Синеморец

Общи разговори, шеги, закачки, скандали и каквото друго ви хрумне
Отговори
fred
Глобален модератор

Синеморец

Мнение от fred » 17 юли 2015 02:05

Не вярвах, че в БГ може да се намери кътче по Черноморието което да не е застроено с бетонните чудовища, но от това видео излиза, че в Синеморец е пощадено. Така ли е, ако някой е ходил да казва?

Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Re: Синеморец

Мнение от teou » 17 юли 2015 10:42

Отделих поста като нова тема за да си дискутираме дронове, Синеморец, Черноморието и т.н.

На въпроса "ходил ли е някой" - е аз имам там два имота все пак :) Бях последно в края на юни, но се върнах в София да тичам по институции и да събирам документи. Дано до края на лятото имам време да отскоча пак. Покрай тези занимания не ми е останало време да пусна клипчета и от моя дрон - трябва да поизрежа и да подбера. Качеството при мен е зле разбира се, защото моето е играчка за 100 лв., а това от клипа е за поне 1-2-3000 лв.

Иначе това вероятно е от акцията на един от туристическите портали, защото тази година като че ли за първи път се предлагаше такава услуга. За съжаление за нашия обект не можахме да се възползваме - не че беше скъпо, но има да се правят леки ремонти по фасадата на къщата и нямаше смисъл да се снима и да не е красиво. Живот и здраве догодина.

Относно презастрояването, нещата са относителни. Не е като в Слънчев бряг, където на места може да се объркаш, че си в София в квартал в който още няма метро. Но е далеч от това да е девствено. Като цяло е сравнително спокойно, общо взето има една улица, на която са всичките заведения и магазини и това е, на останалите е спокойно. Голям бонус е, че има и 2-3-4 плажа в непосредствена близост и може да си избере човек по-цивилизовано или по-диво. Още по-голям бонус беше кризата от 2008-ма, откогато насам нови мега-хотели не са строени (е, като страничен ефект има 3-4 останали завинаги на груб строеж, но се преживява).

Относно самото клипче, мисля че ви е ясно, че нещата са представени в най-добрата светлина. Снимано е предимно устието на Велека, а не центъра на селото с продавачите на джапанки и семки :) Това, което се вижда в началото са т.нар. "Кораби" - доста известни скали поради характерната си форма, редовно ги снимат по малкото БГ филми и разни музикални клипове, най-известния от които може би е "Ветрове" на Лили Иванова.
След това е снимано най-вече устието на Велека и втората част на плажа, както и гората отзад. Сега първо, тоя плаж е бая дълъг и хората ги мързи да ходят пеш до края, а освен това не знаем от кога са снимките (според мен от юни) и затова се създава впечатление, че едва ли не никой няма там. Това не е баш така, но определено не е гъз до гъз и има сравнително малко чадъри и две паянтови заведенийца в началото. Съвсем прилично и аз затова винаги препоръчвам на моите клиенти именно този плаж (стига да няма малки деца, че там във водата е дълбоко).

За гората, която е наоколо, е добре да отбележим, че това се води резерват, част от Натура 2000. Спомнете си "КРАШ 2000", който междувпрочем е в същия резерват и в същата община. Демек - не че не може да се бетонира всичко, но ще стане скандал и съответно няма да го направят при задаващи се избори на хоризонта. А и както казах - кризата от 2008-ма. Освен това да се строи там ще е скъпо - извън селото е и неща като пътища, ток, канал и т.н. ще са драма. Така че в Странджа все пак има изглед да останат дървета и през следващото десетилетие.

Накрая на клипа е сниман плаж Силистар. Той е по-далече и се ходи с кола. Доскоро искаха 4-5 лв. за паркинг на поляната... не че е лош плажа, но цивилизацията му идва в повече, както и на плаж Бутамята. Но пък някои хора просто не могат да живеят без да си купуват семки/кифтета/джетове/чадъри и т.н. на плажа. Всъщност конкуренцията между продавачите на семки (концесионерите на "цивилизованите" плажове Силистар и Бутамята) така се изостри, че даже тия от Бутамята махнаха 2-та лева такса паркинг, за да пренасочат народа от Силистар натам...

Така че съвета ми е, като ходите на Синеморец - плажа на устието на Велека, сниман в началото на клипа. Спокойствието е там.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 18 юли 2015 18:42

И през юли не е пренаселено, ето тук панорама. Само в дъното се виждат онези бетонните грамади, част от тях недовършени но това е виждането на съвременният български "бизнесмен"/мутра за курорт.

И като си спомня как по времето на социализма с профсъюзната карта бяхме гъз до гъз на плажа на "Дружба" /днешната "Свети Константин и Елена" до Варна/ то това си е направо рай. Ама наистина като сардели бяхме, основният проблем беше да не направят пътечката до морето до твоята кърпа че непрекъснато те засипват с пясък. За сметка на това пък плажа на ЦК до нас беше почти празен, това ни беше "равенството".

Май че ще се ходи към Синеморец. Но не това лято че графикът ми е плътно запълнен до септември, че и след него :(. А как се стига до там, но с рейсове, не с кола че я нямам?
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 19 юли 2015 16:52

Нямаш грижи. Отдавна вече няма проблеми с транспорта. През сезона има поне по два рейса директни до Синеморец от централната автогара в София (38 лв е билета еднопосочен без намаления, за студенти имаше намаление, нали години наред пътувах, за пенсионери не съм питал, пътуват като минимум Етап-Груп и Карат-С). Вече от септември натам ги намаляват прогресивно, първо остава един рейс, после рейса е до Ахтопол, а баш зимата са до Царево май. Но по цялото черноморие си има целогодишно т.нар. "Минибус експрес" което е тамошната версия на софийската парашутка. Така че рейса и до Царево да е през есента, най-много да има 1-2 часа пауза преди прекачването на маршутката Царево-Синеморец.
Аз лично този вариант го препоръчвам пред "класическия" който го ползват пенсионери и студенти, а именно влака до Бургас, понеже е сравнително евтин, и после автобусчето-маршутка до долу. Хем е по-бавно, хем влаковете за нищо не стават, хем не излиза чааак толкова по-евтино, защото като слезеш от влака с евтиния билет и после маршута Бургас-Синеморец ти добавя още 10-тина лева.

Като решиш да ходиш надолу, дай знак, случайно ако и аз съм там. За съжаление това лято ми е тотално непредвидимо и подчинено на разни документи и интервюта, та нямам идея дали и кога ще ходя пак натам и дали есента изобщо ще съм в БГ, но все пак.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 05 май 2018 00:46

Естествено, че няма да се спрат да не съсипят последните оцелели нормални места за почивка.

https://www.dnevnik.bg/zelen/2018/04/18 ... a_stroeji/
Планове за строежи край Синеморец, Варвара и Резово предизвикаха протести и напрежение

https://www.tsarevo.info/novini/2018/05 ... a-tsarevo/
В Синеморец се проведе протест против новия ОУП на Царево

http://www.mediapool.bg/zastroyavaneto- ... 78021.html
http://www.mediapool.bg/zastroyavaneto- ... 78021.html

А този Нено Димов е рядко гадна личност, само като му видиш физиономията и става ясно, че имаш насреща си мошеник.

https://www.dnevnik.bg/zelen/2018/04/18 ... iavi_neno/
Новият план за Царево щадял природата, обяви Нено Димов

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 05 май 2018 08:48

Аз не знам вече къде точно ще строят... Те 2 поляни само останаха, но отдавна са продадени, 2008 заради кризата не ги застроиха само. Явно долу към северния плаж на поляната ще стоят... Няма да можеш да се разходиш и покрай брега вече.

retro
Старши потребител

Мнение от retro » 05 май 2018 13:34

За съжаление такива сме си българите. Все гледаме да вземем парите пък после каквото стане. Историята с черноморите вече не знам за кой път я гледаме. Преди много години когато Свети влас беще едно селце ходих на почивка там. Семейно хотелче, народни цени, спокойствие, плаж като плаж. На другата година поискахме да отидем на същото място. Директно ни заявиха, че вече работели само с групи от Германия итн - на кратко ни казаха, че един вид вече не сме желани там. След това започна бетонирането. Сега почнаха да реват на умряло, че било пренаселено, че туристите били не особено платежоспособни. Ами господа хотелиери, ако бяхте малко по-далновидни и не гледахте само краткосрочната печалба може би сега нямаше да имате тези проблеми и щяхте да привлечете по-платежоспособни туристи. На север нещата стоят малко по-различно заради голф игрищата, които пък май са строени в защитена местност. Все пак ако трябва да избирам с две ръце за северното, значително по-спокойно е не толкова нафрашкано. Южното както върви няма да остане място където не е бетонирано.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 05 май 2018 14:19

Мдаа, в Испания събарят презастроеното... Но на нас ни трябват още 20 години да станем на тоя акъл...

Надеждата ми е в господин Г., Който има къща там дето отпред искат да строят и съответно ще му прецакат гледката, да задейства малко връзки. Предния път ги "нарита" там местните величия кмет и прочие...искаше човека една улица да асфалтира, те се опитаха да му обяснят как трябва да даде поръчката на точно определена фирма, ама нещо не им се получи.

Отговори