"Я другой такой страной не знаю...

Въпроси, проблеми, ревюта и настройки свързани с Интернет и мрежи под Windows, Linux, Mac OS; сайтове и услугите им, електронна поща и др.
fred
Глобален модератор

Вече и Google

Мнение от fred » 22 апр 2018 16:15

"Эсть человека эсть проблема. Нет человека нет проблема". Спомняте ли си кой го е казал? Е, изглежда мислят същото за Интернет.

https://habrahabr.ru/post/354018/
Google заблокирован Роскомнадзором

https://geektimes.ru/post/298805/
Клименко: Россия технически готова к отключению от мировой сети

https://geektimes.ru/post/300195/
Бизнес комментирует Geektimes веерную блокировку IP-адресов
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

fred
Глобален модератор

Битката Телеграм

Мнение от fred » 26 апр 2018 18:43

1:0 за Telegram.

https://geektimes.com/post/300337/
Amazon отказался сотрудничать с Роскомнадзором

https://geektimes.com/post/300357/
Роскомнадзор отказывается от веерных блокировок Telegram

https://geektimes.com/post/300341/
Банхаммером по Амазону. Объяснение блокировок целыми подсетями простым и понятным языком (для чайников™)

https://geektimes.com/post/300301/
Блокировка в тишине
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

fred
Глобален модератор

Re: "Я другой такой страной не знаю...

Мнение от fred » 27 апр 2018 00:07

Охо, може да стане дори 2:0 за Telegram, остър протест на научните работници. Както я чета статията, затруднен достъп до наистина сериозни научни ресурси, буквално ежедневно необходими. Това ResearchGate и аз го ползвам, наистина много полезно за научни работници.

https://geektimes.com/post/300371/
Роскомнадзор под огнём критики. Появились слухи об отставке Жарова

А най-смешно ми беше когато редица държавни организации, включително Националната гвардия започнаха спешно да купуват VPN за да заобикалят ограниченията на собствената си държава :) Пълен цирк.

https://geektimes.com/post/300223/
Восьмой день блокады. Роскомнадзор пытается блокировать Google. Госкомпании массово арендуют VPN
На данный момент Роскомнадзор заблокировал 0,485% адресного пространства IPv4. Это затрудняет работу не только частных компаний, но и многих государственных служб. Впрочем, сейчас некоторые государственные предприятия, банки и органы власти активно подписываются на услуги VPN. Данные госзакупок показывают, что ещё до начала блокировок Telegram тендеры на VPN объявили Росгвардия, Пенсионный фонд, Русгидро, Россельхозбанк, метрополитен Петербурга, ГУ МВД РФ по Ростовской области, ФГУП «Госкорпорация по организации воздушного движения в РФ», управление лесами Ленинградской области, центральные районные больницы в нескольких регионах России. Арендовать VPN намерены муниципальные центры по ГО и ЧС и другие организации.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 28 апр 2018 17:47

3:0 за Telegram :) Направи ги жалки от прословутата "вертикала власти".

https://geektimes.com/post/300437/
Роскомнадзор снимает блокаду. Пострадавшие могут подавать в суд
Сегодня около 15:00 инженеры Роскомнадзора удалили из реестра три крупные подсети:

52.192.0.0/11 — Amazon (2 097 152 адресов)
54.160.0.0/12 — Amazon (1 048 576 адресов)
91.121.0.0/16 — OVH SAS (65 536 адресов)

Количество IP-адресов сразу уменьшилось более чем на три миллиона: с 17,8 млн до 14,6 млн. Роскомнадзор официально объявил, что в ближайшее время намерен разблокировать и остальные подсети хостинг-провайдеров, «чтобы избежать ограничения доступа к добропорядочным интернет-ресурсам».

Интернет-сообщество может вздохнуть с облегчением. На 13-е сутки блокада наконец-то снимается. Зарубежные облачные сервисы понесли убытки, но выдержали давление и отказались сотрудничать с Роскомнадзором. Мессенджер Telegram пережил трудный период и сохранил пользователей. Сам Роскомнадзор подвергся порке от СМИ и многих чиновников.

У регулятора не осталось другого выхода, кроме как сдаться.
А за показаното във филмчето просто нямам думи. Върна ме в младостта :)

https://www.youtube.com/watch?v=rSgd6jQekHQ

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 05 май 2018 07:36

Острите пристъпи на безумие минават към хронично заболяване. След Telegram Роскомнадзор се захваща и с Viber.

https://geektimes.com/post/300595/
Роскомнадзор угрожает 15-ти хостинг-провайдерам. WhatsApp и Viber тоже могут заблокировать

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Мнение от teou » 10 юни 2018 11:01

Между другото, миналата седмица се разрази поредния скандал, свързан с данни. Немските служби, слушали "профилактично" ВСИЧКО през франкфуртските колокации. Възмущението беше, ок слушайте те си там чуждите аборигени, пирати и терористи (трафика на Мтел примерно), ама защо и собствените нещастни немски граждани. Отговора в общи линии беше, ми трудно се отсява кое на кого е, ние затова ще си слушаме за всеки случай абсолютно всичко, пък вие духайте супата.

Та така. Криптирайте си важните неща. Не че казвам нещо ново де.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 11 мар 2019 16:44

https://www.kommersant.ru/doc/3907444?from=main_7
«Интернетом пытаются управлять люди, которые не умеют пользоваться электронной почтой»
Митинг за свободу интернета собрал больше участников, чем протесты против пенсионной реформы

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 04 апр 2019 02:21

По време на една командировка в дълбоката провинция на СССР си казах "Добре, че не съм се родил руснак". Но сега като чета ставащото в Китай смятам, че ставащото там е много по-жестоко.

Измислили са една система за "социален рейтинг". В зависимост от постъпките и поведението прибавят и отнемат точки. И съответно за тези с нисък рейтинг съвсем реални наказания: нямат право да следват и учат в добри училища, да пътуват със самолет или бърз влак и т.н. И си спомням как партийните комитети навремето даваха характеристика. От тях зависеше например дали ще те одобрят за апартамент в блока на предприятието, картата за почивка и т.н. В началните соц.години от тази характеристика е зависело дали ще те пуснат да следваш.

Чрез системи от десетки милиони камери и софтуер за разпознаване на лица сега в Китай имат възможност за минути да определят къде се намира човек. Като се има предвид системата за тотална цензура там която следи всичко което правиш в Интернет и ограничава какво да ползваш това си е направо затвор.

https://www.24chasa.bg/novini/article/7261339
Китай дава по 1000 точки на всеки гражданин, изкуствен интелект ги отнема или добавя, паднеш ли под 600, не може да купиш дори билет за влак

https://clubz.bg/59898-rejimyt_v_kitaj_ ... _diktatura
Режимът в Китай развива ИТ диктатура

https://www.kaldata.com/it-новини/22-ми ... 03209.html
22 милиона китайци нямат достъп до бърз транспорт и нямат шанс да изчистят името си

https://www.kaldata.com/it-новини/wecha ... 02129.html
WeChat уведомява за неблагонадеждни хора, намиращи се в радиус от 500 метра

https://www.kaldata.com/tag/социален-рейтинг
Таг: социален рейтинг

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Мнение от teou » 04 апр 2019 19:09

Брутално, но ако сме честни, има го и на запад. В Германия се нарича Schufa за частните фирми, демек кредитен рейтинг. На един колега го бяха намалили, защото имал неблагонадеждни съседи. И ако е много зле няма вече кой да ти даде каквото и да е под наем, камо ли квартира, няма нови договори за каквото и да е.
При договорите с държавните организации тип данъчни, глоби от кат, лицензи и т.н. ако дължиш пари без решение на съда директно ти ги теглят от банковата сметка или ти ги удържат от заплатата.
Вече ако не си съгласен, можеш ти да заведеш дело да обжалваш...след като са ти взели парите и след като си внесъл съдебната такса, ако са ти останали пари за нея в запорираните сметки де.

Казвам го само за информация, като как работи великата демокрация тук например, въпреки, че не е комунизъм.

Така например съща деца от кофти родители, примерно алкохолици, не ги приемат в училище, ако директора не го кефят. Или на емигранти. Училището в Германия не е задължително по закон.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 05 апр 2019 00:53

Има разлика и то доста съществена.

Едното /на Запад/ е защита на частният интерес, държавата с цялата и мощ не се меси и не нарежда какво да правиш. Примерно докато бях в Хюстън колегата ми каза, че банките поддържат кредитна история. И ако не е добра, не си връщаш заемите или въобще нямаш такава ти отпускат кредит на доста по-висока лихва или въобще отказват такъв. Защитават личният си интерес, рисков клиент си, може и да не го върнеш заема. Затова едни познати там си бяха взели кола на изплащане въпреки че имаха пари да я купят в брой, за да трупат кредитна история и когато вземат заем за жилището да е с по-ниска лихва. Доколкото разбрах банките имат достъп и до полицейските бази данни да видят дали си криминално проявен, отново със същата цел. Застрахователните компании проучват за да разберат рисков клиент ли си и да определят застраховката за колата или здравната осигуровка. Всичко това са нормални бизнес практики, и ние ако искаме да купим нещо гледаме тази фирма добра ли е или менте.

Има го и на битово ниво, примерно чел съм че ако искаш да си купиш апартамент в блок или под наем хората живеещи там се събират и решават дали да те приемат за съсед. Одобрявам, в нашият блок един доста изпаднал лумпен си взе циганка за съжителстване, перманентни скандали и викове дори посред нощ. Накрая писахме колективно оплакване до МВР да я махнат тази и го заплашихме с изселване, имало такава възможност..

На Запад всичко това е в рамките на личните отношения и с частните възможности. Защитават си интересите. Все пак всеки има право да решава с кой да има нещо общо и с кой да няма.

Но при китайците това е ТОТАЛЕН контрол и в него се меси ДЪРЖАВАТА. При съвременните възможности на компютърните технологии в условията на тоталитарно общество с еднопартийна диктатура става направо ЗЛОВЕЩО. Защото самата дефиниция "тоталитарно общество" идва от ТОТАЛНИЯТ КОНТРОЛ на държавата върху ЦЕЛИЯТ живот на хората, контрол върху ВСИЧКО.

Особено зловещо е онова със съобщенията как около теб има "опасни" личности. Насъскване на околните срещу теб. Няма време за лична оценка и преценка, някой им казва да те мразят и те започват. Това е огромен психически товар, смачкване на личността. Съвсем близо са до откритите партийни събрания за заклеймяване "враговете на народа". Не сте го заварили това време но наистина е буквално колективна истерия в която се натягат кой по-верен да се покаже. И нормални хора за да не бъдат обвинени се включват в нея и се получава ескалация. Гледайте филмчета за Северна Корея и ще видите докъде може да стигне такъв тип общество. Това без технологиите, с тях наистина става страшно.

Потребителски аватар
error_404
Глобален модератор

Мнение от error_404 » 06 апр 2019 16:42

Аз персонално съм твърдо ЗА системата за социален рейтинг!
Переспективите са да се премахнат утайките на обществото и многото плямпала без покритие и в крайна сметка да може да се живее в една контролирана утопия, която както своите негативи има и своите позитиви, нали?!
Няма система без проблем, щом има система!
Самата система за социален рейтинг е приложена в много градове и до 2022 ако не се лъжа в цял Китай!
В САЩ също я имат, но както е споменал @teou се казва - кредитен рейтинг, в други държави е въведено точно под този "западен" критерий!
В крайна сметка @fred - точно ДЪРЖАВАТА е тази, която трябва да контролира това, а не частниците! При държавата е унифицирано и стандартизирано, а при частника всеки към своето и за своето, нали!?
@fred - Без да те обиждам, но в кой строй си получил образованието си и степените си, които нееднократно изтъкваш?! По времето на кой строй си могъл да пътуваш за да си вадиш изводите за тези така омразни за теб руснаци?! Кажи ми приятелю и не се обиждай, но точно такива като теб, които не запазиха статуково и искаха промяна са тези, които се лашкат у лево и у десно и забравиха какво е точно идеала и какво имахме, натъртвам на ИМАХМЕ, защото сам си го заявявал неведнъж, че нямаме образование, ето и @teou е вече лекар в Германия, ей ме на и мен и аз със семейството ми заминахме и ни няма и колко още надарени млади люде, образовани и с мечти си заминаха от таз "...чиста и свята Република"
Всички те полека лека на запад и/или на изток каквито и убеждения да имат полека лека мигрират към социалност т.е. у лево, capisci другарю!
Човека е социален индивид и лицемер, но най вече егоист!
Прощавай и дерзай!
Изображение
"За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което тук имат хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата."
К.Иречек, 13.12.1881

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 07 апр 2019 06:15

error_404 написа:
06 апр 2019 16:42

В крайна сметка @fred - точно ДЪРЖАВАТА е тази, която трябва да контролира това, а не частниците! При държавата е унифицирано и стандартизирано, а при частника всеки към своето и за своето, нали!?
Проблемът е, че при тоталитарните системи не ДЪРЖАВАТА контролира нещата а ПАРТИЯТА! И тя съвсем, ама съвсем не те оценява по това колко кадърен си а по това колко си ВЕРЕН. В резултат на което тази партия се пълни с боклуци и загнива. Не ви знам годините но аз съм живял и при двете системи и мога да сравнявам. И още нещо, не вземайте като база за сравнение нашият мутренски капитализъм. Това е ДС/КГБ сценарий как комунистите да станат капиталисти.

За Русия оценката я дават самите руснаци. КЪДЕ емигрират масово хората, от Запад в Русия или обратното?

https://www.kommersant.ru/doc/3873489
«Левада-центр»: уехать жить за границу хотят более 40% молодых россиян

А това което сме ИМАЛИ беше одрано от гърба на хората за сметка на мизерното им жизнено равнище. Дали са ми образование, ами нали им трябваха хора да им работят и то за жълти стотинки! Получавах по-малко от работника в цеха въпреки че произвеждаха по моите разработки. Построено беше за сметка на това, че бяхме затворени тук като в концлагер, иначе много бързо всички щяха да избягат от този "рай".

Тук съм ви разправял как си купих уредба Сони от Кореком защото бях луд по музиката. Касетофона $463, грамофона $120, слушалки и т.н. общо $650. Заплата на млад инженер 110лв след данъците 90лв. При 3лв за долар на черно заплата $30. ТРИДЕСЕТ долара месечна заплата! За една уредба среден клас съм работил 2 ГОДИНИ!

Ето как беше построено това за което съжалявате. Сега в който и ще магазин да влезеш все едно влизаш в Кореком едно време. Където като влезем се озъртахме дали няма да спре някой милиционер. На който му е мъчно за социализма да ходи в Северна Корея, там си е още истинският социализъм. Ама както гледам все към "гнилият" Запад ви тегли да си печелите парите.

PS Кредитен рейтинг казвате било като социалният рейтинг. Банките забраняват ли ви да си купите билет за влака или самолет? Пускат ли мобилно приложение да казват на всички около вас колко опасен сте? В Запада има ли концлагери за противниците на режима? При нас имаше, в СССР в ГУЛАГ загинаха 20 МИЛИОНА души.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 07 апр 2019 06:42

error_404 написа:
06 апр 2019 16:42
Кажи ми приятелю и не се обиждай, но точно такива като теб, които не запазиха статуково и искаха промяна са тези, които се лашкат у лево и у десно
НИЕ ли сме виновните? Аз бях безпартиен и си останах такъв въпреки че ме каниха точно 4 пъти. Три пъти в производството и веднъж в университета. Не само канеха но дори и понатискаха, аз шикалкавех и не исках. Въпреки че това определено щеше да има последствия, за безпартийните имаше таван в кариерата. Но не исках да правя компромиси.

Интересното е, че и в производството и в университета ми изтъкваха един и същи довод "Ама защо не искаш, не виждаш ли КАКВИ /боклуци/ се натискат да стават партийни членове а ти не искаш?". Аз на ум си казвах "Ами защо направихте така че боклуците се натискат да стават партийци а свестните бягат?". Но естествено не го казвах на глас, щеше да има последствия.

Социализма фалира чисто икономически. Просто не издържа съревнованието със Запада, а това беше заради закостенялата икономическа система и крайно бюрократизираното управление. Където както казах оценяваха хората според идеологическата вярност не според качествата, в резултат на което отгоре трайно се настани боклука.

И си го свалиха самите комунисти, по централизиран сценарий, не шепата дисиденти които бяха тотално инфилтрирани и контролирани от ДС. Видяха от соц.ръководството провала на системата и решиха от комунисти да станат капиталисти. При което и публично си признаха провала. За ето тази реч на Тодор Живков Велислава Дърева която е праволинеен комунист каза в едно ТВ предаване "Тодор Живков говори като човек който знае какво ще стане":

https://www.youtube.com/watch?v=zIHVSCcXolw
Тодор Живков: Социализмът е едно недоносче

Тя историята си направи експеримента: Северна Корея/Южна Корея, Западна Германия/Източна Германия... видя се кое колко може.

Потребителски аватар
error_404
Глобален модератор

Мнение от error_404 » 10 апр 2019 12:29

@fred - няма да коментирам кой сте и за какво се борите, то е видно и очеизвадно!
Само ще кажа, че повечето "западни" разработки са идеи направени от хора, които са учили през социализма и/или комунизма!

Най хубавите примери за съчетаване на социализъм/комунизъм с капитализъм в момента са Китай и Виетнам, а относно Северна Корея, ти да видиш колко зле сте осведомен '-' Бягат хората, но за пари после се жалват, че си имали всичко, а какви IT кадри са, нямате си на идея и това от "западналата и бедна" Северна Корея, което състояние умишлено се поддържа в този си вид, междувпрочем същото е в провинциите в Китай (дълбоките)!
Няма да коментирам, че главните инженери за мрежите/сигурността и комуникациите в SAMSUNG и HYUNDAI и ако не ме лъже паметта и в DAEWOO са севернокорейци! Да, точно така кадри от Северна Корея и са там за какво?! За пари!

Абсолютно сте прав в сравнението между Западна и Източна Германия, но я попитай @teou в Берлин германците що се жалват по соца или северните народи как направиха точно СОЦ-а или задавал ли си си въпроса ЗАЩО ЕМИГРИРАТ РУСНАЦИТЕ? - За пари и само за пари!!!
А когато всичко ти се дава, не мислиш за парите, а се раздаваш, но това е друга идеология друг тип мислене!

Относно построеното през СОЦ-а ами да беше за наша сметка, но за нас БЕЗ заеми, имахме индустрия и производство, лекари и учители, образование и магистрали, жилища и евтин ток и пак БЕЗ ЗАЕМИ!!!!
Сега радвай се на "кореком"-ите (странно защо те е било страх да влизаш не знам) и на "пълните" си джобове и на колата "втора" употреба купена с кредит, а това, че живееш в жилище купено през СОЦ-а и пробвай сега да си купиш, като инженер, а?!

И приятелю бил си в партията недей така нека сме добри и честни, а дали си изповядвал идеята и дали си искал е друг въпрос! '-'
Сполай и със здраве!
Изображение
"За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което тук имат хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата."
К.Иречек, 13.12.1881

Потребителски аватар
error_404
Глобален модератор

Мнение от error_404 » 10 апр 2019 12:41

Ето това е прекрасно, защото показва кой е кадърен и лоялен!
Понижават социалния рейтинг на китайците за честа смяна на работата

А това е пряко следствие на факта защо и как е правилно да се процедира с мързеливците!
„Върнете се на работа“: китайските чистачи получиха GPS гривни
Изображение
К.Иречек, 13.12.1881

Отговори