Надеждност на SSD

Теми, свързани с желязото на "щайгата" - компютри, части и всякаква периферия за тях
Публикувай отговор
fred
Глобален модератор

Надеждност на SSD

Мнение от fred »

А това е изследване за времето на живот на SSDв зависимост от количеството терабайти записани на тях. Дисковете са по 256GB, посред нощ е и ме мързи да смятам колко цикли на презапис са това :) Много фигури, ето една от тях.

Изображение
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Обратна връзка:

Re: Надеждност на SSD

Мнение от teou »

Към 2400 цикъла на презапис. Не е малко, но не е и особено впечатляващо.
А ето и БГ превод на оригиналната статия и са изредени моделите, които са тествани - http://technews.bg/article-74231.html

fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

На този етап не следя внимателно SSD, скъпички са. Но при някои от бъдещите разширения примерно след 1.5-2 години смятам да сложа един такъв и да кача на него системният диск, добре е за скоростта на зареждане и работа. 2400 цикъла презапис не изглеждат много дори мен малко ме стряскат. Но от друга страна веднъж записани файловете само се чете от тях, по-често се пише в разни временни файлове. Предполагам за тях има някакъв софтуер който равномерно да разпределя такива често презаписвани файлове по различни сектори за да не "изгори" бързо някой сектор заради презаписването. Така че важно е времето за което диска излиза от строя при нормална работа.

Интересни са комбинациите HDD+SSD в един корпус където SSD изпълнява ролята на бърз кеш. Накратко все измислят нещо с което да ни вземат парите :)
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Фърмуера на ссд диска си разпределя файловете. Примерно имаш 100 гб диск. Уиндоуса и програмите са ти 50. Остават ти 50. Докато работиш и цъкош по интернет и поща, временни файлове, ъпдейти, кеш и т.н. са ти да кажем 500 мб на ден писане по диска без да забелязваш. Демек за 3 месеца правиш 1 пълен цикъл на презапис на диска без да правиш нищо. Така че постижимо е, само да не торентиш на тоя диск.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

На системният диск са само Windows и програмите, всичко останало е на други дискове и то физически разделени, не логически дискове. Системният диск е един 320 GB WD и е само за Windows и програмите, нищо друго, досега съм запълнил само 60 GB. В предишната конфигурация дори Windows беше на един логически диск а програмите на друг за по-лесен и с по-малък обем backup но сега ме домързя пък и прецених, че така е по-лошо.

Публикувай отговор