Цифровата ефирна телевизия в България

Създаване, прекодиране на аудио и видео, оптимални настройки, софтуер, постигане на най-добро качество, ripping, streaming, нов хардуер и други
Публикувай отговор
Аватар
pomukal
Обратна връзка:

Цифровата ефирна телевизия в България

Мнение от pomukal »

Отварям тази тема за разискване на всичко свързано около цифровата ефирна телевизия проблеми и настройки около декодери въпроси за каналите които се излъчват и други въпроси около нея.
И като начало някой има ли повече информация за декодерите за по старите телевизори кой ще ги продава някакви специални настройки и всичко останало.
Аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Обратна връзка:

Re: Цифровата ефирна телевизия в България

Мнение от teou »

Мисля, че съм виждал и сега да се продават в Техно*. Специалната настройка е че декодера трябва да поддържа MPEG4 !!. Че аз така миналата година поръчах от dx.com първо мпег2 тунерче за компютър, но успях да се усетя преди да са го изпратили и ми го подмениха. Оттогава в интерес на истината не съм го пускал. Сега заради темата го извадих - нищо не се е променило - хващат се 2 програми на кръст и повечето чат пат насичат. Това с 10см антенка стайна, ако се ползва по-хубава антена може би ще е по-добре, особено ако има пряка видимост към Копитото.

Всъщност вече явно е започнала масирана рекламна кампания - виждам карета във вестниците и клипчета по телевизията, рекламиращи сайта http://www.cifrovizacia.bg/ който като за държавно произведение си е информативен. Прави ми впечатление, че списъка с телевизии не е баш така (няма Дарик, бтв екшън, Нова, но има ВТВ), но ще разберем със сигурност за каналите и качеството на 1 март - тогава приключва "тестовия период" и нещата стартират официално. Може би просто тези телевизии са избрали да не участват в публичните предварителни тестове и ще "грейнат" в ефир тогава.

Аз лично се надявах да има едни 30-40 канала, за да стане някаква конкуренция на кабелните, но явно в БълГЕЙрия нищо няма да е като хората. Пак ще си седим на Близу без Дискавъри, на Булсат без БТВ или на Мтел при които с копчето за увеличаване на звука се сменя канала :)
fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

Точно това е гадното, че вместо за реалната работа парите се дават за надуване на свирката. В конкретният случай повече пари се дават за една безсмислено раздута рекламна кампания вместо за декодери за хората. Сякаш е много трудно да се сложат 2 кабела в една кутия та им го обясняват като на олигофрени. И не е за първи път това.

http://www.mediapool.bg/%D0%B4%D1%8A%D1 ... 00935.html
Държавата налива още 7.5 млн. лв. за реклама на цифровата телевизия

http://www.capital.bg/biznes/media_i_re ... a_izbrani/
Поръчка за избрани

PS Оправих българското URL :)
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

/офтопик

За урл-та на български като горното има бутон - специален конвертор съм направил, иначе не излизат.
fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

teou написа:/офтопик

За урл-та на български като горното има бутон - специален конвертор съм направил, иначе не излизат.
Не става с бутона URL - или защото накрая има html или защото има текст на кирилица. Ето го като експеримент

http://www.mediapool.bg/държавата-налив ... 00935.html

PS С BGURL действа :)

http://www.mediapool.bg/%D0%B4%D1%8A%D1 ... 00935.html
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Предпоследният бутон в редактора - преди postimg. Както съм описал тук - viewtopic.php?f=34&t=30
ivan
Старши потребител

Мнение от ivan »

fred написа:Точно това е гадното, че вместо за реалната работа парите се дават за надуване на свирката. ....
Парите не се дават, а се взимат, както личи от някои от линковете, които си постнал. Същата работа като реклама на автомагистралите или на ОП транспортна инфраструктура, в която се харчат пари за да се съобщава по радито как имало метро, как се ремонтирали пътищата и прочие. Но така е преди избори :)
"Never underestimate the power of stupid people in large groups"
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Понеже наскоро мина първата ключова дата във връзка с цифровизацията - на симулкаст, реших пак да извадя тестовата постановка и да видя какво става, макар и този списък с канали още да не е 100% окончателен.

Промяна има в положителна посока. Качеството на излъчване на каналите е подобрено - насичания вече няма (почти), освен в началото при смяна на канал, но това може и да е от мен - използвам кепчър за компютър за 10 долара все пак, може и от това да е дългото буфериране. Сигнала е на фулл с 10 см антенката, но е на метър от прозореца, на вътре в стаята не съм пробвал.
Качеството на самите канали е шит откъм резолюция и битрейт. Под шит през 2013-та за цифрова тв разбирам SD 4:3 (най-смешно е на БТВ където на логото пише 16:9, ама нъцки). Виждате по снимката и по втория шот от VLC - единственият HD канал е БНТ.
Пускам снимка и на списъка на канали който също е доста променен, вижда се, че има и 2 радиа.
dvb-t-06-03-2013.JPG
dvb-t-vlc-06-03-2013.JPG
dvb-t-vlc-06-03-2013.JPG (60.41 KiB) Преглеждано 2807 пъти
EPG също е напълно празно :)
ivan
Старши потребител

Мнение от ivan »

Аз си играх с телевизора през почивните дни - само BNТ бешe Full HD, останалите са 576, EPG-то работо до толкова, до колкото показва името на текущото предаване. Не успях да го убедя да покаже нещо повече. Качеството е добро.
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

EPG-то на сет топ бокс или на VLC? Ако е било на VLC, от къде се показва, може би аз не съм го намерил?
ivan
Старши потребител

Мнение от ivan »

На телевизора. Със софтуери не съм си играл (нямам и тунер).
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Попадна ми следната "изненадваща" статия днес - КЗК: Цифровизацията не постигна целта си, та реших да пусна, да видя от тестовия период дали се е променило положението. Като канали към днешна дата положението е следното:
bg-dtv-t-04-2015.png
bg-dtv-t-04-2015.png (64.33 KiB) Преглеждано 2386 пъти
Останалите ми впечатления, тествани в Кр.село на закрито с малко компютърно адаптерче, на което антенката е на прозореца, са следните:
- сигнала като сила и качество малко ми се вижда подобрен
- като че ли има още на едно-две места ЕПГ
- първия, втория и третия мултиплекс на Нуртс определено са с по-добро качество
- мултиплекса на First Digital, който освен, че им е единствен, излъчва и единствено "телевизията майка", определено е с по-лошо качество - случва се да насече, макар и рядко, дори на сд канали, ХД-то е без коментар просто, насича повече от на тестовия период - все едно гледам телевизия от Ментел (нищо не намеквам ;))
- откъм резолюция, нещата са си СД, както си и бяха. Като гледам единствения опит за ХД колко е мизерен - май по-добре. Явно всичко е пуснато с максимални икономии, вкл. и на честотна лента. В крайна сметка обаче към днешна дата основните 3-4 национални телевизии и бонус Европа, Он еър и Войс са си гледаеми на закрито (в София) с най-проста антена и проблеми няма. Долу-горе такава беше и ситуацията преди, само дето сега е цифрово. Основната идея, да се конкурират кабелите обаче (т.е. каналите да са 40-50+ за без пари) очевадно пропадна, оставям на вас преценката дали случайно или нарочно.
Публикувай отговор