Intel NUC впечатления

Теми, свързани с желязото на "щайгата" - компютри, части и всякаква периферия за тях
Отговори
retro
Старши потребител

Intel NUC впечатления

Мнение от retro » 10 май 2019 11:58

На скоро замених старата щайга с Intel NUC 8i3beh. За незапознатите, това е кутийка идваща с дъно, процесор и захранване. Другото си го избира купувача и сам си го сглобява, за това и може би ги водят Kit. В моя случай добавих, 256 SSD, 8 GB Ram и 2 тб диск. Важно нещо, което трябва да се има предвид, когато купувате такива mini PC е, че повечето от тях могат да съберат 2.5 инча диск не по-висок от 9.5 мм. Тоест максималния като обем ще е 2 тб. Този проблем реших, като добавих един външен твърд диск. Първите впечатления от машината бяха, че не можа да се разбере с монитора ми по HDMI (имаше проблем със scaling-a на картината и с цветовете), но когато я закачих на по-нов телевизор имащ HDMI означен като DVI всичко заспа. За мое съжаление обаче след няколко дена изведнъж сигнала от HDMI просто изчезна. Монитора веднага влизаше в energy saving mode. Оказа се, че NUC-овете имат доста подобни проблеми с HDMI изхода. За съжаление решение не изглежда да е намерено. Към момента ползвам thunderbolt изхода. Иначе машината е тиха, харчи малко ток и за това което я взех (HTPC) е повече от идеална. Ако не играете някакви много тежки игри може съвсем спокойно да мине и за домашен компютър. Без проблем ще се справи с браузване и обработка на документи, а дори може би и малко photo editing. Ако все пак ви трябва повече графична мощ винаги може да вържете външна карта през thunderbolt-a или да вземете NUC-a с вградена AMD. Там обаче ценово не знам колко би било оправдано. Все пак ако мястото е ограничено мисля, че е добра опция. Биоса на машинката както всички модерни има всичко нужно, но не очаквайте функционалност като на овърклокърските дъна. На кратко, ако Ви трябва малка, тиха и икономична машина това е едно доста причлино решение според мен. Съвсем спокойно може да го играе файлов сървър с накачулени няколко стотин торента и в същото време да си го ползвате като домашен компютър.

Отговори