Vivacom

Новини свързани с български и чужди телекомуникационни компании, имащи отношение към услугите за крайни потребители
Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Re: Телекомите

Мнение от teou » 17 апр 2015 12:05

Мисля да я ползвам иптв на Булсат за Германия, на първо време, защото с чинията може и да има проблеми откъм разрешения, пренос и насочване.

------------------

Иначе на тема телекоми още 2 неща от последните дни: в друг форум някой написа, че Макс до 2 месеца ще покрият черноморието без Китен. Достоверността е на ниво слух засега, аз лично смятам, че има нещо вярно, т.е. за летния сезон ще поразширят покритието, въпроса е само дали наистина ще е цялото черноморие и дали ще е до два месеца.

---------------------

Друго нещо, което забелязах днес, е свързано с Виваком. Тъй като в момента ползвам предплатена тарифа от тях, видях, че са променили тарифите за пакетите с мобилен интернет. Посоката на промяната е поевтиняване, но за хора ползващи много, за хора ползващи до към 100-200 МБ реално има поскъпване, но е поносимо. По-долу копирам таблицата от сайта, като болднатите редове са от мен, с цел по-лесно сравнение:
getdata.png
getdata.png (13.71 KиБ) Видяна 1358 пъти

---------------------

И последно, за Мтел. Забелязва се в последните седмици подизпълнителска активност в Красно Село и Борово, твърдят хората, че подменят остатъците от медната мрежа (квартала е километър на километър и беше започнат през 2009-та...). В мазето на моя вход се появи нова кутия на мтел. На надписите уж пише оптичен кабел, но не си личи какво всъщност излиза. Не е невъзможно да са почнали да правят файбър до сградата и вътре лан и да са позарязали оптиката до дома.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 24 авг 2015 14:27

Привет на всички, искам само да кажа, че след като през последните години бяхме свидетели как Глобул и Мтел минаха през периоди да са тотал щета, логично (с оглед на финансово-политическите проблеми и съответно неяснотите в мениджмънт, собственост и инвестиции) дойде ред на Виваком. В момента съм в с. Синеморец и няма 3 г мрежа. Всъщност 3 г няма в целия район. Не е от телефона ми и не е инцидентна повреда и форсмажор, защото това нещо продължава няколко дни. Преди 3 месеца също бях тук за няколко дни, отново нямаше 3 г, писах оплакване и получих заучен отговор. Т.е. имат голям технически проблем и не е оправен месеци наред, въпреки че сега е разгара на туристическия сезон... коментара за дереджето на оператор, който позволява подобни неща мисля е излишен. Прожекцията вече сме я гледали в Мтел и бившия Глобул.

retro
Старши потребител

Мнение от retro » 27 авг 2015 12:35

Явно всеки трябва да мине по реда си :D Да се надяваме, че няма да стане по-зле.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 29 авг 2015 15:01

Между другото получих много бърз и много интересен отговор от Виваком на тема проблеми с 3г-то по южното черноморие.
Във връзка с Вашето оплакване, бихме искали да поднесем нашите извинения за изпитаните от Вас неудобства, свързани с предоставяните от VIVACOM услуги.
В района на цялото Черноморие, както и североизточна България от началото на лятото се наблюдават силни смущения в обхвата на 900 MHz. Източника на проблема е локализиран извън територията на страната. Засегнати са и другите мобилни оператори. От страна на VIVACOM са предприети необходимите мерки по решаване на възникналата ситуация.
Няма да го коментирам, защото е меко казано странно. Ако го приемем за чиста монета излиза, че или Румънците, или Турците (с които сме съюзници) правят смущения, в което няма логика. Сигнал с такава мощност на такова разстояние няма как да се ползва за нищо полезно, така че явно е чисто с цел заглушаване, така че остава да става въпрос за театъра на бойните действия по-на север в Украйна. Обаче все си мислех, че соц техниката (с каквато се предполага че се работи и от Украинска и от Руска страна) не е на тия честоти, а на по-ниски. Натовската 100% е на други, щото от 30 години на 900 се развива мобилна телефония на Запад. И пак няма логика. Разбира се може и Вивата просто да си лъжат. Ако не лъжат обаче това би могло да обясни и странностите, които наблюдавах по-рано и при мрежата на Теленор - отличен сигнал, изведнъж падане до 0 за да речем 30 секунди и пълен стоп и после оправяне.

Жалко, че повечето телефони не дават избор на банд, за да го дебъгнем и да се види дали е вярно и кой на какви честоти излъчва. Ще видя сега моя по Медиатек сервизните менюта, ако драйвера за радиото е читав, може и да успея селективно да изключвам ту 2100, ту 900 и така да го дебъгна (от страна на Медиатек го има във всички техни апарати, но зависи от драйвера за радиото на конкретния модел телефон, в случая Леново, дали ще е активно).

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 29 авг 2015 16:13

Проведох тестове тук в Синеморец по следният начин:
1) селекция на 3г банд от сервизното меню на телефон Леново а820. Изисквания към телефона: да има Медиатек процесор, поддръжка на 900/2100 мхз честоти за 3г хардуерно и софтуерно и в драйвера за радиото - бейзбанд - както и достъпно директно в рома инженерно меню, макар че в плейстора има приложение за целта, ако вашият ром не е такъв.
Та от Settings - Developer options - Engineer mode - Telephony - bandmode - sim1 в секцията umts оставяте само чавка за 900 или само за 2100 мхз и потвърждавате с бутона ок най-долу като скролнете.
2) рестарт на радиото - или рестарт на телефона или поставянето му в airplane mode и повторно включване
3) сканиране за мрежи от от Settings - more - mobile networks - network operators - sim1 (xxxx) - select manually.
Показват се само мрежи от избраният с чавка банд.

Резултатите за Синеморец са интересни. Мтел работят само на 2100. Вива - само на 900. Теленор - и на двете честоти!

Потребителски аватар
slimi

Мнение от slimi » 29 авг 2015 16:45

Във връзка с Вашето оплакване, бихме искали да поднесем нашите извинения за изпитаните от Вас неудобства, свързани с предоставяните от VIVACOM услуги.
В района на цялото Черноморие, както и североизточна България от началото на лятото се наблюдават силни смущения в обхвата на 900 MHz. Източника на проблема е локализиран извън територията на страната. Засегнати са и другите мобилни оператори. От страна на VIVACOM са предприети необходимите мерки по решаване на възникналата ситуация.
Това са най-големите глупости, които са успели да съчинят за последните години :rolling2: . Просто и трите оператора в по-слабо населените места искат да покрият, ако може, 30км2 с една клетка. И сега "от началото на лятото", когато в тези райони се събират много хора, капацитетът на тези нещастни клетки е запълнен и телефоните се опитват да правят handover към съседните, които обаче "изненадващо" се оказват прекалено далече. Интересно е, защото на север от Варна обхватът е същия, но ако минеш към румънски оператор - проблеми няма. Същото е и по южното Черноморие, ако преминеш на турски оператор. Но нашите оператори никога не биха си направили труда да закарат няколко "крави" около местата, където има струпване на хора (COW - Cell On Wheels). Ще вляза в ролята на шаман и ще предскажа, че след 2-3 седмици този проблем мистериозно ще изчезне и при трите български оператора.

P.S. И второ предсказание - догодина "в началото на лятото" този проблем отново ще се появи - този път причината вероятно ще е направо извън планетата Земя :lol:

retro
Старши потребител

Мнение от retro » 02 сеп 2015 00:46

Лошото е май, че не само извън големие населени места се случва. Имам чувството, че развитието е спряло и всичко е на самотек при тях. Аз например на някакви много страни места или губя 3G или уж имам ама като тръгна да отварям нещо и голяма мъка.

Потребителски аватар
slimi

Мнение от slimi » 15 сеп 2015 14:54

Един малък ъпдейт, за да не излезне, че само оплювам телекомите (не, че не създават поводи). Интересното е, че поне част от проблемите се дължат на тропосферни пропагации на 900MHz, разнасящи сигнал от по-отдалечените мобилни мрежи по брега на Черно море - най-вероятно Румъния и Украйна. В конкретния случай - CDMA 850. От КРС потвърждават това, като изрично споменават, че в обхвата на 2100MHz не се наблюдават такива смущения (което повдига въпроса защо и там има проблеми с връзката). Така че вероятно проблемите са комплексни - и атмосферните условия, и недостатъчният капацитет на мрежите на места.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 16 сеп 2015 18:13

Е нали и те това са ми писали в отговор на оплакването. Специално за Виваком и за Синеморската клетка според мен не е нито проблем със смущенията (по-горе съм писал че тествах от инжинерното меню на телефона и форсирах 900 и сменях карти и при Теленор беше ок пак на 900), нито от претоварването (това лято бях там и в неактивен туристически сезон, когато имаше 5 човека на кръст), а е нещо по конфигурацията на самата клетка. Факта е, че макар при сканиране на мрежи да излизаше като "Вива 3г", след това при свързване уж с тази мрежа по сервизни менюта и апликации на два различни телефона го дава като "network type: unknown", докато при Мтел / Теленор го показва hspa. Подават се някакви грешни параметри към телефоните явно и те не могат да се вържат, но нито има как да им го дебъгна, нито как да им го обясня. Аз затова си карам на почти всички услуги на предплатено (всъщност всички, които аз съм ги прекарвал - мобилни, фиксирани, интернети, телевизии, иначе нашите са се минали и имат общо 1 телефон с вече изтекъл срочен и едно близу с неизтекъл договор). Даже за вилата на Булсат им дадохме 140 лв за паницата и сега си плащаме месец за месец само при нужда, за две години се изравнява инвестицията и не си обвързан с договори.

Потребителски аватар
slimi

Мнение от slimi » 02 дек 2015 18:10

Малко встрани от Теленор, някой на Виваком да е забелязвал подобна простотия при себе си?
IMG_2289.PNG
IMG_2289.PNG (282.42 KиБ) Видяна 1352 пъти
Всичко орязано до 2mbps

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 03 дек 2015 11:08

От няколко дни на моменти в София цикли нещо. Не непрекъснато, чат пат. Нямам мегабайти сега да тествам, след няколко дни ще мога.

retro
Старши потребител

Мнение от retro » 04 дек 2015 00:17

Дааам Свиваком наистина са направили нещо и при мен се върти около 2 mbit, нищо че съм им на най-високата тарифа. Ако не бях видял темата нямаше да проверя.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 04 дек 2015 01:17

Днеска преподписвахме един договор (утре ще проверявам дано не са осрали нещо с новия план). Обясняваха ми колко им е добър интернета :) В същото време изпринтиха един договор, на който се виждаше телефон за контакт - фиксиран номер, закрит преди 3 години от трети опит. Обясних им, че всичко им е много хубаво, само дето нямат поддръжка... тя ми вика преди да ама сега много сме се подобрили :) Не знам дали се разбрахме :) Все пак да се похваля - пораснал съм на акъл и вече съм (съвсем малко) по-уравновесен. Преди 5 години сигурно щях да ошамаросам тъпата кифла...
Тва е то школовката на Спектър... и най-вече на Катето. На много неща ме научи.

retro
Старши потребител

Мнение от retro » 05 дек 2015 20:43

След като проведох много тестове - разбирайте моя телефон, телефона на майка ми и един usb-модем всички с различни карти и различни тарифи. При всички скорост около 2 мбит . Ето и един от последните ми тестове Изображение

С така представените факти се обадих на свиваком и ги попитах какво може да се направи. Отговора беше, че те нямали системен проблем. Тогава аз попитах къде е проблема, защото повече от 2 mbit не може да се достигне. Очевидно проблема не е в клиентското у-во защото съм пробвал с три различни и резултатите са абсолютно идентични. Служителката почна да ми разправя някакви глупости, че сесията ми била много "голяма" и за това скоростта падала, аз веднага контрирах, че съм пробвал и с малки файлове. После с половин уста къде неволно или не се изпусна, че можело да има проблем с мрежата. Как така няма системен проблем а има проблем с мрежата ? Или проблема не е никакъв проблем ами се чисто шейпване. Изглежда в района капацитета им не стига и почват да режат. Та ако мислите да подписвате договр с тях помислете предварително.
Последна промяна от retro на 05 дек 2015 21:14, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 05 дек 2015 20:47

На вивата и аз забелязвам подобно нещо от скоро. Не е навсякъде, май в центъра на Сф като че ли е по проблемно, но не ми е останало време да го изследвам. За черноморието категорично са тотал щета от месеци, има места на юг не с 2мб а хептен без нет. Като ходих тая година лятото на вилата бях с теленорска и мтелска предплатена.

Иначе при булсат е смесено положението. Има квартали в които много ги хвалят, явно там където е новата оптика и са оправили изкупеното.

Да видим сега в следващите седмици Теленор май ще обявят, че са купили някоя ланка. Дано не е нет1 и да ги развалят, макар че чисто логически няма кой друг да е, пък и май има някои исторически връзки между двете (както между мтел и макс дълго преди да обявят роуминга).

Отговори