Миграция към версия 3.1 на форумния софтуер

Публикувай отговор
Аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Обратна връзка:

Миграция към версия 3.1 на форумния софтуер

Мнение от teou »

Уважаеми потребители,

През някой от следващите дни, когато имам повече време, предстои да се извърши миграция към изцяло пренаписаната нова версия на форума, тъй като поддръжката на текущата версия ще бъде прекратена през идващата есен. С оглед на това, че не желая да отделям излишно време на задачката, на това, че форума има много малко потребители и изпълнява предимно архивни функции, и на това, че новата версия е на под година и следователно малко хора са си играли да го къстомизират, част от текущите функции и къстомизации ще ОТПАДНАТ. Една част изискват много време, за да се направят, една част са мислени за форум с 5000, а не с 5 души и са безсмислени, а една част изобщо не могат да бъдат направени на новата платформа. След миграцията ще напиша кое остава като функция и кое не.

Подчертавам, че основните, базови функционалности на платформата ще си ги има. Но няма да отделя време да слагам например фейсбук бутон, защото в най-посещаваната ни тема с 30 000 прочитания е натиснат само 10 пъти. Няма да правя черна тема за форума, защото тя беше използвана само от 3-ма души. И т.н.

Също така, въпреки, че няма да има модификации по пхп кода и добавки и модове, процеса е доста тегав и времеотнемащ, защото има куп други бози за оправяне, които са неизбежни, а по стила просто няма как да не се пипа (искаме лого, нали?). В този ред на мисли, мисля, че е по-добре да го правя на час по лъжичка, отколкото форума да се спре изцяло за няколко дни или пък аз да не спя една нощ, за да направя всичко наведнъж. Така че предварително се извинявам, че например първите няколко дни няма да има лого, линковете няма да се отварят в нов прозорец и т.н. Ще направя основния ъпгрейд, за да може форума да работи и в него да се пише, а подробностите полека лека през следващите дни и седмици. Ще пиша за прогреса, ще архивирам темите за нещата, които няма да ги има в новата версия и т.н. Както винаги, разчитам да докладвате бъгове и дразнители след миграцията.

Засега това е.
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Re: Миграция към версия 3.1 на форумния софтуер

Мнение от teou »

Етапи на извършване на миграцията:
  1. Предварителни тестове - тестова инсталация в отделна папка с миграция на базата и тест на ключови функционалности, като например капча. Този етап в момента е на финалната права - той не изисква спиране на форума, тъй като тестовете се провеждат на отделна инсталация.
  2. Същинска миграция: изключване на форума, правене на архивен клонинг с ограничен достъп, бекъп, почистване от някои добавки, функционалности, чистене на някои таблици, дефрагментация на базата, ъпгрейд към новата версия, пач на някои критични функционалности и включване на новия форум. Този етап е възможно да отнеме 1-2-3 часа, през които форума няма да работи.
  3. Довършителни работи по софтуера, които могат да бъдат извършвани в период от няколко дни/седмици и не изискват спиране на форума, или в най-лошия случай ще има съвсем краткотрайни спирания за по 10-15 минути. През този етап ще се работи главно по външния вид на обновеният форум - ще бъде върнато лого, фавикони, ще бъде оправена ширината на форума, разположението на аватарите, къстъм сърч функцията и др.
  4. Преструктуриране и почистване на форума - отново ще се извършва в по-дълъг период от време, но без да се спира форума. На този етап ще бъдат закрити или сляти някои раздели - например "Купува", а разделите за СМЦ и Бъфало рутери ще бъдат обединени, тъй като са с по 1 тема. Някои други служебни раздели също ще бъдат почистени, например кошчето. Възможно е да бъдат почистени и стари потребителски акаунти, напр. такива, невлизали повече от 1 година и без нито едно мнение. Ще бъде направен одит на някои от темите с правила, за да отразяват променените технически възможности и структура на форума - например като няма раздел за продажби, не са и нужни правила за такива. Ще бъде направен одит и на настройките и правата за форума, за да отговарят на новата ситуация. В раздела "За Форума" ще бъде създаден подраздел "3.0" или нещо от сорта, в който ще се местят теми, които описват функционалности, които няма да ги има или ще се появят чак в етапа на "бонус-кръпките".
  5. Бонус-кръпки: това са неща, които ще се случват без определен срок, а може и да не се случат никога, тъй като към днешна дата са маловажни. Такова е например връщането на фейсбук и Туитер бутоните.
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

С удоволствие ви съобщавам, че тази сутрин за около 3 часа се справих с вторият етап, след като онзи ден приключих окончателно с първият.
Остават довършителните работи (както забелязвате, аватарите са вдясно, няма лого, линковете се отварят в същия прозорец и още 100 неща по външния вид има), но като цяло миграцията е завършена без грандиозни проблеми и форума може да се ползва. Както се и очакваше най-голям зор видях да деинсталирам модификациите и по-точно да издиря всички инсталационни файлове, пипали по базата.
Аватар
intel
Глобален модератор

Мнение от intel »

Не е чак толкова зле :)
Ако има нещо за помагане, ще се радвам да ударя едно рамо.
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Мерси, аз мисля се оправих като цяло.

Има някои благини новата версия, не мога да отрека - прекрасен мобилен стил например (а.к.а. responsive design), повече ajax и по-малко презареждания и т.н.
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Както лесно може да се види, днес работих по 3-ти и 4-ти етапи от миграцията. Форума е позачистен от няколко излишни теми, раздела и потребителя, в раздела "За форума - нови функции" е направен подраздел 3.0 за нещата, които още не са готови, ширината на форума е разпъната с няколкостотин пиксела, махнати са или поне съм намалил и 1-2 бели полета и най-важното - стесних колоната за аватари и я преместих отляво, за да има повече място за съдържанието на постовете.
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Днес върнах изображението за непрочетени постове в тема, логото, тунинговах още малко някои размери, върнах аналитикса, Гугъл търсенето, линка и размера на заглавието, би трябвало фавиконите и иконите за тъч устройства да работят вече също.
retro
Старши потребител

Мнение от retro »

Само да кажа, че новата версия поне при мен изпълва доста добре монитора. Бих казал, че е по-удобна.
Последно промяна от retro на 06 Юни 2015 00:15, променено общо 1 път.
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

На колко инча, каква резолюция и зуум гледаш.
Значи изначално в т.нар. риспонсив дизайн имаше ограничение в размера към 1200 пиксела максимум ширина, дори и при големи монитори.
Аз реших, че е тясно (тясно беше) и тъпо да има бели ленти отстрани и махнах ограничението. В един момент обаче се усетих, че примерно на един 24 инча фулл хд монитор ще дойде прекалено широко и дългите редове няма да са удобни за четене.
И в крайна сметка компромисен вариант - увеличих, но с малко и мисля е добре така, за сметка на колоната с аватара и още педесетина пиксела.

Въобще днеска се борих като прасе с тиква с тоя нов дизайн... нали сме вече модерни всичко е тежко html5, javascript i css. Не може просто да смениш един файл с друг - трябва и да го опишеш. Докато се сетя, че размерите на картинката се задават като размер на ляво и горно поле на фон в прозрачна клетка?!?
После пък с Гугъл сърча - докато разбера как се скриват автоматично елементи според резолюцията... то накрая лесно се оказа, ама де да знам аз че вече в css и jquery има детектване на резолюции, отдавна не се занимавам с тия неща. Навремето се правеше това с джаваскрипт. Може да пробвате да смалите прозореца на браузера и да видите как почват да изчезват разни неща и да се появяват други - до към 1000 пиксела нещата са като на десктоп, после до 700 има малко аномалии, но няма да ги мъча защото то устройства с такава резолюция няма, и от 700 надолу се влиза в зоната на вариации на интерфейса за телефон. Модерна работа. :)
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Почистих още неактивни потребители, допрегледах и останалите теми в "нови функции" и общо взето от гледна точка на страничния наблюдател всички етапи на миграцията са завършени.

Остава ми известно количество дреболии "под капака" в админ панела и извън него (да прегледам правилата примерно), но тези неща хем са дребни и маловажни, хем са пипкави и времеотнемащи и ще се проточат във времето. Пък и за тях не са нужни специални обявления, така че общо взето темата е приключена. Разбира се ако видите бъгове, докладвайте ги в съответния раздел.
retro
Старши потребител

Мнение от retro »

Резолюцията на монитора ми е 1680x1050 20 инча. Като цяло форума е доста добре подреден и поддържан по мое мнение, трябват му малко повече потребители и може би SEO - Мajestic ми изкарва само 5 линка. Преди години известно време бях модератор във форум и имам разни наблюдения :)
Аватар
intel
Глобален модератор

Мнение от intel »

Изображение
ЩЕ бъде добре форума да мине на сертификати от Let's Encrypt проекта, когато започнат да ги издават (Let's Encrypt Root and Intermediate Certificates).

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Прекрасна инициатива, харесва ми как са решения някои проблеми, кой стои зад организацията, както и общите условия. Когато четох за това преди няколко месеца, основно се чудех какво правим, докато руут сертификата се приеме от браузерите, но този проблем явно вече е решен с кръстосано подписване.
Това което в момента ми се набива на очи като потенциален проблем е, че май не е предназначено за споделени хостинги. Доста е автоматизирано и като гледам предполага да имаш конзолен достъп до сървъра, на който е хостинга, че и руут достъп при това, за да се инсталира клиента. Което на споделен хост няма как да стане, или поне ще зависи от хостинг провайдера да го инсталира.

Но ще видим, може да има някаква полу-ръчна версия, като излезе.
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Според анонс на сайта им първият проблем вече трябва да е решен с кръстосано подписване и услугата трябва да стартира реално след около месец.

По втория проблем ЧЗВ - https://community.letsencrypt.org/t/fre ... ons-faq/26 - намекват за някакъв офсайт вариант за правене на сертификат на друга машина и ръчно инсталиране после, но ще видим как точно ще е.
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

И последният проблем е решен, а именно, невъзможността да се инсталира ръчно на споделени хостове и зависимостта от провайдера. Днес получих мейл, че нашия хостинг вече го поддържа, така че от днес вече сме в схемата.
Публикувай отговор