Криптовалути?

Общи разговори, шеги, закачки, скандали и каквото друго ви хрумне
ivan
Старши потребител

Криптовалути?

Мнение от ivan » 29 ное 2013 20:51

Някой случайно да си е напазарувал или да е изминьорствал Bitcoins, Litecoins или друга криптовалута? :?:
"Never underestimate the power of stupid people in large groups"

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Re: Криптовалути?

Мнение от teou » 29 ное 2013 23:25

Аз съм пас. От няколко години минах на лаптопи изцяло, а там не е особено удачно откъм видеокарти и охлаждане.

Обаче днеска четох за някакъв англичанин, изхвърлил по погрешка диск с биткойни за 7 милиона...

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 30 ное 2013 12:47

ivan написа:Някой случайно да си е напазарувал или да е изминьорствал Bitcoins, Litecoins или друга криптовалута? :?:
Като четох как за 4 години им се е вдигнала цената 10,000 пъти и доста се ядосах че не съм ги усетил навреме. Аз доста ги обичам финансовите пирамиди понеже им знам цаката - да си от първите участници и да бягаш от тях навреме. Естествено участие с умерени суми, просто заради спорта.
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 30 ное 2013 14:07

Свърши вече. В момента вече и с видеокарти не било рентабилно, купували се специални платки за целта. Освен това не е ясно, още колко ще се задържи балона, защото така без данъци и проследяване бърка в здравето на банки и правителства. Подозирам, че скоро ще бъдат обявени за не особено легални тия валути, както се заклеймиха торентите. И цената ще падне здраво...

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 05 дек 2013 18:19

Айде почна се http://www.kaldata.com/IT-%D0%9D%D0%BE% ... 85150.html
Сега и от щатите едно подобно съобщение и ще станат биткойните по 1-2 цента....

ivan
Старши потребител

Мнение от ivan » 09 яну 2014 16:10

От щатите май скоро няма да дойде подобно съобщение. Китайското сътресение отмина и сега BTC отново расте, както и някои други криптовалути.
Специално биткойните си станаха бизнес и вече случайни хора с техника за $5000 няма как да влязат (говоря за миньорстване, не за покупки :) ).

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 09 яну 2014 16:13

Гледам сега Litecoin го дават като по перспективен, защото още е под радара и важат старите АТИ карти.

ivan
Старши потребител

Мнение от ivan » 09 яну 2014 16:20

BTC иска сериозна инвестиция и без специализиран хардуер харчиш повече пари за ток, отколкото произвеждаш. Затова хората с видео картите се пренесоха на LTC.
Има и валути със специално разработени алгоритми, затрудняващи използването на GPU-та, които за момента се копаят само с CPU. Аз имам една прилична сума XPM от времената, когато трудността беше ниска и сега кротко чакам да се вдигне курса ;)

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 09 яну 2014 18:50

Изпуснах го и затова не проявявам интерес. Иначе онези години 1994-1997г проявявах интерес към дребни валутни спекулации и диверсифицирани портфейли но просто не се усетих навреме или го подцених. Така че сега съм пас. Това което не ми е ясно превръщането на тези виртуални пари в реална валута за да се осребри разликата в курса. Става дума колко реално и бързо е това тук в БГ. И другото което ме притеснява са съобщенията, че огромната част от тази валута са в много ограничен кръг хора а това вече определено намирисва на пирамида. Не че съм против пирамидите, аз на приятелите си винаги съм изказвал положителното си отношение към тях но само ако се спазва условието "Да си от първите и да бягаш навреме!" :)
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

ivan
Старши потребител

Мнение от ivan » 09 яну 2014 20:34

Има различни борси, на които можеш да продадеш виртуални валути за реални или за други виртуални. Превеждат се по сметка или в paypall. Комисионните са поносими. То и при реалните валути 1% от населението държи 70-80% от активите :)

Пирамида е нещо, при което първите участници в схемата печелят за сметка на включването на нови участници. При криптовалутите и добиването им това не е така - с увеличаване на броя миньори (термин, означаващ човек, чийто компютър участва във изчисления, в търсене на конкретни резултати, чието откриване се възнаграждава със сума от съответната валута) се увеличава и изчислителната сложност и става по-трудно да се добива валута.
Това е своеобразна защита от инфлация. С течение на времето се намалява и сумата, с която се възнаграждава печелившата сметка. Сложността се саморегулира през интервали време да съответства на общата изчислителна мощност на всички системи в мрежата, тъй щото да се запази константна скорост на добиване на валута. Това е и причината в момента добиването на Bitcoin със стандартни компютри да е неизгодно - общата мощност на мрежата е голяма и вероятността да направиш правилната сметка с обикновен хардуер е много ниска (т.е. може да отнеме месеци/години, а наградата няма да изплати тока и оборудването). Големите играчи работят със специализиран хардуер, като обикновено се плаща и се чака месеци за него.
В момента добиването на Bitcoin със стандартен хардуер е почти невъзможно и затова "изпадналите" от Bitcoin лодката, поради развитието на технологията се прехвърлят в Litecoin, където трудността на изчисленията е такава, че все още е печеливша дейност да се смята със GPU-та (високия клас карти на ATI). Това е и причината да има перманентен глобален недостиг на този тип карти :)

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 11 яну 2014 21:49

Ето ТУК нещо за хардуерната страна на въпроса, как се "копаят" тези биткойни. Когато за първи път чух за тях впечатлен от бързият ръст на цената се поразрових малко да си създам впечатление. Първата ми реакция беше "Що за лудост?". Някой смята с компютъра някакви неща без ясна практическа стойност, други са готови да ги купуват тези безполезни неща като дават истински пари за тях, трети се натискат за спекулативната печалба от курса... щур свят. После се позамислих малко - а със златото не е ли същото? Можете ли да ми посочете някаква РЕАЛНА полза от него, изключвам позлатяването против корозия и т.н. Един жълт мек материал доста безполезен като метал, дори естетическата му стойност е доста съмнителна.

Но са го обявили за платежна единици и лудницата е започнала. И основната му ценност е в това че трудно се добива, ако лесно се копаеше никой нямаше да му обърне внимание. Естествено важно е и второто, възможността да получиш нещо реално срещу него но това е въпрос на договорка. Тук биткойн засега силно отстъпват срещу златото и това му е слабото място. Ако го ударят тук сериозно ще пострада.

Така че и биткойн имат същото право да се обявяват за платежна единица както всичко друго, някакви бисерни миди например. Важното е да се добиват трудно а с това биткойн много успешно се справят. Впрочем видях интересна аналогия с повишаващата се трудност в добиването между биткойн и златото. И при златото става все по-трудно защото богатите месторождения отдавна са свършили, копае се все по-надълбоко и във все по-бедни руди, все повече скала трябва да се преработва буквално за няколко зрънца. И изисква все по-специализирани машини, времето на онеза дето промиват по реките с леген в ръката отдавна е отминало. Абсолютно както в биткойн.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 11 яну 2014 22:51

Мога да ти кажа за какво се използват сметките. Хич не са бизсмислени - за безсмислени математики никой не плаща.
Та по принцип, биха могли да се използват за благородни цели, от сорта на това тази мрежа от копачи, която представлява един дистрибутиран суперкомпютър с мощ 256 пъти колкото суперкомпютрите в топ 500, да смята ефекти от глобалното затопляне, лекарства за рак, да търси извънземни и прочие. Всеки с доста парички може да си поръча каквата иска сметка.
Обаче на практика тия дето поръчват музиката в повечето случаи искат да се чупят пароли. Или ако не пароли директно, то поне Rainbow tables, с които после да се чупят пароли. За съжаление, такава е реалността.

Наскоро покрай смъртта на Калашников пак изплува цитат от интервю с него: "Как спите нощем, другарю Калашников?", той отговорил "Аз спя спокойно. Да не спят политиците които създават конфликти" или нещо такова. Та и с копачките така... едно го мислехме, то друго стана.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 11 яну 2014 23:20

Абе Калашников си е поизкривил душата, ако не бяха политиците с конфликтите им той и 10 автомата нямаше да може да продаде и щеше да си стои прост стругар в завод за самовари. Ама всеки си намира някакво извинение да спи спокойно, навремето шефа на Освиенцим и той казвал че няма никаква вина, просто е изпълнявал заповеди. Но нали знаете, историята се пише от победителите.

ivan
Старши потребител

Мнение от ivan » 16 яну 2014 16:48

teou написа: Обаче на практика тия дето поръчват музиката в повечето случаи искат да се чупят пароли. Или ако не пароли директно, то поне Rainbow tables, с които после да се чупят пароли. За съжаление, такава е реалността...
... някои, но не всички. Има проекти, при които сметките са химически синтез на лекарство и т.н.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 20 яну 2014 14:52

Е, има и полза от тези BTC, румънски биткойн милионер спасява с тях OpenBSD. Защото те горките си нямали пари да си платят тока. А нашите фирми макар и със закъснение се опитват да яхнат вълната за копаене на БТС, предлагайки мощни графични карти.

Изображение

Отговори