер евтин и скапан поддоставчик.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 05 авг 2015 21:10

от форума на дир-а отпреди седмица (не гарантирам достоверност, но си е стряскащо и трябва да се проверир ако някой ще им става клиент):
Тема coresnet.bg
Автор Goose ()
Публикувано 24.07.15 09:44

Отдавна не бях писал тук ... но това вчера просто ме остави с паднало чене :-)
Разговор със поддръжката на въпросните кореснет (леко съкратен):
-Ало, пренасочил съм си портовете за DVR-а на рутера, защо не мога да го видя отвън?
-Титуляра на договора да дойде до офиса и да пусне писмено молба, в която да обясни защо му трябват тези портове и ние ще решим дали да му ги пуснем"
Е от днес вече не са доставчик на този клиент, в 11 конкуренцията им пуска там услугата "достъп до интернет", не "достъп до уеб страници през наша преносна среда" ...

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 30 яну 2016 18:05

Добутах го най-накрая до някакъв фиксиран интернет, днеска дойде кабелджията.
unitymedia.png
unitymedia.png (31.45 KиБ) Видяна 5296 пъти
Разлика местен-международен интернет както се досещате няма. Пинга до БГ също е малък, все пак съм на практика във Франкфурт, където се терминира по-голямата част от бг интернета.

Изображение

Кабеларката е единствената - Unitymedia изкупили Medicom Dreieich в Langen (Hess).
Плана е за до 60 м даун и 3 ъп, което е малко странно, защо получавам повече ъплоуд от заявеното, но не се оплаквам, даун 30 също ми стига напълно, и без това ъп-а на ВПН-а в БГ ми е по-малко, така че не мога да го запълня.

Друг е въпроса защо телефона не ще да се върже към вифито или по-точно защо не рутира правилно и има само локален достъп. Подозирам, че е нещо свързано с ипв6, но в модема на оператора няма изключване, така че просто ще купя едно тплинкче допълнително и ще се приключи.

retro
Старши потребител

Мнение от retro » 31 яну 2016 18:14

Каква е цената на удоволствието :)

Отговори