Телекомите - обща тема, комбинирани новини, други оператори

Новини свързани с български и чужди телекомуникационни компании, имащи отношение към услугите за крайни потребители
Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Re: Телекомите

Мнение от teou » 11 юли 2014 11:21

Е, чак да са ги заклали не, защото Кольо тарифата на която съм на Вива е на 10 ст, боба на Мтел също. Въпроса е защо нашите идиоти изобщо държат такива неконкурентни тарифи, по-скъпи едва ли не от роуминг. Явно принципа е ако мине номера и се излъже някоя увсъ да им стане клиент.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 11 юли 2014 21:03

Макар че между Вива и Глобул от една страна и Мтел от друга има съществена разлика. Първите две потъват главно заради външни причини - банково-финансови грижи на собствениците. Мтел обаче потъва изцяло заради некадърен мениджмънт.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 19 авг 2014 12:02

http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_country_code#B
284 - България, 01 Мтел, 05 Глобул, 03 Вива, 13 Макстелеком, 11 Булсат, ако тръгне изобщо, че вече се съмнявам. Факта, че не се вижда тяхна мрежа в София и Варна, показва колко са назад, вече и началото на 2015-та ми изглежда прекалено оптимистично за тях.

Иначе да наплюя традиционните оператори: в с. Синеморец съм в момента и положението с тях е трагично (с всички други също е трагично - адсл-а е по дървета и канавки, местната ланка са едни пияндета, макс не са покрили и няма и да покрият).

Глобул - работи, ама на 1 мбпс. Продължителни тестове там не мога да правя, защото на тая сим карта няма мегабайти и я пуснах само веднъж.
Мтел - често спира, понякога з ачасове. Дори не разкача връзката, индикатор за 3.5Г, но нет не тече. Явно много маймуни на клона. Когато работи - от 3 до 5 Мбпс
Виваком - и те често спират до нула. Когато работи - от 1 до 6-7 Мбпс

Маскари са всичките и това си е. Преди години сериозно се бях замислил да направя един доставчик тука, за съжаление нямах средствата и хората в онзи момент, а сега вече е твърде късно и освен пари и читави хора на място нямам и желание. Дано след година-две поне Глобул или Макстелеком да пуснат ЛТЕ тука...

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 23 окт 2014 09:44

Аз пък вчера четох новина, че в Унгария ще въвеждат наказателен данък за фиксирания интернет по левче на гигабайт. Но най-вероятно такива протести ще им спретнат, че няма да стане. Но просто споменавам, да се знае че управници идиоти има и по другите държави.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 24 окт 2014 17:30

Обновен DSL поддържа гигабитови скорости (реално 600 Мбпс ама да не издребняваме)

Новата технология G.Fast ще навлезе в Европа през 2016 г.
Технологията за предаване на данни DSL може да получи втори живот

Технологията DSL, която замени аналоговите модеми, допринесе изключително много за популяризиране на интернет по целия свят. Днес тя се счита за остаряла и неспособна да осигури висока скорост за предаване на данни по медните кабели. Но дали е така наистина?

Оказва се, че DSL има сериозни резерви. Специалистите дори говорят за втори живот на технологията. На Broadband World Forum в Амстердам редица компании демонстрираха образци на DSL оборудване, което поддържа скорост от 1 гигабит в секунда (Gbps) за крайния потребител, т.е. на нивото на оптичната мрежа Google Fiber.

Подобна скорост е възможна без полагане на оптични кабели, а по съществуващата телефонна инфраструктура с медни кабели, твърдят разработчиците. Новата технология се нарича G.Fast и с нея са ангажирани компании като Broadcom, китайската Triductor Technology и израелската Sckipio, съобщи CNET.

Очаква се 1Gbps скоро да стане необходимост за крайните потребители, предвид нарастващото мултимедийно съдържание с високо качество. Хората вече искат да гледат филми с висока резолюция в поточен режим, а не да ги свалят.

В някои страни от Европа и в САЩ технологията DSL не е особено популярна, като вместо нея се разчита на интернет, доставян по мрежите за кабелна телевизия. Съвременните стандарти в тази област също обезпечават високи скорости да предаване на данни към клиента – до 300-400 мегабита в секунда (Mbps).

За сравнение, G.Fast обезпечава скорост от 600 Mbps, ако оборудването е на 200 метра до клиента и 1Gbps – на 50 метра, като предаването е по съществуващата медна инфраструктура, твърдят разработчиците на технологията.

Triductor показа на форума в Амстердам чип за G.fast, който се очаква на пазара през първото тримесечие на 2015 г. Компанията Sckipio също демонстрира два G.Fast чипа – DP3000 за мрежи и CP1000 за домашно оборудване. Към тях се присъедини и Broadcom с прототипи на два G.fast чипа.
още по темата

G.fast изисква използване на „векторна” технология, известна като VDSL. Тя минимизира интерференцията между различните медни комуникационни линии на потребителите.

Един от първите поддръжници на G.fast е операторът Telekom Austria. Наскоро компанията обяви, че е провела успешни тестове с технологията в реална среда. Очаква се инсталациите да започнат през 2016 г.
Добра новина за живеещите в Европа :) (Западна ;)) Подобни новини ме натъжават, защото там хората се чудят как да извлекат максимума, а тук в БГ по оптични влакна пускат 30 Мбпс...

evgeniha
Старши потребител

Мнение от evgeniha » 20 май 2015 16:27

Здравейте съфорумници, бихте ли казали накратко по 1-2 думи за 3-те големи оператора и към кой е най-добре да мина, тъй като в момента се колебая, а и офертите хич не ми помагат...
Бях избрал Мтел, обаче с тези оферти тотално ми сринаха желанието, попринцип съм на Теленор/Глобул от години, но се чудя дали да остана на тях, какво бихте ми препоръчали?

Надявам се да не е проблем, че съм писал в тази тема.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 20 май 2015 18:57

Ами то по Коледа имаше добри оферти - за 30 лв хиляди минути и гигабайти нет, доскоро имаше и едни пролетни оферти от Мтел / Вива за около 20 лв, даже сигурно още важат. А има и Смартбоб, или поне доскоро имаше, за 15 лв 500 минути и няколкостотин мегабайта. Така че за 20-30 лв на практика си имаше добри оферти за хората със средно и високо потребление. За хората с по-ниско потребление остават примите, или боб, или Call-Yo.

Напоследък даже май и Теленор се активизираха малко, защото те до нова година бяха последна дупка на кавала откъм оферти. Щом си на тях предполагам знаеш също, че има някаква 20-тина левова оферта за "недоволни" която ти я предлагат неофициално само ако идеш да се караш, с няколкохиляди минути. Така че оферти като цяло чисто като цени има, да не казвам че са и доста еднакви при трите оператора, макар Теленор все пак да изостават.

По-интересно е кой как си е оправил мрежата технически, защото Теленор уж щяха да я оправят и за доста хора имало подобрение, но пък за други нямало. Явно не са съвсем готови. Защото нали не е въпроса да имаш 1-2 гигабайта трафик, но да не може да ги изхарчиш, ако интернета се влачи с под 1 мегабит поради претоварване на клетките. Мтел уж са се ъпгрейдвали нещо, за Вива нищо не се чува, но те така или иначе доскоро бяха най-добрите в това отношение, така че нямат и много зор да се ъпгрейдват. Лични пресни впечатления нямам - вкъщи имаме само карти на Вива и нещата са ок, има една служебна на Мтел, ама там пък интернет не се ползва, а картите на Теленор не съм ги ползвал много отдавна.

Също от техническа гледна точка е интересно как ще се развият нещата с LTE в БГ, защото това ще е следващото голямо нещо. За момента по всичко изглежда, че поне един от трите големи оператора, а нищо чудно и два, да пуснат ЛТЕ догодина или най-късно 2017-та. От малките оператори Булсат към днешна дата мисля е пределно ясно, че са бита карта и там развитие няма да има. Макстелеком в момента са подходящи за ползване на телефон с две сим карти само като карта за данни за хора, седящи в областните градове. Там също е ясно, че за национално покритие и дума няма да става, за глас също едва ли, така че са си само като допълнителна сим карта за данни в града. Честно казано аз не виждам и голям смисъл, с оглед на последните промоции на големите. Мааалко по-евтини са, но недостатъчно, за да се компенсира липсата на покритие. Като цяло отново имаме "български синдром". Ако си спомняте допреди 1-2 години хората ходеха с по 2-3 телефона, защото минутите бяха само към същия оператор. Това нещо поне от десетилетие на запад не беше така. Сега това с минутите го преодоляхме, но същата сага се развива на тема трафик на данни и ЛТЕ и пак сме с по 15 сим карти...

retro
Старши потребител

Мнение от retro » 28 май 2015 14:58

Не искам да разочаровам никой, но в сайта на bestbuy няма подобна оферта.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 28 май 2015 20:17

Вдигнали са го на 40 долара... ама пак е без пари. Говорим за старото поколение, не си гледал новия модел предполагам?
Но така или иначе нас не ни бърка, тяхната версия не поддържа нашите радиочестоти, да не говорим колко е зор и колко се оскъпява да пазаруваш оттам - някаква фирма посредник ще трябва и прочие.

Дадох го просто като любопитна информация.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 11 юни 2015 11:15

Ново 20:
Промени в Националния план за разпределение на радиочестотния спектър осигуряват честоти за по-бърз мобилен интернет
Кои са тия честоти, как ще се разпределят, от кога - никой не ти казва. Българска новина. Или както написах другаде
Умирам си за новини, в които няма новина

Та имаме ли новина всъщност - кои са тия честоти?

Като се има предвид, че на 1800 всичко е ясно, или са симулирали дейност и са освободили нещо да речем в 2100 където никой нормален няма да иска да прави мрежа (то на 1800 е достатъчно нерентабилно), или са решили най-накрая проблема с военни, бдж и там каквито други държавни структури има и са пуснали банда 7-800. Това би било добре. И естествено показва общия характер на нашата псевдо държавица и некорумпираните й и нелобистки подчинени институции, защото поставя надгробния камък на Макс и Булсат. Освен дето едвам намериха пари да строят в лош честотен обхват, сега вече никой инвеститор няма и да иска да налее пари в тях, нямат шанс и големите дори да ги купят само заради честотите (макс най-вероятно на това се надяват според мен).

А тройката ще си вдигне мрежици лесно и бързо за година-две и пей сърце.

Всичко това разбира се са предположения, базирани на новината, че може би има новина

retro
Старши потребител

Мнение от retro » 12 юни 2015 00:40

Ако тройката не пуснат LTE просто не виждам как ще докарат такава скорост и обем на данните на каквито и да са честоти. Отделно, Ментел и Свиваком имат фиксирана услуга и не биха искали да си правят конкуренция на собствената си фиксирана услуга с мобилната си. Чува се също, че свободния спектър ще се предлага на търг.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 12 юни 2015 01:14

retro написа: Чува се също, че свободния спектър ще се предлага на търг.
Аз също, дори бях пуснал постинг но някъде се загуби.

Войната за бързия интернет
"Теленор" влезе в сблъсък с останалите мобилни оператори за разпределението на честотите за 4G
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 12 юни 2015 08:56

Тези обеми според мен ще си останат промоция и после няма да ги има при нито един оператор. Далеч сме от това да сме лидер в телекомуникациите и респ. Сме в догонващо положение и неща, които ги няма по другите държави не виждам как ще се случат тук. Така че това е ПР димка. Спомнете си за преди три години промоцията на мтел гигабитов нет за 15 лв. А днес офертите са с по 5 мегабита ъплоуд.

Иначе освен търга явно ще се рециклира и банда 1800 мхз, който е за 2г в градовете и откак има 3г вече слабо се ползва. Ще пуснат лте през 2016 поне два от големите според мен (с вивата само не са ясни нещата заради финансите на Мустака). Да не се окаже и 2015 даже срока.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 05 юли 2015 13:43

Пълните списъци на телекомите
От А до Я кой кой е в сектора по брой абонати и видове услуги
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Отговори