Maxtelecom / Max (ti.com)

Новини свързани с български и чужди телекомуникационни компании, имащи отношение към услугите за крайни потребители
Аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Обратна връзка:

Re: Телекомите

Мнение от teou »

Макс са покрили част от Варна, да.
А Мтел отдавна имат тук там, но няма как да пуснат за частни клиенти.
Лиценза им е тестов, и за малко честоти. С две думи не е законно, нямат технически ресурс, а нямат и желание, не им се инвестира. Може би ако новия им собственик се уплаши как затъват да пожелае да пусне, но пак ще чакат за лиценз, при това на други честоти от сегашните им.

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Отдавна не бях чел толкова смислено интервю - http://www.capital.bg/biznes/intervjuta ... ez_esenta/
Общо взето потвърждават се нещата, които и аз прогнозирах, например че тази компания пак ще се продава. Само че аз го предвиждах, че някой от големите ще ги лапне заради честотния ресурс, а вместо това продажбата като такава (ок, нека да е кредитиране и ипотекиране) ще е на финансова институция, а големите ще ползват честотите под формата на роуминг.

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Макс са пуснали някаква нова оферта 300 гига нет за малко пари, 30 лв. май беше.

Както написах в един форум:
Любопитна изцепка на Макс - показват мускули уж, подобно на гигабитовия нет от мтел за 15 лв преди 3 години. Целта е ясна - някой маркетингов гений е решил, че това е супер реклама видиш ли да се покаже колко е по-добра новата мрежа от 3г-то. Той и техническия директор в един глас са убеждавали СЕО-то, че видиш ли никой няма да ги използва до дупка и е все тая какво пише на хартия на офертата.

Реалността обаче е друга. Все ще се намерят, особено в БГ, ентусиасти да гледат хд филми или да точат торенти, като видят толкова гиги. Най-малкото - студенти, живеещи реално на две места, ще ползват 1 абонамент и за фиксиран и на двете места и за мобилен и за всичко.

Сега оттук естествено има три варианта, като и трите са та-ак.

Вариант 1: Мениджмънта на макс са осъзнали реалността. В мрежата обаче има 5 човека на кръст, т.е. тя е толкова празна и толкова не си избива парите, че им е все тая, че ще има клиенти, плащащи за 1 и ползващи като за 10.

Вариант 2: Мениджмънта на макс са осъзнали реалността. Съответно са накупили и настроили едни хубави SCE-та и торентаджиите ще получат една голяяяма изненада от типа на това при уж 300 гиги бърз трафик неизразходени само торентите да са им ошейпени на 1 мегабит примерно :) Това лесно може да се провери и ако е така ще настане вайкане по форумите.

Вариант 3: Мениджмънта на макс са пълни идиоти. Съответно при завъждането на повечко аб-юзери торентаджии в лошия случай ще имаме клетки, които ще падат, а в добрия случай скоростта ще е от порядъка на 2-3 мегабита като на 3г-то на останалите.

Иначе относно обещанието им (неофициално) за покритие на цялото черноморие до юни, както и предположих: от срока изостанаха, а покритието май няма да обхваща баш цялото черноморие. Споменаха в един пр, че ще е до Ахтопол. Ще видим в зависимост от клетката и положението й, дали ще се хваща сигнал в наше село и какъв. От друга страна Мтел намалиха цената на предплатения си 5 гига пакет на 25 лв, което за нашето семейство е ок, но просто ми се искаше ЛТЕ все пак.

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Първият договор за национален роуминг е между “Мтел” и “Макс”

А според друг слух Мтел стартират ЛТЕ есента с ограничено покритие. Според мен най-вероятно процеса на партниране ще е двустранен и поне в началото Мтел ще ползват и части от мрежата на Макс. Иначе някакви супер изгодни цени не мисля, че ще се случат (от страна н амакс поне няма как да стане).

А в дългосрочен план аз залагам на поглъщане на Макс от Мтел. Връзките там са исторически и чисто на технологично ниво, а и без друго Макс е оператор, развиван за препродаване и без особено собствено бъдеще. Просто ножицата на финанси и ресурси между тях и тройката големи е твърде голяма.

Аз честно казано очаквах Булсат да се опитат да пробутат т.нар. си мобилно подразделение "на зелено", но до такава степен се оакаха и нищо не направиха, а и ситуацията се попромени и вече се говори за нови търгове за честоти, така че там май нещата ще си отмрат по естествен път. Освен ако в даден момент Теленор не решат, че са много отчаяни да наваксат и не вземат каквото там мобилно Була са направили, макар че технически едва ли има смисъл. Засега като им гледаме плановете и "оправената" мрежа явно не е такъв случая и ще си кютат по старому. До известна степен ще се види по това дали ще се напънат да вземат Близу, защото в момента, освен, че още нямат 4Г, нямат и нет и телевизия. А им трябват и трите, ако искат да направят нещо смислено.

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Re: Maxtelecom / Max

Мнение от teou »

R.I.P. Max. Не съвсем очудващо, компания, която не знаеше как да се позиционира и създадена като пирамида с цел препродаване. Изпуснаха момента за продаване и единствения логически завършек беше фалит.

http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2 ... bulsatkom/
http://offnews.bg/news/Ikonomika_59/Che ... 49837.html

Интересно е какво ще се случи с Булсат. Те са относително големи, за умрат тихо и незабелязано като Макс. Пределно ясно е обаче, че дори с 230 милиона долара дългове, тая работа хем телевизия, хем спътников бизнес, хем фиксиран интернет, хем мобилен оператор, не им се получава и няма и как да им се получи. Явно нямат нито ресурса нито хората да се справят с всичките дини. Ще има някакво преструктуриране, разделяне или поглъщане, но какво точно.... от тъпия спътник банките няма да ги оставят да се откажат, така че може би поне мобилния бизнес ще се опитат да пробутат на някои, знам ли....

fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

Само като им видиш собствениците и е ясно какво следва.
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

retro
Старши потребител

Мнение от retro »

Аз все пак се надявам Булсата да успеят да прокопсат. Ако вдигнат спътника си мисля, че бързо ще успеят да изплатят дълговете си.

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

КРС разреши прехвърляне на честотите на “Макс телеком” на ново дружество

Така се фалира без да се фалира :) Нова фирма, обираш каквото е останало на +, не плашаш дълговете и така. Хората за 25 години цяла държава опощиха така, че тука за едно мижаво телекомче ли...
Дано да не съм прав де, но на такова прилича. Ако беше стратигически инвеститор щеше ясно да го обяви, макар че според мен място за растеж на нов голям играч едва ли има.

Е, да ни е честит ti.com или там каквото е.

Публикувай отговор