За англоезичните...

Публикувай отговор
sharo
Старши потребител

За англоезичните...

Мнение от sharo »

Тео, смяташ ли да правиш нещо за тези които не са българи? Повече посещения, теми и активност ще има и за хора не от България. Не говоря просто за раздел за англо-говорящи, а за нещо отделно. Все пак "net help forums" мисля, че ще се търси от англо-говорящи :)
Аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Обратна връзка:

Re: За англоезичните...

Мнение от teou »

Ами не е лошо като идея. Не знам още как да се реализира.

Първо, на тема защити от спам - в момента е сложен един въпрос в едната капча, който е неразбираем с Гугъл транслейт (нарочно е така), което изключва чужденци, а в другата капча също има БГ въпроси. Трябва да се махнат тези неща, за да могат да се регистрират англоговорящи. Това ще означава, че ръчно ще могат да се ргистрират китайски спамърчета. По принцип това не е фатално, защото единични ръчни регистрации ще ги оправяме с банове и триене на ръка. Проблем би било, ако "sortables captcha" се хакне и стане податлива на автоматизирани инструменти като Xrumer, а такива данни няма засега, така че май сме ОК с това.

Второ, не ми е ясна идеята. Ти какво предлагаш?
Според мен най-универсалният вариант е просто да се приеме за втори официален език английския. Т.е. който иска си пуска тема на английски и му се отговаря на този език, смятам че сме достатъчно грамотни за това всички тук. Форумния софтуер (интерфейса) по дизайн си е двуезичен. Може под описанията на форумите примерно да се добави описание на анлийски и така да се реши и този проблем. Вече за теми, написани на БГ, нищо не може и според мен и не трябва да се прави, все пак е БГ форум! Който иска - да ползва Хром да му превежда автоматично. Макар че от Гугъл транслейт има добавка за сайтове, която също може да свърши тази работа.
ISTORIK
Обратна връзка:

Мнение от ISTORIK »

Има учебници по български език за чужденци. Да учат български, бе!
Ние - българите - как можем да овладеем поне един чужд език (или повечко езици) - руски, английски, френски, немски, испански, италиански, норвежки, есперанто (международен език), гръцки, турски, сръбски, румънски и така нататаък.
Чуждестранните студенти у нас как могат да го научат, да го учат и тези, които искат да пишат тук.
Всеки език е прозорец (или врата) към света.
sharo
Старши потребител

Мнение от sharo »

ISTORIK написа:Има учебници по български език за чужденци. Да учат български, бе!
Ние - българите - как можем да овладеем поне един чужд език (или повечко езици) - руски, английски, френски, немски, испански, италиански, норвежки, есперанто (международен език), гръцки, турски, сръбски, румънски и така нататаък.
Чуждестранните студенти у нас как могат да го научат, да го учат и тези, които искат да пишат тук.
Много си прав. И съм съгласен с теб. За съжаление обаче, реалността е съвсем друга.
ISTORIK
Обратна връзка:

Мнение от ISTORIK »

Всичко опира до желание, до възможности, до контакти с носители на конкретния чужд език (т.е. - владеещи го), до намиране на учебници и материали. В днешно време интернет също предлага достатъчно ресурси.

Ето няколко примера - само върха на айсберга:

http://www.omniglot.com/language/phrases/bulgarian.php

http://mylanguages.org/learn_bulgarian.php

http://www.easybulgarian.com/

http://www.learnbulgarian.net/Services/List
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Според мен най-универсалният вариант е просто да се приеме за втори официален език английския. Т.е. който иска си пуска тема на английски и му се отговаря на този език, смятам че сме достатъчно грамотни за това всички тук. Форумния софтуер (интерфейса) по дизайн си е двуезичен. Може под описанията на форумите примерно да се добави описание на анлийски и така да се реши и този проблем. Вече за теми, написани на БГ, нищо не може и според мен и не трябва да се прави, все пак е БГ форум! Който иска - да ползва Хром да му превежда автоматично. Макар че от Гугъл транслейт има добавка за сайтове, която също може да свърши тази работа.
Само да напомня, понеже нямаше много мнения в темата, че аз тази идея не съм я забравил. Просто се забави малко във времето, защото не е с най-важен приоритет. Така че ако има други за или против - казвайте.
fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

Нищо не пречи който иска да си пуска цели теми или текстове на английски. Мисля, че с тези компютри всички го овладяхме в някаква степен. Да се превръщаме в сайт който да обучава чужденците на български не ми се струва разумно. Има си достатъчно хора на които това им е професия а и ние си имаме достатъчно свои задачи. Ако се появят хора които искат да пишат на английски да си кажат, ще им отделим раздел и готово.
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

А, само това остава, да ги обучаваме... да се оправят.

Мисълта ми беше има ли някой против евентуално имената на разделите да са двуезични. То и сега има един такъв (Router firmware). Тепърва разбира се ще го мисля как да стане за да не е супер претруфено, приемат се и предложения в тази насока.
fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

За двуезичните имена нямам нищо против. Аз отдавна съм въвел твърдото правило да не побългарявам интерфейса на програмите с които работя. Причини много да не ги изброявам. И ако сте забелязали доста често в мненията си давам англоезичните имена на някои неща така съм свикнал с тях. Неудобно е това сменяне на клавиатурата но написано с български букви или преведено ми звучи доста странно в сравнение с оригинала.
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.
Аватар
Diabolik
Старши котарак

Мнение от Diabolik »

ISTORIK написа:Има учебници по български език за чужденци. Да учат български, бе!
като модератор и като старши потребител, категорично подкрепям историк, да учат български. ние как можем да учим езици от чужденеция пък те не могат, с какво са толкова специални че да им угаждаме на капризите?

По масовите международни форуми не ни превеждат а ни викат, няма да ви угаждаме на капризите и да превеждаме, като искате да участвате, учете език, което налага въпроса, като се отнасят така с нас, защо ние да им угаждаме?

като искат да участват, да учат език. де**а в лигльовците от чужденеция.

for english readers:

As Power user and moderator, i definetly support Istorik's Opinion. Let them learn bulgarian. We can learn foreign languages, to participate, but they cannot. What makes them so special, so we have to obey every fancy caprice of theirs?

Look around, on internationsl forums, they just blow us off, we will not translate for you, if you want to participate, learn language. This poses the question, if they do not translate in bulgarian for us, why we must bother to do it for them?

if they want to partcipate, let them learn a language, damn spoiled brats.
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Ей, големи патриоти се извъдихте изведнъж. Аз пък като админ предпочитам да си увелича посещаемостта на форума ;)

Така или иначе дискутираме нероден Петко в момента. Този форум е на светлинни години от места като например xda-developers, всичко което дискутираме е на практика ХИПОТЕТИЧНО, ако случайно се заблуди някой чужденец до тук какво ще стане.

Както вече казах - поех риска да направя капчата така, че да може да се реши и на английски. Остава само да видим дали вместо нормални посетители чужденци ще си завъдим спам ботове. Ако стане така, ще взема мерки. Времето ще покаже.
Аватар
Diabolik
Старши котарак

Мнение от Diabolik »

искаш да кажеш непреводачи а не патриоти....

а за чужденците и ботовете, май ще 2-рото
Публикувай отговор