Телекомите - обща тема, комбинирани новини, други оператори

Новини свързани с български и чужди телекомуникационни компании, имащи отношение към услугите за крайни потребители
fred
Глобален модератор

Телекомите - обща тема, комбинирани новини, други оператори

Мнение от fred » 08 мар 2014 03:44

За да не правим offtopic по другите теми /редовно :) / пускам тази тема. За развитието на телекомите като цяло, тенденции и т.н.

Скъпото потъване на телекомите
След поредната година на спад, хоризонтът пред индустрията е с много облаци

Изображение

И обяснението за "любимият" Ментел на който имам "честта" да съм абонат и който има съмнителната чест да води класацията по спад. Напълно съм съгласен с него, особено за отношението им към лоялните клиенти.
В това, че "Мобилтел", който години наред е бил монополист в GSM-услугите, губи пазар, принципно няма нищо чудно. В случая обаче инерцията на бягството от монопола не обяснява всичко - години след като този пазар е не само либерализиран, но и силно конкурентен, тази инерция би трябвало да е отминала. Макар и с по-малка сила обаче, тя продължава да действа. И според експерти както извън телекома, така и от самия него, факторите, които продължават да я подхранват, са два.

Първо, големият срив в билинга на оператора през 2010 г. и неадекватна на персонала му тогава, която доведе до нова вълна отказващи се абонати, подхранила отлива преди това.

И второ, липсата досега на ярко видими действия на оператора, с които той да задържи лоялните си клиенти и да привлече нови.

"Изгониха много от абонатите си и за да ги привлекат обратно, трябва да предприемат големи, забележими крачки. И те са най-вече за изчистване на бранда и връщане на доверието към него", каза експерт от индустрията, пожелал името му да не се цитира.
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Re: Телекомите

Мнение от teou » 08 мар 2014 12:20

Мързеше ме да чета отчетите, хубаво е, че се е намерил кой да ги направи в табличен вид :)

При мобилните изненади няма - ужасяващо пропадане на Мтел и преливане на абонати във Вива (засега, но с Теленор на хоризонта догодина картинката може и да е друга).
Що се отнася до фиксирания бизнес, ако числото 155 хиляди абоната все пак е ръст от 2% за годината, то при телевизионната доставка 77 хил. абоната, колкото споменава в отчета си Telekom Austria, не отреждат особено завидно място на "Мобилтел" при близо милион на основния играч "Булсатком" и 400 хиляди на "Близу" например.
Това ми беше по-интересно да го прочета. 155к фиксирани абоната е изключително мизерно и означава че дори не могат да достигнат нивата на ръст на едновремешните интернет доставчици, камо ли да ги задминат, а първоначалната идея да се конкурира БТК с нейните стотици хиляди АДСЛ линии трябва да бъде забравено окончателно и завинаги (изкл. София). Все пак, "положителното" е, че все още са на нулата и броя на бягащите интернет клиенти засега се компенсира от подмамените от евтини промоции. Предстои да видим кога инерцията на старите оператори ще се доизчерпи окончателно (т.е. кога ще за-бат и инфраструктурата и ще почнат да икономисват и оттам, защото на ниво обслужване нещата отдавна са съсипани).

Впечатление правят и 77к тв абонати. Припомням, че поради политиката на компанията това са комбинирани абонати с интернет, не знам дали се включват или не в общите 155к. Отново тотален провал и окончателно забравяне на идеята за конкуренция с големите на този фронт Близу и Булсат, а предполагам и БТК ги настига вече, ако не са ги и задминали. Така да се каже, "новата платформа", която "непрестанно се развива и усъвършенства" си каза думата. Нещо повече - първоначалния замисъл чрез доволни абонати на интернет да се пробутва ТВ и усиленото връзване на всичко в пакет добива анти-ефект: недоволни от телевизията търсят алтернативи и питайки за ТВ другаде често са зарибявани за пакет с нет от новия си оператор и зарязват и нет-а на Мтел заради това.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 29 мар 2014 21:58

Дал съм линковете, ако за скриншота от телефона питаш - в Мобайл България го видях, преписано от Булсат форума.
Ако за новината - има я навсякъде в разни варианти, то си е било цяло ПР събитие.

Потребителски аватар
ivaylon
Глобален модератор

Мнение от ivaylon » 02 апр 2014 00:04

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 02 апр 2014 11:31

Специално това с 30-те секунди е пълна глупост, защото няма да важи за всички планове. Т.е. операторите ще пуснат 1 такъв план проформа тип "отчитаме на 30 секунди, на при лев на минута" и ще отбият номера. Но КРС се отчете че има някаква дейност, явно това е било важното.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 09 май 2014 11:14

NET1 пуснаха предплатена voip услуга - https://www.justcall.bg/ - и цената от 5 ст. към мобилни в БГ май е най-благата от наличните подобни услуги досега.
Интересно ми е дали ще става за изходящи от чужбина вместо роуминг. Естествено, в този случай ни трябва местна карта за данни, а и можем да ползваме Скайп, но все пак си е удобство и алтернатива, ако другия човек няма скайп.
Открит остава въпроса обаче от какъв пул са тия номера и дали наистина се таксуват като фиксирани при входящо обаждане.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 30 май 2014 19:17

Интересно предложение, казвайте си мнението. Ако правилно се ориентирам, мога да говоря само за 5 ст/мин и към GSM? Отгоре на това без месечни такси. Е, има неудобства, губя номера но там може да се направи нещо от типа на БОБ.

НЕТ1 обяви "мобилна" фиксирана телефонна услуга

Новата предплатената телефонна услуга на НЕТ1 се нарича Just Call и включва безплатен фиксиран номер, достъпни разговори към мобилни и стационарни мрежи, както и възможност за лесно използване през смартфони, таблети и персонални компютри посредством специално безплатно приложение.
Регистрацията към новата услуга е безплатна и всеки нов потребител получава 5 минути безплатни разговори в страната за тест. Според официалната информация, цената за използване на Just Call към всички мобилни и стационарни мрежи в страната е една и съща - 5 стотинки. на минута с ДДС. Услугата е предплатена и няма никакви задължителни или скрити месечни такси. Освен това тя се таксува на 1 секунда. Това означава, че ако потребителят говори например 12 секунди, той ще плати само за тях. Или с други думи, ако разговорът е към номер в България, сумата ще е само 1 стотинка с ДДС.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 30 май 2014 19:26

Да, то малко по-нагоре беше даден линк към това.
Като се има предвид, че терминирането вече е 2-3 стотинки, то цена от 5 е реална, дори и към мобилни.
Това само показва за какво става въпрос при големите телекоми, при които стандартната цена е 32 стотинки.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 06 юни 2014 19:58

Мтел са увеличили трафика на плановете за мобилен нет при 2 год договор, промоционално. Това по принцип е хубаво, стига да не четяхме в условията:
Начин на таксуване: на 1 KB. Минимална цена на сесия: 0,01 лв.
Това изглежда е вариант на схемата "увеличаваме в иминутите, ама ще ви таксуваме 60/60", само че с данни.
Ако разгледаме примерно тарифният план за 25 лв който е с 7500 МБ, това прави около 0.3ст /МБ
Сиреч - минималната големина на сесия излиза, че е 3 !! мегабайта. Един пинг, едно сверяване на часовника, една проверка за ъпдейти, едно пускане на гпс - все неща, изискващи минимален трафик - прас, таксувани като 3 МБ. Ето например аз какво съм ползвал вчера:

Код: Избери всички

01 	05.06.2014 	 	internet.vivacom.bg 	Обмен на данни 	VIVACOM мобилна мрежа 	1394.12 KB 	0.00
02 	05.06.2014 	 	internet.vivacom.bg 	Обмен на данни 	VIVACOM мобилна мрежа 	390.24 KB 	0.00
03 	05.06.2014 	 	internet.vivacom.bg 	Обмен на данни 	VIVACOM мобилна мрежа 	16.30 KB 	0.00
04 	05.06.2014 	 	internet.vivacom.bg 	Обмен на данни 	VIVACOM мобилна мрежа 	20060.15 KB 	0.00
05 	05.06.2014 	 	internet.vivacom.bg 	Обмен на данни 	VIVACOM мобилна мрежа 	81.53 KB 	0.00
06 	05.06.2014 	 	internet.vivacom.bg 	Обмен на данни 	VIVACOM мобилна мрежа 	789.52 KB 	0.00
07 	05.06.2014 	 	internet.vivacom.bg 	Обмен на данни 	VIVACOM мобилна мрежа 	1091.02 KB 	0.00
08 	05.06.2014 	 	internet.vivacom.bg 	Обмен на данни 	VIVACOM мобилна мрежа 	8.31 KB 	0.00
09 	05.06.2014 	 	internet.vivacom.bg 	Обмен на данни 	VIVACOM мобилна мрежа 	0.00 KB 	0.00
10 	05.06.2014 	 	internet.vivacom.bg 	Обмен на данни 	VIVACOM мобилна мрежа 	196.43 KB 	0.00
11 	05.06.2014 	 	internet.vivacom.bg 	Обмен на данни 	VIVACOM мобилна мрежа 	936.09 KB 	0.00
Имам сесия дори и 8кб. Вярно, телефон е, но и при ползване на таблет и компютър не е много по-различно - има куп дребни проверки от сорта на проверка за обновяване или просто като оставите пощата на заден план проверката за нови писма, или Скайп - куп неща невидимо правят малко количество трафик, но редовно.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 26 юни 2014 23:06

За роуминга и аз го четох, дано от догодина да падне, ама малко се съмнявам. Не са го гласували финално май или аз се бъркам?

Иначе сегашната цена от 20 цента пак си е скъпа, ще си взема за септеврийския ми престой в немско едно Алди ток или нещо от сорта за основна карта на смартфона, а втора сим карта ще е българската с роуминга само за гласови обаждания. 500 МБ би следвало да ми стигнат колкото за навигация на улицата при нужда или за скайп в движение (стига да не са филтрирали Скайпа през мобилните мрежи като в Щатите - нямам инфо по този въпрос).

Относно Мтел - с този ход цената му става като тази, на която беше купен Глобул, т.е. досчупва се мита за водещия и т.н. оператор.

п.с. Като добутат офертата за Прима да е като на по-горе посочената немска "Прима" , може би ще спрат да им падат приходи и клиенти. Ама това в БГ няма д астане, че така на някои хора ще им намалеят гушите...

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 27 юни 2014 10:07

Не са го гласували финално май или аз се бъркам?
Засега още не са, има решение на ниво комисия но те в ЕС не са по бързането. Така че полека лека и това ще доживеем.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 27 юни 2014 13:44

Именно - а сега както се смени парламента кой ги знае кога ще го гласуват, групите и лагерите, съответно и лобитата, се променят. Пък за такава промяна ще има и гратисен период. Но поне посоката е правилна и ако не от 2015-та, то все до 16-17-та ще го махнат.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 27 юни 2014 20:31

Нашите телекоми т.е. БГ лобито им отново са се опитали да преметнат Брюксел което естествено отново няма да мине. Направо се учудвам на търпението на онези в ЕС, аз да бях отдавна щях да ни ритна топката в аут.

http://www.capital.bg/politika_i_ikonom ... elekomite/
Следващата наказателна процедура на Брюксел срещу България може би ще е за недостатъчно силен контрол върху операторите

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 10 юли 2014 22:43

Доживяхме (още пред отпадането на роуминга): разговори в БГ с немска предплатена карта - 18 ст., разговори в БГ с Мтел предплатена карта - 54 ст. (Глобул и Вива поне са на 32 ст.). Шах и мат... и пазарни дялове...

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 11 юли 2014 03:47

Леле, заклаха ги!

Отговори