Mtel (A1)

Новини свързани с български и чужди телекомуникационни компании, имащи отношение към услугите за крайни потребители
Аватар
ivaylon
Глобален модератор

Re: Телекомите

Мнение от ivaylon »

Ситуацията в момента на МТЕЛ не е много по-различна от тази на Спектър Нет при придобиването на последните и 2 фирми. Явно ще се препродава в някакъв следващ момент и иска да навакса с клиентите. Нали се сещате какви бяха старите планове за тв клиенти. Е, не ги направиха, но пък могат да си ги купят. :)

Аватар
ivaylon
Глобален модератор

MTEL: не отново или още затруднение във връзката с главния мозък.

Мнение от ivaylon »

http://forum.mtel.bg/t5/%D0%97%D0%B0%D1 ... /m-p/45040
Затруднение с DNS сървърите в цялата страна
Опции

на ‎03-08-2015 21:06

Здравейте,

В настоящия момент има техническо затруднение с DNS сървърите за част от клиентите в цялата страна, колегите от техническия отдел са уведомени и вече работят по отстраняването му.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

Ха, сефте :) Аз не знам колко пъти вече съм променял DNS сървъра, май че за последно вече постоянно съм на Google DNS. Когато упорито не иска да ми покаже страница която ми е препоръчана първата ми работа е да променя DNS ако е Мтел, често помага.
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Аватар
intel
Глобален модератор

Мнение от intel »

Аз имах няколко проблема тези дни с нета от Mtel. Оказа се че не съм си плащал фиксирания нет няколко месеца :D Но все пак нет си имам...
Разплатих си задълженията, които е трябвало да се плащат автоматично. Проблема беше, че Mtel са направили некадърна миграция на старите клиент от SPNet и не са сметнали за нужно да ме уведомят, че ми сменят клиентския номер (съответно и epay регистрацията трябва да е друга) - но аз продължавах да си имам нет! :D

И така до преди два дни - тогава се обадих да им поискам upgrade до максималният им план. Но за жалост се оказа, че сегашното ми устройство е старо и за GPON трябва друго, което да е адекватно (вече се въвеждат някакви PIN кодове, които не се поддържат от старите устройства).

И обосновката от всичко е следната:
1. Три дни с прекъсваща услуга на стария план.
2. Около 6 часа висене по телефоните (много любезни са станали от support-a). Засякох 4 различни мелодии докато бях на on-hold.
3. Един час в Събота, за да ми сменят и тестват новото устройство (плюс допълнителни настройки от моя страна, за да си пусна в bridge режим цели два от портовете на ONT-то).
4. Вече не може да получаваш динамични публични адреси автоматично - за всеки нов MAC адрес се изисква въвеждане на PIN код...
5. Въпреки всичко, GPON решението на Mtel е едно от най-добрите (стига да си на офис плановете им).
Скоростите са реално достижими (поне за сега) - BG 100/100, INT 100/40-50
6. Все пак си останах на безсрочен ("предплатен") абонамент, за да няма изненади.

retro
Старши потребител

Мнение от retro »

viderbit написа: 5. Въпреки всичко, GPON решението на Mtel е едно от най-добрите (стига да си на офис плановете им).
Moже ли малко повече в детайли, защо е от най-добрите ако например го сравняваме с оферта на Виваком ? От сайта им освен, че дават няколко Ip адреса друго няма като информация. Интересувам се от техническите детайли.

Аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Ти реално нещо преподписа ли и ако да, каква е цената на предплатеншя план.
И как мина на бизнес план като си физическо лице?

Аватар
intel
Глобален модератор

Мнение от intel »

retro написа:
viderbit написа: 5. Въпреки всичко, GPON решението на Mtel е едно от най-добрите (стига да си на офис плановете им).
Moже ли малко повече в детайли, защо е от най-добрите ако например го сравняваме с оферта на Виваком ? От сайта им освен, че дават няколко Ip адреса друго няма като информация. Интересувам се от техническите детайли.
За техническите детайли - ами много съм доволен, че имам възможност да си организирам и управлявам устройството им, както аз си искам (макар и това да не е позволено по подразбиране).
Офертите на Виваком не са от вида FTTH. Т.е. няма оптика директно до работната станция.
Относно техническите параметри, вече ги споменах - 100/100 BG, 100/45 INT - тествано многократно с mirror-и на leaseweb.
Пинга също е много стабилен, сравнен с другите доставчици, които не предлагат FTTH.
Проблемите с DNS-a бяха наистина неприятни (направо насраха доброто име на SPnet PON-a),
но в последно време GPON-a има много стабилен up-time (минимум 3 месеца).

Единственото нещо, което не ми харесва е отношението към клиента и по-конкретно: няма уведомление за различни промени по акаунта или за планирана профилактика и т.н. - засичал съм кратко спиране на услугата за 15 мин. около 03:00 AM, без да имам известие за подобно нещо.
teou написа:Ти реално нещо преподписа ли и ако да, каква е цената на предплатения план.
И как мина на бизнес план като си физическо лице?
Драмата беше, че като отидох до офиса, за да се разберем какво става - се оказа, че и те не са много в час.
Но това което подписах, беше просто upgrade на сегашния ми план. Общо взето бях на "Офис план 50" и преминах на "Офис план 100".
И това е нещото, за което подписах договор :D (две странички...)
Не знам как съм минал на бизнес план (това явно е част от "миграцията" им). Както казах, аз дори не знаех, че са ми сменяли плана...
Добре че се поинтересувах, иначе щяха да ми кажат след една година, че не съм си плащал нета (без да са ми го спирали).

Таксата за предплатената услуга "офис 100" е 60лв/месец, но ако предплатиш за три месеца, тогава ти излиза по 40лв/месец.
Аз направих точно това - платих им предварително за три месеца - това ми хареса като оферта, защото явно някой в Мтел все още мисли с мозъка си.
Не че искам да ги хваля много, но лично за мен, това е изгодно (докато не стане някакъв масов проблем :D )

Относно това дали си струва GPON-a на Мтел - генерализирах на базата, на това, което съм видял за нашият квартал (не уточних в предишния пост).
Според мен не е най-доброто решение, но е едно от най-добрите за района на Младост 1/1А/2.

retro
Старши потребител

Мнение от retro »

Интересно, когато питах Мтел не мога ли да им предплатя за 3 или 6 месеца за да не се разкравам те ми отговориха, че такава възможност нямало. И аз съм от "мигрираните" клиенти FTTH но се водя LAN

Аватар
intel
Глобален модератор

Мнение от intel »

@retro, какво да ти кажа :D
Като ми казаха, че мога да предплатя за три месеца на цената на два - просто се усмихнах и приех (дори не съм вярвал, че някой ще се сети да направи такава оферта). Това ми напомни на старите времена с Megalan и SPNet...
Офиса на Мтел, в който ми предложиха такъв вид предплащане е в The Mall.

И като споменахте PON-a на булсатком, за кои планове става дума, понеже ми стана интересно? (нямам за цел да рекламирам никоя услуга).

fred
Глобален модератор

bob услуги в Мтел магазини

Мнение от fred »

04.01.2016 продуктите на bob ще се предлагат във всички Мтел магазини.

Май че ще си спестя една СИМ карта :) Въпросът е дали просто ще поддържат паралелно два бренда или това си е поглъщане/закриване/обединяване с разширяване на услугите. Изглежда Мтел са решили да спасяват положението като поглеждат И към ниският ценови сегмент а това е добра новина. Чакам някоя промоция като онази с Интернет за 10 лв :)
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

retro
Старши потребител

Re: Mtel

Мнение от retro »

Забелязвам, че мтел значително са си вдигнали скоростите на ъплоуд и имат вече 200mbit пакет ( друг е въпроса колко достижими са ). http://www.mtel.bg/mtel-NET . Явно все пак след години реване от страна на клиентите някой ни е чул.

Аватар
intel
Глобален модератор

Мнение от intel »

Тези дни отново има проблеми с DNS сървърите на Mtel PON услугата...
Постоянно има проблеми връзката с тях и много често дават timeout при заявка към тях.

Аватар
ivaylon
Глобален модератор

Мнение от ivaylon »

Ползвай 8.8.8.8.

Аватар
intel
Глобален модератор

Мнение от intel »

ivaylon написа:Ползвай 8.8.8.8.
Вчера им се обадих и обясних подробно, какъв им е проблема - исках да видя за колко време могат да отстранят проблема :)
Отне им близо един ден - накрая ми пратиха SMS, че са отстранили проблема.
Остава да видим до кога.

Иначе аз ползвам един DNS, който ти беше споменал по-рано в тази тема - мисля че беше на Telepoint/Telehouse :)

fred
Глобален модератор

Внимание, капанче!

Мнение от fred »

Нашите "любимци" не са се сдържали отново да ни покажат лакомията и презрението към потребителите си. За тях ние сме брашнен чувал който може и трябва да бъде непрекъснато изтупван, за целта трябва непрекъснато да се измислят нови и нови кукички на които шараните да кълват.

Последните им Прима-номера защото в момента съм на този план при Ментел. То дори и него реално не го използвам защото втората сим-карта е на Боб,те засега са ми най-удобни, 10ст на минута и готово. Е, имат 1.99лв на месец задължителна консумация но двадесетина минути разговори за месец все ще се натрупат. Така че Ментел примата засега просто си трупа вноските 6лв/3 месеца и главното пази номера, някой ден ще мисля как да ги използвам.

И така, първото е едно "приятно" съобщение "Съобщаваме Ви, че от юни за вашият абонаментен план повече няма да е достъпна услугата роуминг. Ако искате да я ползвате преминете към абонаментен план ХХХ". Нали ЕС ги принудиха да минат към по-ниските роуминг такси, те пък измислиха контраход да не го предлагат за евтините услуги. Както и да е, засега международни пътувания не ми се очертават. Ако се появят ще му мисля.

Второто е по-гадничко, "Подновяващи се Допълнителни Прима пакети". На първи поглед идеално, плащаш 59ст от картата и получаваш валидни 24 часа цели 30 национални минути /2 стотинки на минута!/ и 30МВ. Т.е. идеалното за спорадични потребители като мен които никога не знаят какво, кога и колко ще им трябва. Трябват ти минути, плащаш и ги имаш, не ти трябват парите си стоят в картата.

Да ама не, долу доста смотано е обяснено, че няма как да платиш само 59ст. Защото услугата е автоматично подновяваща се, т.е. на всеки 24 часа отново ще ти теглят 59ст. И така поне 5 пъти, чак тогава можеш да се откажеш. Т.е. реално за тези 30 минути които днес си ползвал ще си платил 2.99лв. А може да са били използвани и по-малко, примерно само 5-10 минути но те не се трупат.

Класическо капанче, направо плачат да бъдат докладвани на омбудсмана за подвеждаща реклама. Макар че формално са го написали за това задължително ползване поне 5 пъти преди да се откажеш но така усукано че не се разбира главното, не може да се откажеш преди 5 подновявания. Накратко, Ментел още веднъж се показаха че са гадняри. А можеше да го направят съвсем елементарно, както Боб, плащаш само използваното. Но те искат стадо което да бъде редовно стригано.

Публикувай отговор