"Я другой такой страной не знаю...

Въпроси, проблеми, ревюта и настройки свързани с Интернет и мрежи под Windows, Linux, Mac OS; сайтове и услугите им, електронна поща и др.
fred
Глобален модератор

"Я другой такой страной не знаю...

Мнение от fred » 27 фев 2014 02:52

... где так вольно дышит человек".

Имаше такава песен, по времето на берлинската стена, границите опасани с бодлива тел и граничарите с кучетатата. Които получаваха награда за всеки хванат /или застрелян/ искащ да избяга от тази "волна страна". Както вече сте се досетили, темата е за това как ДЪРЖАВАТА иска или вече дори е успяла да ограничи използването на Интернет. За това което някъде вече е направено и никак не е сигурно дали и за нас няма да се опитат да го направят. И че плановете които си правим да надхитрим системата може и да не са толкова умни когато насреща има държава която не се съобразява с такива глупости като свобода на словото, демокрация и подобни.

Първата статия, имам и други. Прочетете и коментарите.

http://habrahabr.ru/post/213951/
Законопроект об обязательной регистрации веб-сайтов отправляется в Госдуму
«Комитет Государственной думы по информационной политике одобрил к первому чтению закон об обязательной регистрации всех создаваемых в интернете ресурсов в Роскомнадзоре.»
...
Кроме всего прочего, законопроект обязывает владельцев сайтов хранить все пользовательские коммуникации в течение полугода. Под термином «пользовательские коммуникации» подразумевается письменный текст, изображения, звуки и любые действия, совершаемые пользователем на сайте.
Накратко да си помислят преди да кажат нещо некрасиво за властта например в някой коментар. Юристите винаги ще намерят подходящ член и алинея.
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Re: "Я другой такой страной не знаю...

Мнение от teou » 27 фев 2014 10:33

И аз го четох - кофти е, когато списъка на държави с цензура се увеличава. Не ни стига подслушването на запад, ами на изток и цензура. След някоя друга година ще се чудим накъде да си терминираме впн-ите, че навсякъде ще е същия шит.

fred
Глобален модератор

Параноята на една държава

Мнение от fred » 09 мар 2014 22:15

За човек живял по онези времена пътя по който е тръгнала Русия предизвиква доста мрачни размисли. Ето какви неща намирам по руските сайтове.
В декабре прошлого (2013) года было обнародовано сделанное на специальной пресс-конференции заявление Александра Гостева (эксперта «Лаборатории Касперского»), согласно которому нынешний (2014) год станет последним годом для Интернета в России. Власти России, как сообщил Гостев, нацелены создать национальную сеть с ограниченным доступом к иностранным ресурсам.
...
В-третьих, государство может запретить владение смартфонами (планшетами, ноутбуками, маршрутизаторами), способными организовываться в сеть, неподконтрольную государству. Законопроект №449120-6 («Иностранное оборудование может использоваться на территории РФ в оборудовании связи, в средствах связи, сетях связи всех форм собственности только в том случае, если аналогичное оборудование связи российского производства, соответствующее требованиям пункта 2.1.2 настоящей статьи, отсутствует») — он ведь, возможно, именно о том, что вам в вашей частной собственности смогут запретить использовать айфон, смартфон, планшет, ноутбук, маршрутизатор, любое импортное оборудование, не имеющее гэбэшных «закладок» внутри. Возможно, со временем их не просто запретят, но и станут изымать у населения, как изымали неодноканальные радиоприёмники во время Великой Отечественной войны — тем более, у нас тут война на носу, как вы знаете.
Включително забрана на информационни ресурси от типа на Яндекс /руският Google/, Wikipedia и т.н. Естествено, как така ще дават на народонаселението да четат нещо което се различава от това което казват държавно контролираните медии.
Несколько крупнейших сайтов Рунета оказались под угрозой: в феврале Центральный районный суд Хабаровска постановил, что «Ростелеком» должен заблокировать на всей территории России «Яндекс», русскоязычную «Википедию» и «Кинопоиск». Владельцы сайтов узнали об этом за несколько дней до вступления судебного решения в силу. Избежать блокировки они смогут, только если обжалуют его.
...
Хронология событий, насколько ее можно восстановить, такова. В конце 2013-го или в начале 2014 года прокуратура Вяземского района Хабаровского края обнаружила признаки экстремистской информации на нескольких ресурсах, в том числе и трех «общественно значимых»: «Кинопоиске», «Википедии» и «Яндексе». Возможности узнать о том, что они попали под подозрения, ни у одного из упомянутых сайтов не было. Как выяснилось позже, на «Яндексе» и «Кинопоиске» районная прокуратура нашла ссылки на пропагандистский фильм 1940 года «Вечный жид», который в России признан экстремистским. В «Википедии» отыскалась ссылка на текст «Майн Кампф» — в одноименной статье.

После этого работники прокуратуры направились прямиком в суд, причем ответчиками по иску стали отнюдь не сайты, на которых обнаружили противоправную информацию. К ответу решили призвать интернет-провайдера, который в Вяземском районе всего один — «Ростелеком».
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 12 мар 2014 09:38

Прокуратура г. Сургута готовит материалы для осуждения человека на 4 года за покупку умных часов
Жителю Сургута грозит 4 года тюрьмы за покупку часов предположительно Samsung Gear в интернет магазине в Китае. По версии прокуратуры подсудимый нарушил ч. 3 ст. 30 – ч. 1 ст. 138 УК РФ (покушение на незаконный оборот специальных технических средств, предназначенных для негласного получения информации).
Подсудимый даже не смог воспользоваться своим устройством, оно было изъято изъято на таможенному посту г. Новосибирска.
Правят ми впечатление 3 неща: Първо, той дори не е записвал нещо а само го е поръчал този часовник, дори не го е получил защото са го взели на митницата. Второ, по тази логика всеки смартфон е доста близо до това нарушение. Защото ако го маскираш добре той също ще записва скрито. Което означава, че всички журналистически разследвания със скрита камера стават незаконни. Впрочем в новият закон за МВР при нас също имаше забрана за скрито снимане, явно мислят в една посока с братските руски служби. Личи си школата. Трето, за разлика от онзи американеца с Google Glass в киносалона който се е отървал с кратка разправия тук ще го пратят в затвора.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 03 апр 2014 02:01

Покрай Китай, Северна Корея, Русия /и други/ и Турция се включи в борбата срещу Интернет. Имаше едно свободно място наречено Интернет и ВЛАСТТА се усети да загради и него с новата The Wall.
Google съобщи, че Турция блокира DNS услугата им
Google заяви, че турски интернет доставчици са създали сървъри, които са „маскирани“ като публична DNS услуга на гиганта.

Този уикенд Google потвърди, че обществената Domain Name System (DNS) услуга, която превежда цифровите интернет протоколи в четими домейни с човешки имена, е била блокирана в Турция. Софтуерният инженер Стивън Карстенсен написа в блога за сигурност на Google, че компанията е получила няколко достоверни доклада и със свои изследвания установява, че повечето турски доставчици на интернет услуги са заловили DNS услугата.

Турските интернет доставчици са създали сървъри, които се преправят като DNS услугата на Google. Макар да не е посочено в блога, вероятна причина за блокираните сървъри е възпирането на хората да сърфират в забранените от Турция сайтове YouTube и Twitter. Турските граждани промениха настройките на своите компютри и мобилни устройства, за да могат да използват обществените DNS IP адреси на Google. Така те се промъкват покрай забраната за достъп до социалната мрежа Twitter наложена от страната.

На 20 март турското правителство ограничи достъпа до Twitter на 76 милиона граждани, заради корупционния скандал, в който беше замесен и премиерът Реджеп Тайип Ердоган. Google игнорира исканията на турските власти за премахване на видеоклиповете в YouTube, които злепоставят правителството. Седмица по-късно телекомуникационните органи на Турция забраниха достъпа до YouTube.

fred
Глобален модератор

Честита Северна Корея

Мнение от fred » 25 апр 2014 00:44

Малко забавих новината, че в Русия е приет закон според който всеки блог над 3000 посещения дневно се счита за СМИ /средство за масова информация/ и попада под действието на закона за СМИ. Регистриране, отговорност за публикуваното /и мненията !?/, пази се всичко за да се даде на "органите" и т.н./
Попадание в реестр обяжет владельцев блогов проверять достоверность размещаемой информации, выполнять правила предвыборной агитации, не распространять сведений о частной жизни граждан, не распространять экстремистские материалы, указывать возрастные ограничения для пользователей.

Това за достоверността автоматично води до затвора всеки когото пожелаят, особено ако става дума за политически теми. Пращаш няколко трола и готово. Руснаците се готвят за "новото време", обсъждат мерки но от това което четох какви технически мерки се предвиждат съм песимист, интернет концлагер ги чака.

И ето докато се мотаех Путин вече ясно показва какво е мнението му за Интернет и какво ги чака.

Путин заяви, че интернет е специален проект на ЦРУ и Русия трябва да се защити от него
Путин допълни, че досега руските компании не са разполагали с достатъчно ресурси да се откъснат от тази система, но "сега той вече се появи и процесът започна, надявам се да се развива достатъчно интензивно, бързо и да обезпечава нашите интереси".

Запитан какво прави правителството "за защита от цифровата агресия" президентът каза , че руските спецслужби работят над защита на информацията, на първо време тази от министерството на отбраната и федералните органи за управление. "Що се отнася до гражданската сфера като цяло, то вече казах - сървърите трябва да се пренесат, да се затваря информацията".

По повод "Яндекс" - най-популярната търсачка в Русия (18-та в света по рейтинга на Alexa.com) Путин каза, че "и там не всичко е просто, а какво могат (да събират като данни - бел.ред) и какво не могат, ще трябва да питате тях".
Честита Северна Корея, братушки. И пийте Кока Кола докато не са я обявили за признак на любов към гнилият Запад, и такива времена имаше.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 25 апр 2014 06:17

Технологията за цензуриране на Рунет.
Великий Российский Фаервол, что будет когда занавес опустится?

Тоталната цензура е невъзможна без контрол върху Интернет доставчиците. Най-лесният вариант е това да бъде монополист контролиран от държавата. Ако не може за целият трафик като начало поне за международният който е най-опасен. Ето начина за осъществяване. А вътрешният ще го контролират чрез закона за СМИ и блоговете по метода на самоцензурата.

Как закрыть Интернет в России
По планам минкомсвязи ожидается изменение провайдерского рынка — все операторы делятся на «федеральных операторов связи» и плебейских просто операторов связи. При этом: «просто операторам связи» запрещается трансграничная передача данных. Этим должны, будут и могут заниматься только федеральные операторы связи.

Самим федеральным операторам связи ставится в обязательство присутствовать на всей территории страны, причём год от года требования по присутствию увеличиваются — к 2014 это города с 100к населения, а к 2018 — с 8к (да-да, в каждый заполярный город оптику). Таким образом стать ФОС сможет только Очень Очень Очень толстый оператор. И у него будет монополия на иностранный трафик.

В настоящий момент основной претендент на эту должность — Ростелеком, который, внезапно, становится «аплинком всея России».
Мрачные перспективы развития российской интернетовской цензуры

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 25 апр 2014 12:02

Ако трябва да сме честни - американците вече го правят всичкото това. И това ни отврати, като се разбра. Руснаците сега наваксват с подслушването... и това ни отвращава. Но поне не го крият. От тяхна гледна точка те просто са в крак с тенденцията - да не са по-грозни от американците, че да са по-будали и да не го правят.
Нащте тука колко слухтят. Просто не им стига ресурса човешки и технически да слухтят достатъчно ефективно и интернета при нас, та по-дребните риби минават между капките. Иначе и тука да е станало така.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 25 апр 2014 12:54

Има разлика и то съществена: американците подслушват но не те цензурират /изключение авторските права но там положението е объркано доколко успяват/. Руснаците цензурират като тенденцията е пълно прекъсване на международният достъп и пълна политическа цензура. Т.е. подслушването е само първа стъпка за наказателните мерки по политически причини а те са доста солени, 5 години затвор и т.н.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 25 апр 2014 13:32

Само че американците, с тяхното невинно подслушване, могат да те пратят в Гитмо само въз основа на Patriot Act. Без съд без нищо. В този смисъл - оставят те да си пишеш и после те прибират. Руснаците не ти позволяват да пишеш, осъждат те и те прибират. Разлика в крайния ефект няма.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 28 апр 2014 21:45

В Русия планомерно продължава настъплението за информационна диктатура. И това съвсем не са случайни неща а изпълнение на предварително разработен план за спускането на нова Желязна завеса. Вече не крият, че една от задачите /всъщност главната/ е да спрат достъпа на руснаците до алтернативна и опозиционна информация. Предлагат това и на съседните държави някои от тях с меко казано съмнителна демокрация. Интересно с какво руското подслушване е по-добро от американското.

В Совете Федерации предложили создать российский интернет
Предложение создать «собственную внутрироссийскую информационную систему, чтобы уйти из-под крыла США» озвучил член СФ Максим Кавджарадзе на заседании комитета по конституционному законодательству в ходе дебатов по закону, приравнивающему блогеров с 3 000 и более читателей в сутки к СМИ. Пришедшее в голову сенатору название сети — «Чебурашка».
...
Мотивом для создания автономной сети послужил вопрос информационной безопасности «целой страны, которая подвергается информационным атакам, кибератакам, а также попыткам расколоть общество». Профинансировать проект сенатор предложил за счёт регионов. Максим Кавджарадзе считает, что Россия могла бы создать такую сеть и со странами ОДКБ (Россия, Белоруссия, Армения, Казахстан, Киргизия, Таджикистан) или с государствами Азиатско-Тихоокеанского региона.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 28 апр 2014 22:01

Интересно с какво руското подслушване е по-добро от американското.
С нищо не е по-добро за съжаление. Аз това казвам - разлика няма. Същия анти-демократичен шит като отвъд океана.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 28 апр 2014 22:23

Едно интересно мнение по темата - "Интернет суверенитет?"

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 28 апр 2014 22:59

Добре си бяхме докато държавните управници не разбраха колко мощно /и опасно за тях/ оръжие е Интернет. И докато компаниите не разбраха колко много може да се печели /или загубят печалби/ с него.

А специално за Русия и Америка продължавам да твърдя, че това са две различни явления. Американците подслушват за да постигнат логистични преимущества, за да знаят повече от това което е явно, да научат скритото. То не е насочено към цензура на обикновените хора, те да си четат и говорят каквото си искат. Освен ако е нещо криминално но и там се минава през съд.

Основната задача на Путин е да ограничи достъпа на обикновеният човек до информация до степен да се стигне до самоцензура. Закачих малко от тези времена и мога лесно да подуша когато някой иска да ги върне. Специално за военните нужди зад които се крие Путин там защитите а и каналите са съвсем други и няма нужда да се спират блогърите. Именно това с блогърите разобличи напълно Путин и показа истинските му цели. Също и овладяването на руският Фейсбук, атаката върху руската търсачка Yandex, всичко това неприкрито е насочено към спиране на достъпа на обикновеният човек до алтернативната информация или споделянето на алтернативни на държавните мнения. Просто очевидно е че в Русия се върви към диктатура от сталинистки тип.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 29 апр 2014 15:58

Планомерно се продължава в посоката която вече описах. Интересна е втората част на статията където се прави сравнение за Интернет контрола в Русия /предложение/, Белорусия, Иран и Китай.

Домен — и точка
Российский сегмент интернета готовят к полному контролю
Речь идет о фильтрации контента на всех уровнях сетей передачи данных, невозможности размещения DNS-серверов доменов .RU и .РФ за пределами России и запрете на присоединение региональных и местных сетей передачи данных к зарубежным интернет-сетям. Государство получит неограниченные возможность для цензуры в интернете, опасаются эксперты и операторы связи.

Отговори