VLC media player - In Stream We Trust

Всякакви въпроси свързани с програми, операционни системи и т.н.
Публикувай отговор
Аватар
error_404
Глобален модератор

VLC media player - In Stream We Trust

Мнение от error_404 »

Съживявам една стара, но според мен доста актуална напоследък тема за STREAM и най вече HowTo, която бях публикувал във старият форум през 2008 и тогава се занимавах чисто аматьорски със стрийм от партита и фестове.

Искам да уточня нещо, на което винаги съм държал и смятам, че е редно да се уважава желанието на разработчиците и ще си позволя да ги цитирам

If you are press related, can you please note a few things:
VLC media player
VLC media player
vlc.png (9.89 KiB) Преглеждано 1964 пъти

- The official name of the project is VideoLAN.
- The soppera-cone is the official icon of the program.
- The software name is "VLC media player", not "VLC Media Player", not "VideoLAN", not "VideoLan Client" nor any other variation.
- The team behind videolan.org is "VideoLAN", not "Videolan", not "VLC folks", nor "vlc".

Актуална версия 2.0.5
Сваляне от ТУК

N.B. Къде да намерим конфигурационните файлове на VLC media player

Linux / Unix: $(HOME)/.config/vlc/vlcrc
Apple Mac OSX: HOME/Library/Preferences/org.videolan.vlc
Microsoft Windows 2000/XP: C:\Documents and Settings\%username%\Application Data\vlc\vlcrc
Microsoft Windows Vista/7: C:\Users\%username%\Application Data\vlc\vlcrc
Изображение
"За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което тук имат хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата."
К.Иречек, 13.12.1881
Аватар
error_404
Глобален модератор

VLC media player - MMS stream

Мнение от error_404 »

Съвет за LIVE (НА ЖИВО) стрийм от WebCam посредством MMS протокол:
Създайте BATCH файл т.е. с разширение *.BAT пр. stream.bat със следните стойности:
C:\Program Files\VideoLAN\VLC\vlc.exe --sub-filter logo --logo-file d:\logo.png --logo-position 5 --logo-transparency 300 dshow:// vdev="VGA USB Camera" adev="SoundMAX HD Audio" size="720x576" :sout=#transcode {sfilter=logo,vcodec=WMV2,vb=1024,scale=1.75,acodec=mp3,ab=128,channels=2}:duplicate{dst=IP_ADDRESS,dst=std{access=mms,mux=ts,url=:1234}}

където:
d:\logo.png - Пътят към файла с логото на Вашият канал. Използвам*.PNG поради използването на alpha-transparency (полупрозрачност) и естетика.
VGA USB Camera - Устройството от което ще се излъчва видео сигнала.
SoundMAX HD Audio - Устройството, което ще транскодира аудио сигнала
720x576 - Размера на излъчване в случая е PAL
WMV2 - видео кодека, който ще използваме за транскодиране на видео сигнала
1024 - Битрейт на видео
mp3 - аудио кодека, който ще използваме за транскодиране на аудио сигнала
128 - Битрейт на аудио
IP_ADDRESS - IP адрес, от който излъчвате
1234 - Порт за стрийм (вижте дали Ви е отворен във Firewall настройките и в рутера ако ползвате такъв)

Клиентите могат да гледат поточното видео (stream) на адрес: mms://IP_ADDRESS:1234

Целта на темата е в поредица към нея да покажа на хората как използвайки OpenSource да могат да излъчват, тъй като това НЕ е голяма философия стига да се спазват правилата и стандартите.
Посоченият по-горе стрийм излъчваше LIVE (НА ЖИВО) от клуб CacaoBeach в Слънчев Бряг през 2007 до 2009 година безупречно и такива бяха изискванията тогава към мен.
В момента ползвам 16:9 и HD 720P за Source и поне 2000 Kbit/s UPLOAD канала, така че изводите си оставям на вас.
Аватар
error_404
Глобален модератор

VLC media player - Desktop stream

Мнение от error_404 »

Темата е Step-by-Step Remote Desktop Streaming - IN PROGRESS
stream.png
stream.png (41.03 KiB) Преглеждано 1962 пъти
stream_rd1.png
stream_rd1.png (14.4 KiB) Преглеждано 1962 пъти
stream_rd2.png
stream_rd2.png (18.04 KiB) Преглеждано 1962 пъти
stream_rd3.png
stream_rd3.png (24.45 KiB) Преглеждано 1962 пъти
stream_rd4.png
stream_rd4.png (26.32 KiB) Преглеждано 1962 пъти
stream_rd5.png
stream_rd5.png (13.5 KiB) Преглеждано 1962 пъти
stream_rd6.png
stream_rd6.png (16.77 KiB) Преглеждано 1962 пъти
stream_rd7.png
stream_rd7.png (13.83 KiB) Преглеждано 1962 пъти
stream_rd8.png
stream_rd8.png (19.74 KiB) Преглеждано 1962 пъти
stream_rd9.png
stream_rd9.png (22.35 KiB) Преглеждано 1962 пъти
play_rd.png
play_rd.png (47.58 KiB) Преглеждано 1962 пъти
play_rd1.png
play_rd1.png (15.92 KiB) Преглеждано 1962 пъти
Изображение
"За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което тук имат хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата."
К.Иречек, 13.12.1881
Аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Обратна връзка:

Re: VLC media player - In Stream We Trust

Мнение от teou »

Най-трудно винаги ми е било да избирам правилния енкодинг, просто защото VLC поддържа абсолютно всичко... По-точно най-трудно е съобразяването какво се поддържа по дифолт от Уиндоус, така че на обикновения юзър от отсрещната страна да не му се налага да инсталира нищо допълнително. Затова обикновено и аз залагам на МПЕГ, което в доста случаи е много неоптимално откъм място и качество.

п.с. Изтрий го това като си довършваш темата, ако искаш, да не пречи. Просто споделих лични впечатления.
Аватар
error_404
Глобален модератор

Re: VLC media player - In Stream We Trust

Мнение от error_404 »

Все пак форума е място за споделяне на мнение ;)
Относно позлването на MPEG и аз изхождам от тази гледна точка - съвместимост и най вече натовареност на CPU
При MPEG качеството при ~ 8000 Kbit/s е близо до това на DVD, липсват "глюк" на картината и "промазването" заради кодеците!
Изображение
К.Иречек, 13.12.1881
Публикувай отговор