Mozilla обещава изцяло преработен браузър Firefox през есента

Всякакви въпроси свързани с програми, операционни системи и т.н.
fred
Глобален модератор

Re: Mozilla обещава изцяло преработен браузър Firefox през есента

Мнение от fred » 16 ное 2015 01:55

Оставам си на v42, забраних всякакви ъпдейти на FF. Имам много добавки които ми вършат работа, станали са ми стил на работа и нямам намерение да се отказвам от тях. Fire Gestures например, всичко го правя вече с нея, забравил съм натискането на клавиши, и още доста други. Ако авторите се навият да ги пренапишат за новият FF добре но имам усещането, че поне половината няма да го направят. Което означава без FF /новият/, защо ми е браузър който ще е копие на Chrome?

По този случай ето тази добавка за Rutracker, проверява и ви дава само новите постъпления от последното преглеждане за избраните от вас категории, да не ровите из многобройните нови торенти. Изключително удобно.
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Мнение от teou » 16 дек 2015 12:35

Както писах по-горе, до няколко месеца се очаква Лиско да се лиши от старата система за добавки и да въведе нова, Хромо-подобна, и съответно реших да се опитам да живея без настоящите добавки.

Реално се оказа, че само 2 са наистина незаменими - Адблока и Default zoom level. За адблока не се притеснявам много - освен, че може да се замести от хост файл, организацията и поддръжката там са сериозни, а и вече имат версия за Хром, така че бързо ще се адаптират.

По-интересно беше със зуума, а именно, има ли вътрешна настройка, която да прави подходящ Лиско за ползване с високи резолюции на екрана. От версия около 20 браузерът спазва цялостните настройки за DPI на системата, което е добре, но за съжаление невинаги е точното решение. Така например на Уиндоуската система на майка ми 150% идва прекалено много, а на моето Убунту 100 е прекалено малко (а не искам да разбутам цялата система и всички други програми). Основният проблем, който се решаваше с гореспомнатата добавка, е малоумната идея на Мозила зуума за се записва за всеки сайт по отделно и още по-малоумният бъг, че в about:config по настоящем деактивиращата опция browser.zoom.sitespecific=false не бачка.

Благодарение на форума на Мозила обаче се оказа, че има друг вариант. Отново в about:config но този път напишете layout.css.devPixelsPerPx . Дифолтната настройка -1.0 е да следва системата, което в някои случаи е добре, в други обаче не чак толкова. И така, за да форсирате навсякъде 10% увеличение, следва да напишете 1.10.
Добре е да се отбележи, че това решение си има един недостатък - зуумва както съдържанието на сайтовете, така и интерфейса на браузера (в Опера Престо това нещо беше разделено на 2 настройки scale в opera:config, но на другите браузери им трябват явно още 5 години да настигнат стария екип на Опера отпреди 5 години....).

retro
Старши потребител

Мнение от retro » 16 дек 2015 12:54

Може ли да кажем, че след тази промяна, реално FF ще е поредния клонинг на Chrome ?

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 16 дек 2015 13:34

retro написа:Може ли да кажем, че след тази промяна, реално FF ще е поредния клонинг на Chrome ?
Натам върви. Може да се каже и с други думи, след Опера и Firefox извърши самоубийство. Доколкото знам има един браузър Pale Moon който си е истинска Мозила /по форумите ги разграничават Мозила и Firefox/ и изглежда той няма намерение да става Хромоподобен. Ще трябва да го проуча.

Едно нещо съм сигурен, ако искам Chrome ще използвам него а не подобията му. А засега не го искам и то с основание.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 16 дек 2015 13:37

Трудно е да се каже отсега. На ниво ядро май ще са различни, но и под капака ще има промени. Трябва да орежат старите апи-та... ще падне доста код. Адоните ще са почти 1 към 1 с тези на Хром и това е търсен ефект - ужким идеята е да се накарат пишещите адони за Хром с два реда код да ги правят съвместими и за Лиско. Не им хрумва обаче, че ще отблъснат пишещите досега само за Мозила, и че на тях няма да им се занимава да пренаписват. В крайна сметка повечето адони са хоби проекти и са безплатни... подобно на този форум, като си спомня тук при драстичната промяна от 3 към 3.1 аз колко се чудих дали да не зарежа цялата платформа...
И не на последно място, апи-тата ще са по-малко и по-кекави. Т.е. част от адоните ще е невъзможно да бъдат пренаписани дори и при добро желание - просто се върви към една затвореност, която никак не е на добре. Ще видим де, има половин-една година до този момент. Във всеки случай този браузер не върви на добре. Отдавна да съм го зарязал, но спрямо единствената реална алтернатива - Хром, засега като че ли е по-малкото зло.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 16 дек 2015 13:45

fred написа:
retro написа:Може ли да кажем, че след тази промяна, реално FF ще е поредния клонинг на Chrome ?
Натам върви. Може да се каже и с други думи, след Опера и Firefox извърши самоубийство. Доколкото знам има един браузър Pale Moon който си е истинска Мозила /по форумите ги разграничават Мозила и Firefox/ и изглежда той няма намерение да става Хромоподобен. Ще трябва да го проуча.

Едно нещо съм сигурен, ако искам Chrome ще използвам него а не подобията му. А засега не го искам и то с основание.
Със сигурност аз съм на мнение, че времето на бутиковите браузери свърши. При толкова заплахи в интернет, поддръжката и ъпдейтите, както и тестовете са важни. Затова ако ще се ползва ядро на Хром, то по-добре да си е баш хром. Подобно и с мозилата.. като ще е геко ядро поне да е официалната лисица, вместо друго.

Бледата луна не е нищо друго, освен взет кода на стара версия лиско и пооптимизиран тук-там, ок, за Уиндоус има и 64битов вариант. Голямото предимство като че ли е интерфейса, но то е заради базирането на стара версия и според мен много скоро ще го променят към новия, просто няма да има друг начин да се пускат ъпдейти. Имай предвид, че Диаболик ми се оплака оня ден от адуер в бледата луна. Счупил се е да чисти и сканира, проблема се появява дори и на прясна инсталация и само и единствено с този браузер и само вътре в него. Т.е. в момента точно има вариант и сървъра им да е хакнат и да има бацил директно в инсталатора на пейлмуун-а. Не го твърдя със сигурност, но така както ми го разказа той, друго обяснение не виждам... което само ми затвърждава мнението за надежността на хоби проектите като него.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 16 дек 2015 15:44

На практика поне при мен нещата зависят от това накъде ще се ориентират писачите на разширенията за Firefox. Затова засега проучвам кои браузъри са на Gecko и по-важното, поддържат ли разширенията на Лисицата. Ако тези които пишат сегашните разширения се навият да преминат към новото ядро ОК, и аз оставам. Макар че интерфейса на Chrome доста ме дразни. Ако се прехвърлят някъде другаде и аз след тях. Най-лошият вариант е ако се откажат да пишат и според мен той е доста вероятен. Тогава ще си стоя на v42 докато е възможно, но опита от Опера показва че повече от 1-2 години не се издържа, прсто никой вече не пише за този браузър.

Полека лека поне при браузърите Google заприличва на Micro$oft, също толкова гаден монополист убиващ конкуренцията и така разнообразието и развитието. И нищо не можеш да направиш.

retro
Старши потребител

Мнение от retro » 17 дек 2015 09:40

Не знам за вас, но аз продължавам да се чудя как на един браузър с 1 таб и два активни add-on (ad block plus и flagfox) му трябват 400-500 мб. Четох, гледах, оптимизирах ама явно това си е вече стандарта.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 17 дек 2015 10:51

ram1.png
ram1.png (71.54 KиБ) Видяна 646 пъти
Откакто минах на Линукс рамта взе да ми прави впечатление. Единствените неща, който ми харчат по 400 МБ са браузерите, пощата и антивируса. Към 100-200 е офиса, само защото съм му пуснал джавата заради едно разширение за правописна проверка ( https://www.languagetool.org/ - има го и за браузери също), иначе е наполовина. И естествено към 100 са и бозите със затворен код - Спотифай, Скайп, Кийпас (щото той върви пон Моно-Версия на .НЕТ за Линукс...отново дългата ръка на Майкрософт и тук...).

Иначе от днес има и една добра новина по темата - новата версия 43 са я пуснали най-накрая и в 64-битов вариант, така че нуждата от заместители като Palemoon съвсем отпада. Друг е въпроса колко от разширенията ще работят, в коментарите под новината например се споменава, че функциите за електронен подпис не работели.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 18 яну 2017 21:08

Още веднъж, напомняне, че денят Х наближава. Средата или към края на 2017 ще е. И тогава Лиско ще поеме по пътя на Операта... на практика ще е друг браузер, от старата Мозила ще остане малко код в ядрото. Старите добавки няма да работят, новите ще са по-маломощни.

http://www.ghacks.net/2016/11/24/firefo ... d-of-2017/

Аз се замислих какво все още ползвам като добавки, като идеята ми е да се откажа напрактика напълно от тях. Просто няма смисъл, при подобна катилна политика на мозила. Истината е, че Хрома поне под Линукс в момента е по-бърз. Има обаче 2-3 неща по рендрирането на страниците, които не ми харесват, и не на последно място, следенето от страна на Гугъл си го има. Дал съм им да ме следят на телефона (Андроид), та поне на компютъра ми се ще да си го спестя...иначе можеше просто да мина на Уин 10 :)

Така че може би и да остана на Лиско, не знам. Вивалди не оправда всички очаквания, в момента даже го деинсталирах. Бърз е, но само това.

Както и да е, обратно по темата. В момента ползвам добавки за:
  1. Четене на електронни книги - тук на помощ идва например програмата FBreader
  2. Адблок - това определено ще го има и за новата добавъчна система, не е трудно да се портира, има го вече за Хром
  3. Бързо превключване на прокси - тук за съжаление не съм открил клавишен шорткът или бърз линк към about config, ако знаете помагайте.
  4. Запис на веб страници в майкрософтския мхт формат, че да са в 1 файл и съответно по-компактни. За запис решение не открих, установих обаче, че хром чете този формат. Макар че Хром няма в менюто си отваряне на страница, може да се браузне диска в адресната лента например с file:///home/ (под Линукс) и да се браузне до файла и да се отвори

retro
Старши потребител

Мнение от retro » 02 май 2018 14:23

Какво четем за любимия браузър "Firefox isn’t adding ads, it’s ‘sponsored content’" https://nakedsecurity.sophos.com/2018/0 ... d-content/ Не вървят на добре нещата...

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 02 май 2018 17:25

Щяло да се изключва, уж, но си е гадничко. Ако трябва да сме честни сегашното top stories или както там се казваше е същото.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 02 май 2018 21:37

Аз моят съм го заключил на v54.0.1, да видим докога ще устискам.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 10 юни 2018 02:08

А ето и една положителна новина:

Запущен проект Fusion по слиянию Tor Browser и Firefox

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 10 юни 2018 10:18

И аз го четох само не знам кое ще му е защитеното, като знаем кои агенции стоят зад Тора и колко е защитен. Но сигурно ще може да се спира за нормалните страни, а за Русия и Китай ще е добре дошло.

Отговори