Windows 10 upgrade / migration?

Всякакви въпроси свързани с програми, операционни системи и т.н.
Аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Обратна връзка:

Re: Windows 10 upgrade / migration?

Мнение от teou »

Не се сдържам да не направя още малко реклама:
Изображение

Ето един скриншот на инсталираните приложения (не се събраха само irc и xfburn, което е пекачка за дискове и във Уин версията си се казва imgburn). От друга страна отдясно виждате, че рамта в момента е на 18% от 8 гига и 0 !!! суап файл - общо взето това е наполовина на употребената рам от 7 за същите задачи. Също виждате заетото място - към 7 гигабайта, вкл. пълния офис пакет, който само той е гига (не съм махал нищо), отделно имам и малко сорсове към половин гига, защото реших да си компилирам едно програмче и съответно беше нужен сорса на 1/3 от системата, и после не го изтрих. А да, и файловата система е такава, че не иска дефрагментиране.

Горе виждате всъщо всякакви бързи иконки, индикатори и т.н., между впрочем интеграцията на Спотифай е дори по-добра от при Уиндоуса и без нищо допълнително мога да минавам на следваща песен от часовника. Такс бара естествено може да се уголеми или сложи в долния край на екрана, ако някой така го предпочита. Виждате също монитора на температурите (за по-наблюдателните - знам че вентилатора не се чете винаги, иска един модул който реших нарочно да не го слагам). Компютъра е работил с часове, гледано е видео, вкл. и на флаш. Като стана дума за флаш нямате си представа нейтив Файърфокса с линукския флаш 11 как се държи.... много по-добре от при Уиндоус, както и от Линукския хром с неговия вграден флаш 18. То се вижда и по максималните температури. Такива, че и по-високи са ми на Уин при подобна употреба.

От листнатите програми в старт менюто част са инсталирани допълнително една част, повечето от магазина за приложения, някои неща като офиса или Спотифай от собствени репозитърита, някои като трюкрипт са бинарни пакети. На практика съм компилирал само индикаторчето за капслок, защото другата алтернатива дето се слагаше с 2 клика не ми хареса. Слагал съм и някои неща без интерфейс, като поддръжката за рар файлове или gksu. Имам да слагам още неща, както казах, някаква антивирусна колкото да проверявам някой ако ми даде нещо на флашка, емулатора за адоби простотиите и т.н.

Не е съвсем без бъгове разбира се, повечето са дребни. Така например първото ми автоматично ъпдейтване беше шок и ужас, защото не минаваше. Оказа се, че умното убунту нали ме вижда, че съм в БГ се опитва да сваля ъпдейти от бг мирор, а там нещо било счупено. Смених го на международния мирор и заспа. Друго например е, че някои прозорци не си запомнят размера и позицията. Това е бъг само донякъде, защото явно нарочно е делегирано това запомняне да го прави самото приложение, а не Ос, и ако не се е сетил програмиста на приложението да го направи....

Единствения по-сериозен бъг беше нещо, което се кърпеше и в уин хп - опитите за правене на тъмбнейли на огромни мултимедийни външни дискове. Сответно драйва не може да се изключи безопасно, защото онова си цикли да си прави тъмбнейли на хиляди файлове. Проблема се реши елементарно - направих си една шорткът комбинация за killal tumbler и си я изпълнявам преди изключване на драйва.

И нещо много важно: линукса безгрижно чете ntfs, обратното естествено не е така. За четене на ext2-3-4 системи под Уин има програмата ext2fsd - http://www.ext2fsd.com/
Там си има опция само за четене, но аз се направих на умен и реших и да пиша по линукса от уиндоуса. Не го правете!! Файловете после понякога са нечетими и което е по-лошо, неизтриваеми, а често и цялата папка в която са. Та се борих после да пускам чек на файловата система, което за разлика от при Уин не може да стане хич лесно. И пак остана една папка recycle.bin дето няма махане.
Също не се изкушавайте да инсталирате линукса или хоум папката на fat или ntfs дял, защото също не е добра идея - системата дори и да работи няма да има никаква сигурност, защото няма да има пермишъни на файловете (уиндоуса ползва друг тип пермишъни).
Общо взето при дуал буут системи гледайте като трябва да вземете файл от другата система, само да го четете и да си го прекопирате в другата система преди редакция.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

Поредният мръсен номер на M$, сваля ъпгрейда до Win10 даже да не сте го поискали и така заема едно 6GB на диска. Утре т.е. днес ще видя дали вече не ми е направило този номер. С тази своя политика M$ ще ме направят враг на Win10 дори още преди да съм го опитал. Това вече прехвърля границите, тези големите корпорации се самозабравят.
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Изчисти си
Мда, и телеметрията съм скрил, както и KB3035583, който междувпрочем се оказва, че не е само попъп, а и даунлоудер - http://technews.bg/article-84533.html#.VfR017MvAUQ
и другите лайна за проследяване, както сме писали по-горе.

Това дето се опитват насилствено да ги вкарват в 7-цата също е изключително страшно. Засега са в препоръчаните ъпдейти и ако машината е с автоматично сваляне не се слагат (ти явно ръчно си ги сложил? Или може би вече са го направили критичен ъпдейт?)
В даден момент според мен ще го прибутат като критичен ъпдейт и вече решението ще е да се изключи автоматичното обновяване и да се обновява ръчно и да се чете описанието на всеки ъпдейт.

Както казах мен вече ме отказаха, ако мога да мигрирам на Убунту ще го направя. Все още не съм мигрирал на 100%, има още разни настройки и програми, но предполагам до няколко седмици-месеца ще си доизчистя всичко (а поддръжката на 7 е още 4 години и кусур, така че време за преход и адаптация има).

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Благодарение на Ретро, още един линк към ръководство за настройване на Уин 10 от тази тема - viewtopic.php?f=23&t=1024

https://fix10.isleaked.com/

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Още някакви ръчни методи за спиране на шпиономанията ако вече имате 10, до някаква степен се повтарят с предишни линкове:
http://joyreactor.cc/post/2118419

А за тези, които още са на 7 и НЕ искат да мигрират и упорите им се появява напомнянето, е тази програма:
http://ultimateoutsider.com/downloads/
http://blog.ultimateoutsider.com/2015/0 ... emove.html

Между другото от личен опит установих, че дори и ъпдейта за уин10 (5583 нещо си) да е скрит, периодически се показва отново. Решението е да се внимава с ежемесечните ъпдейти да не се цъкне по погрешка.

И все пак препоръката ми е, ако е личен компютър за домашни тривиални нужди от сорта на музичка, брауз, поща, филми, торенти, книги, текстоообработка - пробвайте да минете на Линукс. Нещата са доста по-лесни от едно време, след като аз успях и то само с около седмица настройване и тунинговане (по 1-2 часа на ден), значи всеки може. Жалко, че не мога да мигрирам на нашите компютрите. Използват се разни специфични неща, или много ретро апликации, или тежки пакети от сорта на адоби шитните или мс аксесс, които е кошмар да вървят емулирани. Пък и разменят сложни мс офис файлове с колеги и там също бъгове в съвместимостта си е проблем.

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Microsoft експериментира с реклама в Windows 10

Предложения за продукти се появяват в познатото меню Старт

Рекламна препоръка за приложение Phototastic Collage се появява в менюто Старт на Windows 10

Във версия 10565 на Windows 10, достъпна за участниците в програмата Windows 10 Insider Preview, се появи реклама в менюто Старт. Не е изключено това нововъведение да стане част и от публичната версия на операционната система.

В частност, Microsoft е добавила в менюто препоръка и линк към приложение в онлайн магазина Windows Store, съобщи BetaNews.com. Предвидена е, разбира се, възможност за изключване на рекламата.

Потребителят може да скрие препоръката за конкретно приложение или да изключи целия блок. за да направи това, е достатъчно да натисне десния бутон на мишката или да потърси функцията в системните настройки.

Microsoft се опитва да монетизира операционната си система по начини, различни от платения лиценз, като се има предвид, че Windows 10 е достъпна безплатно за потребителите на легални копия на Windows 7 и 8/8.1 в продължение на една година.

По-рано компанията въведе реклама при стартиране на играта Microsoft Solitaire Collection. Потребителите могат да я изключат, като платят абонамент за играта, който струва $9,99 за една година.

Освен това Microsoft направи платен DVD-плейърът за Windows 10, който дори е по-скъп от Windows Media Center. В новата операционна система няма вградена функционалност за възпроизвеждане на DVD дискове.
Найс, а? Междувпрочем това което прави МС чрез Кортана - да продава търсенията за реклама, го прави и Убунту с дифолтната си обвивка Юнити. Една от причините аз лично да препоръчвам версията Хубунту с обвивка ХФЦЕ, която е и доста по-удобна и традиционна, че и изисква по-малко ресурси.

Аватар
ivaylon
Глобален модератор

Мнение от ivaylon »

Значи подобни заигравки - ъпгрейд от по-стара към по-нова версия не са препоръчителни. Дори в официалния курс за Windows 2012 R2 обясняват как само и единствено clean install е опцията. Никой не може да каже на 100% дали всички библиотеки са успешно подменени с новите им версии и т.н. Остават стари, чупят се линкове в системата, чупи се самата система.
Правилният подход на системния администратор е да си качи новата версия на виртуалка, да я разгледа внимателно, да прочете в нета какви са най-честите потребителски проблеми, да изтества дали старите драйвери ще сработят (това няма да стане на виртуалка, трябва си съотв. тестов хардуер). Ако машината ще влиза в домейн, там има някакви GPOs, да изтества как те се apply-ват, дали работят правилно. Не е истина колко бози се изписаха в нета във вид на проблеми с Windows 10.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

Ами съвсем инстинктивно аз правя точно това, чакам да мине време, да се оформи общото мнение и появи SP1 и след това инсталирам начисто. Все едно през 1-2 години се налага да го правя, кога понеже при пътешествията ми из Dark Web съм лепнал някъде нещо срамно :), кога защото поради неукротимият ми хакерски характер и бърникането където не трябва сам съм си го причинил.

Така че тази истерия с Win10 ми е напълно непонятна, единственото което внимавам е да не ми се лепне без да го искам, поради недоглеждане. Ще поживеем ще го видим що за чудо е. И без това се наблюдава устойчивата глобална тенденция за деградиране на софтуера, колкото по-нов е толкова по-скапан става в сравнение със старите версии. Затова за накъде не съм се забързал.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

За колегите на 7, които засега се въздържат от слагане на 10: от няколко дни чета различни новини, че Майкрософт планират в скоро време да го пробутат като "препоръчителен" ъпдейт. Аз лично открай време съм сложил ъпдейтъра на настройка само за уведомление, но ако по някаква причина сте пуснали ъпдейтите в автоматичен режим, уверете се, че НЯМА чавка на "Give me recommended updates...".

Прикачам скриншот от един форум, че не ми се рестартира сега в от Линукс в Уиндоус за един шот. Опцията се вижда точно под отвореното меню.

Изображение

п.с. На "Software notifications" не е лошо също да се махне чавката.

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Първи проблеми с инсталирането на Windows 10 Threshold 2
В четвъртък корпорацията Microsoft започна разпространението на първото голямо обновяване на операционната система Windows 10, но не при всички потребители процесът протича гладко. Във форумите на Microsoft Community се появиха съобщения, че на много устройства, процесът на обновяване спира точно при достигане на 44% от инсталирането на Windows 10 Threshold 2. Microsoft потвърди съществуването на този проблем и допълни, че това се случва при устройства с външна SD карта памет.

Обновяването прекъсва, когато картата памет е поставена в устройството. За да продължи процесът, е необходимо тя да бъде извадена от слота. Трябва да се има предвид, че това създава допълнителни проблеми, понеже е възможно да се наложи освобождаване на дисково пространство в постоянната памет на компютърната система.

Потребителите на Reddit допълнително съобщиха, че след инсталирането на Threshold 2, от десктопа изчезват иконите на много приложения - CPU-Z, Speccy, Cisco VPN Clien и други. Предполага се, че тези програми не са съвместими с новата версия на операционната система Windows 10 и са премахнати. Но при инсталирането на Windows 10 Threshold 2 се създава папката Windows.old, често с размер над 10 GB, където са оставени всички премахнати приложения.

Вижте повече: https://www.kaldata.com/IT-%D0%9D%D0%BE ... 06102.html
Найс, а? Сега вече ще съобразяваме програмите с Уинбоза, а не обратното... и по всяко време след някой автоматичен ъпдейт може да спре да бачка...

fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

Е, това с несъвместимостта си съществува за всички, не само за M$oft. Аз например съм спрял Firefox на v42 защото от v43 нататък няма да допуска разширения които не са одобрени от тях а пък имам такива и нямам намерения да се разделям с тях. Вчера например отказа да ми работи нормално New Tab Tools, след доста деинсталирания на разширения и търсене на конфликти се сетих да погледна коя версия е, оказа се че автоматично се е ъпдейтнал, върнах старото и всичко се оправи.

Иначе правилото си остава, ОС и въобще тежък софтуер само след SP1 и прослушване на мненията по форумите. Не ми се губи време в героични битки с неизбежните бъгове, отминаха тези времена.

retro
Старши потребител

Мнение от retro »

Аз съм спрял ъпдейтите от services.msc и докато не се уверя, че новия си струва няма да го инсталирам.

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Още един постинг за тези от вас, които са с Уин8 и не искат уин 10.

Правя от вчера един компютър и се натъкнах на следната програма за старт меню, която хич не е лоша - www.pokki.com/windows-8-start-menu

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Още 2 статии за тези, на които им се налага да са с 10-ка:

Как да премахнете рекламите от Start менюто си на Windows 10
За съжаление потребителите се сблъскаха с доста проблеми с последната операционната система на Microsoft – като започнем от притеснение относно сигурността и стигнем до редицата несъвместими софтуери. Сега потребителите се оплакаха от още един ход на компанията, а именно досадните реклами в Start менюто, преди дори да сте отворили браузър.

За щастие, е лесно да бъдат деактивирани. Това се осъществява в няколко стъпки. Първо трябва да отворите менюто Settings. След което избирате Personalization. Кликвате на Start, който се намира най-отдолу в лявата колона. Там откривате подразделението Occasionally show suggestions in Start и настройвайте плъзгача на позиция Off.

Според потребителите на Windows 10, въпреки че е изключително лесно да се премахнат рекламите от Start менюто си, това не може да извинение на компанията за съществуването на тази функция. Те намират търговските съобщения за досадни, ненужни и като цяло правят менюто да изглежда претрупано.

Как да спрем шпионирането на Windows 10
Известно е, че новата операционна система на Microsoft - Windows 10 е настроена да следи потребителите си, но има и начини шпионирането да бъде прекратено.
Стандартните настройки на настройки на Windows 10 са доста агресивни към своите потребители - новата ОС на Microsoft може да:

- чете вашата поща, чатове, съобщения и дори съдържанието на вашите папки
- чете и записва контакти
- да се запазва историята на вашето местоположение
- да чете бележките ви в календара
- да следи отворените от вас програми и дейността ви в тях
- чрез вграден "кейлогър" да следи всеки бутон, натиснат на клавиатурата ви
- следи записите, които сте направили с камерата или микрофона на вашия компютър
- да деактивира и изтрива пиратски софтуер

Гласовият асистент за търсене Cortana също изисква достъп до личната ви информация, за да може да функционира.

Освен всичко това Microsoft има право да съхранява конфиденциална информация и данни за всеки потребител на Windows 10, както и да има достъп до тях, когато сметне това за необходимо.

Microsoft съобщава, че събирането на данни е с цел да се подобри операционната система, както и за „защита на нашите партньори“.

Много потребители се опасяват от функциите за следене на действията им в операционната система Windows 10, макар че други твърдят, че истерията със шпионажа на новата ОС е преувеличена.

Всъщност има начин агресивните настройки на новата ОС да се променят ръчно, като по този начин се намали до минимум следенето на потребителите.

Почти всички функции за следене на потребителите могат да бъдат изключени, но няма инструкции за деактивиране на вградения "кейлогър", съобщават от SlashGear и technews.bg.

Деактивирането на шпионските функции може да се окаже трудност за някои или да не се извърши изцяло, а в резултат от това вече има редица програми и приложения, разработчиците на които твърдят, че премахват следенето.

Destroy Windows 10 Spying е портативно приложение, което предотвратява шпионирането и може да се ползва не само на компютри с Windows 10, но и на такива с по-стари версии, вкл. Windows 7 и 8, съобщават от technews.bg.

След стартиране на програмата, е достатъчно просто да натиснете един бутон и тя ще стопира всички процеси на операционната система, свързани със следене на активността на потребителя.

Друга полезна функция на Destroy Windows 10 Spying е възможността за премахване на няколко присъщи (нейтив) приложения на Windows 10.

По-конкретно, става въпрос за: XBox, Solitaire, OneDrive, Mail, Calendar, People и Builder 3D, както и за различни медийни инструменти от рода на News, Weather или Sports.

Това става, като изберете от списъка съответните програми и просто изчакате Destroy Windows 10 Spying автоматично да ги премахне.

Destroy Windows 10 Spying е лесна за използване програма от начинаещи потребители – единственото, което се изисква, е натискане на един бутон или маркиране на приложения за премахване.

Останалото програмата ще свърши сама, за да са спокойни потребителите, че Windows 10 не ги следи.

Destroy Windows 10 Spying е напълно безплатна.

Съществуват и други безплатни алтернативи, намалящи шпионирането на Windows 10, като част от тях са:

- DoNotSpy 10
- Disable Win Tracking
- Windows 10 Privacy Fixer
- W10 Privacy.

Ако нямате доверие на тези програми, трябва да направите следното - влизате в Star Menu и кликвате върху Settings. Там намирате и щракате на раздел Privacy.

След като сте влезли в Privacy, отивате в раздел General и изключвате графата "Send Microsoft info about how I write to help us improve typing and writing in the future.", като маркирате off.

След това, отново докато сте в Privacy отивате в раздел Speech, inking and typing и кликате на бутона Stop getting to know me.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

Поредният мръсен номер на Micro$oft с Windows 10. Даже не номер а цяла колекция от гадости. Дълго е затова четете сами. Усещането е, че M$ са обявили тотална война на потребителите си с надеждата да изтръгнат от корен използването на нелицензираните версии, в момента само пробват различни техники да видят кое ще е успешно. Няма да успеят. Единственото което ще успеят е, че тотално ще компрометират тази версия на ОС, а ако упорстват и въобще Window$.

Публикувай отговор