Spotify ще предлага услугите си и в България

Всякакви въпроси свързани с програми, операционни системи и т.н.
retro
Старши потребител

Spotify ще предлага услугите си и в България

Мнение от retro »

По мое мнение това си е новина
Популярната услуга за онлайн стрийминг на музика Spotify вече ще може да се използва и у нас. Считано от днес, тя става достъпна за потребителите в България, Унгария, Чехия, Малта, Словакия и Кипър.

Spofity ще предлага пълния си каталог и възможности у нас. Основната част от услугата е безплатна, като изисква единствено регистрация и изтегляне на официалните приложения на Spotify за таблети и смартфони. Поддържат се платформите iOS, Windows Phone и Android. Всеки потребител може да слуша музиката от каталога на Spotify безплатно, като в замяна на това ще има съпровод от реклами. Необходима е и постоянна връзка с интернет.

Шведската компания ще предлага у нас и платената версия на услугата си. Срещу пет евро на месец потребителите получават възможността да изтеглят любимите си песни и да ги слушат офлайн с високо качество. Освен това няма и реклами.

Spotify вече се предлага в общо 55 държави. Компанията има 24 млн. активни потребители, от които над 6 млн. използват платените услуги. Нейният каталог включва над 20 млн. песни и от 2011 г. е вторият по големина носител на приходи за звукозаписните студиа в Европа.
http://www.dnevnik.bg/tehnologii/2013/1 ... bulgariia/

Аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Обратна връзка:

Re: Spotify ще предлага услугите си и в България

Мнение от teou »

Новина си е - повечето такива услуги в БГ не ги пускат поради опасения от пиратство (не че като не пуснат някоя услуга не се пиратства, но...). И 10 лв на месец не е много, за който слуша яко музички. Би било хубаво мобилните оператори да се сетят да пуснат някакъв план специално на Спотифай и подобни услуги - примерно 5 лв на месец неограничен трафик с необходимата скорост само до сървърите на Спотифай, но като си ги знаем какви са мърди, това вероятно няма да се случи.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

По принцип аз така го виждам бъдещето и решението на проблема с пиратството - облак от който си ползваш каквото ти трябва, когато ти трябва, навсякъде и на поносими цени. Край на огромните дискове които няма как да ги мъкнеш навсякъде със себе си, край на каталогизирането и на мъчителното търсене и следене какво и къде е излязло. Има само една единствена пречка и тя се нарича "носители на авторските права". Те са се запънали и не дават достъп на подобни компании до съдържанието с илюзията, че могат да дерат безумни цени. А тези цени директно отварят вратата на пиратството и което е най-глупаво, затварят им вратата към допълнителните печалби. Защото на едната страна е безплатното макар и с усложнения и не винаги качествено а на другата цената на традиционният източник. Когато второто е голямо е ясно накъде ще се наклони везната.

Конкретно 10лв ми се вижда малко високо за българските стандарти но се надявам с времето да се нагласят нещата. И щом го има и безплатно мисля че бързо ще се популяризира. От това потърпевши ще са музикалните радиостанции защото този модел директно ги повтаря но вече в Интернет. Но с голямото предимство сам да си подреждаш програмата. Ами да се бяха размърдали по-рано.
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

ПЪРВИ НАБЛЮДЕНИЯ:
- Регистрирането е изключително просто, с Фейсбук стана елементарно.
- За възпроизвеждане използват собствен плейър Spotify, свалих го и го инсталирах. Необходимо е по мейла да ви пратят Device username, използването става с него и парола. Първата капка катран в меда, много опростен и няма редица възможности с които съм свикнал в другите плеъри за регулиране на качеството на звука, регулира се само нивото.
- Светкавично намери първото което потърсих а то беше Al Bano. Голямо разнообразие, понеже аз минах на тактиката да свалям само хитове в НАЙ-високото възможно качество така в момента имам пред очите си доста повече от това което е на диска ми.
- Втората капка катран, качеството на възпроизвеждане не отговаря на изискванията ми. А както казах вече съм на FLAC, APE и подобните loseless формати. Звучи ми глуховато а като че ли и динамиката е малко свита. Дават го, че за дектоп приложения скоростта е 160 Kbps. Малко ми е, аз гледам да не падам под 320 Kbps, минимума ми за радио е 256 Kbps. Пише, че в платеният режим дават по 320 Kbps.
- Плейлистата може да се пренарежда обаче изсвирените песни изчезват от нея и отиват в History. Така че ако искате пак да чуете нещо трябва да отивате там. Неудобно е, по-хубаво с една светеща лентичка да показваха как се движи по листата и ако трябва веднага да се повтори или върне назад. Вероятно има начин защото видях опция за запомняне на плейлиста но не съм я пробвал. Все пак има бутоните "песен назад/напред".
PS Впрочем установих, че когато избера албум става както го предложих.
- Има възможност за сваляне на файловете но е само за платеният акаунт и е ограничена до 3333 файла.
- Рекламите са на около 8-10 песни по 10-15 сек, поносимо е, ние вече свикнахме на това.

В заключение, това няма да замени домашната фонотека поне в безплатният вариант. По-скоро е нещо като музикално радио с програма която сам си съставяш. Въпреки това е много голяма крачка напред. Бих искал да развият повече плеъра си и да стане с по-богати възможности. Естествено цената да се приближи до българските възможности и тогава ще слушаме качествени песни.

PS МНОГО интересна функция е Radio. На базата на албума на Al Bano започна да ми подбира песни и изпълнители в същият стил. Например това бяха Ricchi & Poveri, Last James, Fausto Papetti... крайно интересно особено за среднощно слушане. Тъкмо ми припомня някои позабравени имена.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Благодаря, че направи ревю, тъкмо се чудех да го инсталирам ли. Иначе това с плейлиста, освен рекламите, е също от безплатната версия. Доколкото четох също и количеството песни в безплатния вариант е по-ограничено, но не съм сигурен. Хората искат и да продават платени абонаменти, все пак.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

teou написа:...тъкмо се чудех да го инсталирам ли.
Заслужава си, все пак това са 20 млн песни. Каталогизирани, поднесени на тепсия с търсеща функция, какво повече. Особено ми харесва функцията "Радио". Като се вземе за основа даден албум и търси други в този стил, миксира ги и става приятно за слушане. Защото иначе трябва човек да си прави собствени плейлисти. Аз бях почнал така да правя защото непрекъснатото слушане на един и същи певец уморява. Но сам да си правиш плейлисти отнема доста време и ровене. Има възможност да си пускаш различни "радиостанции". Т.е. взимаш за основа нещо динамично, друга пък "радиостанция" нещо романтично и т.н., после пускаш в зависимост от настроението... и гостенките :) Друга добра функция е, че когато станцията ти предложи песен от даден албум може да спреш на него, да чуеш и други песни от там, после да си продължиш с радиото.

Мисля, че е удачен модел и ще се наложи. Естествено очаквам и развитие, конкуренцията ще си свърши работата. Ето тук има сравнение на Spotify с още 7 streamline медии. Малко е слабичък обзора, мен ме интересува по-подробна информация и най-важното, има ли го в БГ. Но просто попадна, не съм го търсил специално. За начало става. Още един обзор.

retro
Старши потребител

Мнение от retro »

На мен като цяло ми допада, имайки предвид че е напълно безплатно. Много ми харесва, че виждам какво са слушали и приятелите ми. До скоро само с платената версия можеше да слушаш на мобилно у-во сега вече това е възможно и за безплатната. Но най-вече това е пример за успешен бизнес модел и натрива носа на всички, които се опитват да ни убедят, че задължително трябва да плащаме по 1$ за една песен :)

fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

Хаха, БГ компаниите се усетиха че вече и в БГ има Spotify и днес чух първата българска реклама по тях. На Виваком беше, досега само самореклама на Spotify чувах. Поне не се опитват да увеличават звука като другите, поне така ми се стори. Интересно дали ще се появи софтуер който да реже такива неща /или примерно намалява силата на звука за тях/, от братята пирати всичко може да се очаква. Естествено Интернет е пълен с кодове за Premium версията но няма да го пипам, нека и те да спечелят малко. Уважавам компаниите които се опитват да си докарат доходи без да изтръскват като брашнен чувал потребителите си, заслужават подкрепа.

PS А $1 за песен наистина е безсрамно. Някъде четох, че радиостанциите плащат авторски права на потребител по около $0.01 за песен а телевизиите за филм по $0.17. Да го направят толкова и с удоволствие ще ги плащам че дори и отгоре. Ама са лакоми и затова няма да получат нищо от мен.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

Понеже в момента пиша мейл до едни познати да им препоръчам Spotify се разрових малко в Интернет за информация. За Виваком обяснението се оказа лесно, те били сключили договор за партньорство, също четох и че БТК ще им урежда договорите с носителите на авторски права тук в БГ. Впрочем видях вече и реклама на Кока Кола на български като картинка, бизнеса все повече се задейства.

По-интересното е това по-долу. Е, БРАВО! От 2008г досега 30 млн потребители от тях 6 млн платени Premium. А носителите на авторски права са получили над $1 МИЛИАРД! Ето че може да се печели и без да се дере кожата на потребителите. Малко ме ядосва, че тези пари са отишли в носителите на авторски права а не в самите автори. Но засега е така, аз се надявам някой ден музикантите да се измъкнат от тази робска зависимост и да почнат да работят за собствената печалба.
Платформата има 30 милиона активни потребители от 55 държави, от които 6 милиона платени абоната с примиум достъп. Преди дни Spotify обяви официално старта на своите услуги в България, Чешката република, Словакия и Унгария.

Услугата предоставя прост и лесен начин за намирането, управлението и споделянето на музика между меломани, като същевременно гарантира авторските права на изпълнителите, които получават дължимото им възнаграждение. От стартирането на услугата в Швеция през 2008 г. притежателите на авторски права са получили от платформата над един милиард щатски долара. Spotify вече е вторият най-голям източник на приходи от дигитална музика за лейбълите (звукозаписните компании) в Европа (IFPI, 2011) и най-успешната по рода си стрийминг услуга за музика в целия свят.

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Не знам за компютър, но за мобилен телефон безплатната версия е доста неизползваема. Направо си е демо - търсиш определена песен, а ти се пуска друга, подобна.
Не че 10 лв на месец е много, но засега не ми се дават, за нещо, което няма да ползвам всеки ден. Като ида в Германия обаче предполагам ще ги хвърля тия 5 евро за абонамент на принципа на "за всеки случай", защото няма да ги забележа особено като разход. Макар че най-вероятно като се знам какъв съм "меломан" и как нямам време ще пускам програмата по 5 пъти на месеца най-много.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

Дай ми някоя песен която не става при теб да видя как ще е при мен на PC-то. Може пък да я нямат в каталога, да е нещо рядко, опита ли с няколко песни? Например с нещо което е от албум който си видял че го имат. Всъщност аз на практика досега не съм търсил, пусна го на радио и си слушам като само сменям базовите певци или албумите според настроението. Иначе аз съм на безплатната версия и още дълго ще остана така, при българските доходи това е положението. Иначе редовно го пускам но само като фон, все пак FLAC си е друго, веднага си личи разликата.

PS Наистина с търсенето на песен е малко странно положението. Например "Only you" на Elvis Presley не можа да го намери, намери я от много други изпълнители но не и от него а това е класика. Докато YouTube веднага го намери. Но пък "Love Me Tender" пак от Елвис което го видях в негов албум в Spotify го намери мигновено. Явно базата им е с дупки. Но ако искаш да си законен е така, голям зор е да се намерят и кандардисат тези правоносители.

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Песента си я свиреше в двудневния трайъл период, т.е. във фулл версията. След това пак я намира, но... я дава сива и не може да я пуснеш директно, включва я в някакъв плейлист разбъркан и чакаш да дойде, което е кофти.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

Вероятно нещо е объркано в плеъра за телефончето. Не съм чел за лимитиран брой песни и въобще за тестов период, аз съм на Free версията за РС и такива номера при мен няма. Затова поисках да ми пратиш песента да видя как е при мен. Опитай с някоя песен която си я видял в албум. Имай предвид и че те в Премиум имат споделяне на песни, може някой да я извадил от плейлистата на своите песни и вече да няма достъп. Иначе предлагането на подобни песни си е практика при тях, те имат специален и доста сложен алгоритъм за сходност на стиловете, не е напосоки.

Ако си бил на Premium може да е маркетингов трик, така да ти напомнят да се върнеш на него. При мен така с онлайн ТВ-то - пускат ми безплатно като тест VIP възможности, всичо лети, после го спират, направо замръзва и след 4-5 дена като се убедят, че няма да им купя ВИП-а пак става нормално.

PS Аха, щом я има в разбъркан плейлист значи все пак я имат в базата данни. Странна история. Ами така е като се опитвате да ползвате безплатно Premium, решили са че имаш пари и и се колебаеш, затова сега те тормозят :) Бедняците като мен хич и не посягат към него и съответно онези нямат илюзии.

PS2 Все пак ми дай името и изпълнителя, интересно как ще се получи при мен.

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Нещо на La bouche беше, май In your life.
Иначе за Андроид приложението е само едно, няма платена и фрии версия и първите 2 дни работи на макс, после си заключва функциите, ако не си плащаш. То си пише ясно за разликите на страницата за сваляне.
Много ще се учудя, ако политиката е различна за десктоп версията, искаш да кажеш, че в безплатната десктоп версия можеш просто да си пуснеш каквото искаш веднага?

fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

teou написа:Нещо на La bouche беше, май In your life.
Иначе за Андроид приложението е само едно, няма платена и фрии версия и първите 2 дни работи на макс, после си заключва функциите, ако не си плащаш. То си пише ясно за разликите на страницата за сваляне.
Много ще се учудя, ако политиката е различна за десктоп версията, искаш да кажеш, че в безплатната десктоп версия можеш просто да си пуснеш каквото искаш веднага?
В момента съм на тази песен :) Намери я веднага и я слушам безпроблемно, не e във сиво.
spotify1.png
spotify1.png (147.36 KiB) Преглеждано 3168 пъти
Да, пуснах я безплатната версия и няма АБСОЛЮТНО никакви проблеми, нито в търсенето на песен, жанр, певец, албум, в нищо. Също докато съм на радио ако се появи песен от албум мога да превключа на този албум и да слушам всичко от него или всяка песен която пожелая както си ги избера. Обаче например в албума Greatest Hits на La Bouche деветата песен A Moment of Love е в сиво и когато кликна върху нея се появява надпис, че тази песен не е достъпна и ако я имам на компютъра да я кача.
spotify2.png
spotify2.png (144.5 KiB) Преглеждано 3168 пъти
Явно албумите им не са пълни и слушателите им ги допълват. Т.е. не са чак дотам законни но щом носят милиарди правоносителите замижават :) Така че съветът ми е инсталирай я Free на PC-то без експерименти с Premium и сравнявай. Ако ти хареса имам една приятна изненада за теб :) но ще е на ЛС. С DFX и някои настройки получих напълно приемливо качество, все пак безплатно е. А ако много ми хареса някой албум, песен или певец торентите винаги са насреща. Макар че колекцията на Spotify е много по-голяма от това което виждам по торентите.

PS Опааа, ImageShack ми съобщава, че ми остават 27 дена до края на Trial периода а доста от това което слагам напоследък тук е запазено там. Уж беше безплатно... добре ме зарибиха :(

Публикувай отговор