Софтуер за Андроид

Въпроси, помощ, самоучители, ревюта на смарт и не-смартфони, таблети и др.
Отговори
fred
Глобален модератор

Софтуер за Андроид

Мнение от fred » 06 фев 2016 23:51

Главно разни приложни програми за смартфони под Андроид. Ако е за самата ОС мисля че е по-добре да е отделна тема.
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

fred
Глобален модератор

Удължаване животът на батерията на смартфона - I

Мнение от fred » 07 фев 2016 00:18

Много актуална тема според мен, с тези мижави батерии и лакоми приложения няма човек който да не е въздъхвал тъжно като гледа как заряда на батерията се топи като лански сняг.

Първото с което започнах бяха разни съвети от рода на "Намалете яркостта на екрана, автоматично да загасва екрана след минималното възможно време и т.н". Да не ставам досаден ето пример ТУК. Особена полза не видях освен създаването на комплекси от рода на "Изключил ли съм всичко което изтощава батерията?". И непрекъснатото превключване на различни параметри защото точно най-икономичният режим е и най-неудобен :)

Следващият етап беше да сложа програма която да следи къде все пак отива толкова бързо заряда на батерията. След бърз преглед и инсталиране/деинсталиране на няколко програмки се спрях на GSam Battery Monitor. Огромно богатство от възможности и информация която дава, още не съм разучил всичките. Това е сайта им а тук е ръководството. Малко фигури какво показва, не се сетих да направя скрийншот от моят смартфон преди да почна да го оптимизирам така че са от Интернет. Впрочем вариантите са два, безплатен и платен (5.33лв), за първият естествено ще изтърпите малко реклами.

Изображение
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

fred
Глобален модератор

Удължаване животът на батерията на смартфона - II

Мнение от fred » 07 фев 2016 00:51

Прегледът на графиките на GSam Monitor показа, че основните консуматори подредени "по апетит" при мен са: 1.Екрана, 2.WiFi, 3. Phone Radio, 4.Watchdog Lite. За приложенията не говоря,там зависи от това какво и колко е пускано.

За екрана казах, намалена до минимум и адаптивна яркост, времето за гаснене все пак го оставих 5 мин защото е много досадно непрекъснато да гасне. Но все пак си остава основният консуматор, не е странно като се има предвид че аз малко разговарям а повече го разучавам. Все пак имам нещо на ум но това по-нататък защото иска root права а още не се чувствам стабилен за такива експерименти.

Следващото беше борбата с WiFi. Слагах разни планове за power managment да го изключва през нощта, имаше известен ефект но дървено ми изглеждаше. Искаше ми се нещо като Sleep/Hibernate както при Windows, да го включвам в такъв режим винаги когато не го ползвам и тогава ми светна в главата да потърся дали няма направено нещо такова и в Андроид. Естествено имаше, все пак това са 800,000 програми :)

Така че тържествено ви представям Greenify, една прекрасна програма която ми реши с един замах проблемите. Още не съм я разровил напълно но си има една прекрасна иконка, като я натисна и смартфона мигновенно заспива. За цяла нощ отива само 1% от батерията, т.е. в standby така би изкарал може би и месец. И най-важното, приема входящите обаждания и се събужда, тествано е с Phone и Viber. Това са сайта и форума.

Изображение

Изображение

fred
Глобален модератор

Изключване на Phone Radio

Мнение от fred » 07 фев 2016 01:11

Следващото което ядеше от батерията беше Phone Radio. Учудващо защото аз почти не ползвам FM Radio, пуснах го само няколко пъти колкото да видя възможностите му. Търсих го в списъкът на свалените приложения но не видях такова, явно е вградено в ОС. Според писаното във форумите се оказа, че това е функция в Андроид която осъществява автоматичното търсене на най-силният сигнал в клетката и превключване между 2G/3G/4G. За да се намали консумацията предлагаха да се изключи автоматичното избиране на обхват и да се фиксира само един, определено не ми харесваше. Също даваха съвети как да се изключи но с root права, казах че на този етап не бързам с тях. И тогава ми попадна това филмче. Опитах го и наистина се появи менюто за изключване на Phone Radio. Не знам какво е пипнало и променило но е факт, че GSam Monitor след това ми показва нула срещу Phone Radio :)

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Re: Софтуер за Андроид

Мнение от teou » 07 фев 2016 01:26

Грийнифай ще го пробвам. Най-големия проблем на Андроид не е дисплея, а събуждането от дълбок сън (тия предполагам това са кръстили хибернация, щото такъв технически термин при Андроид май няма) заради wake up calls / alarms и синхронизации. Теоретично андроид автоматично агрегира алармите, за буди телефона по-рядко, но при зле написани приложения и бъгове това не се случва. Добре е да се отбележи, че това са много дълбоки процеси и бърникането в тях може да има неочаквани последствия, а и изисква специални привилегии и условия, както си е посочено и на скрийншота. С права на обикновен потребител по дизайн тези неща не може да се бъзикат, точно както и честотата на процесора, управлението на паметта, кодеци и драйвери и прочие игри за напреднали. Това е една от причините да му се носи лоша слава на Андроида, както и на Уиндоуса - офирусява се и се чупи, ако му е тъп потребителя, просто защото позволява сравнително лесен достъп до много адвансед функции. иОС го няма тоз проблем... щото няма истински мултитаскинг и цялата ос е скопена :)

Ето да видиш за какво става въпрос всъщност... дисплея е бял кахър. Проблема е в бекграунд процесите при изключен екран, ако имаш много програми.
Screenshot_2016-02-07-00-16-11.png
Screenshot_2016-02-07-00-16-11.png (130.34 KиБ) Видяна 928 пъти
Screenshot_2016-02-07-00-17-03.png
Screenshot_2016-02-07-00-17-03.png (142.36 KиБ) Видяна 928 пъти
п.с. Както се вижда и следенето си има своето достойно място... логващ процес, обаждане до Гугъл, синхронизация с фитнес гривни, ако имах такива и прочие простотии. Затова не искам Уин 10 и минах на Линукс, Андроида за съжаление за момента е без алтернатива.

п.п.с. В сервизното гугълско меню не бих бъзикал току-така без да знам какво точно правя. Същото важи и за МТК инжинерното меню, ако си с чип на Медиатек, там има още повече и по-брутални неща. Но пък ти сега се учиш, имаш още поне половин година да се забавляваш да натискаш мотиките и да ти е интересно.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 07 фев 2016 01:48

Това са онези Held Awake в статистиката на батерията. Забелязах ги, преди да мина към хибернацията и те гълтаха доста батерия. За тях препоръчват Wakelock Detector но понеже иска root права и бърникане доста навътре в Андроид реших на този етап да го заобикалям. И естествено ако ще се правят експериментчета някой ден много внимателно и с много backup. И с резервен смартфон :) Инсталирал съм на PC-то една програма симулатор на разни модели смартфони, не знам дали на нея не могат да се правят такива експерименти но за нея по-нататък.

retro
Старши потребител

Мнение от retro » 08 фев 2016 19:11

И аз да се включа с малко допълнение. Името на програмата е XE Currency https://play.google.com/store/apps/deta ... ency&hl=en
Пробвах доста различни валутни конвертори и калкулатори, но този според мен се справя най-добре. Лесен интерфейс, което в никакъв случай не значи липса на функции. Ако искате да сте в течение за това как се развиват валутните пазари това е една доста добра програмка. За Forex маняците може би няма да е най-подходяща, но за нормален user е напълно достатъчна. Върви без проблеми на Blackberry Z10, да правилно сте прочели. Андроидската емулация на blackberry 10 OS e доста успешна :)

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 24 юни 2017 18:37

Понеже наскоро се сдобих с безжични блутуут слушалки (идеята е да ползвам водонепроницаем калъф за плажа, съответно трябват безжични слушалки), възникна и проблема с това колко батерия има в тях. По принцип на телефона има индикатор, но е дооста неточен. Изтествах куп приложения, единственото което сработи като хората е https://play.google.com/store/apps/deta ... limi.baton

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Re: Удължаване животът на батерията на смартфона - I

Мнение от teou » 10 юни 2018 11:26

fred написа:
07 фев 2016 00:18
Много актуална тема според мен, с тези мижави батерии и лакоми приложения няма човек който да не е въздъхвал тъжно като гледа как заряда на батерията се топи като лански сняг.

Първото с което започнах бяха разни съвети от рода на "Намалете яркостта на екрана, автоматично да загасва екрана след минималното възможно време и т.н". Да не ставам досаден ето пример ТУК. Особена полза не видях освен създаването на комплекси от рода на "Изключил ли съм всичко което изтощава батерията?". И непрекъснатото превключване на различни параметри защото точно най-икономичният режим е и най-неудобен :)

Следващият етап беше да сложа програма която да следи къде все пак отива толкова бързо заряда на батерията. След бърз преглед и инсталиране/деинсталиране на няколко програмки се спрях на GSam Battery Monitor. Огромно богатство от възможности и информация която дава, още не съм разучил всичките. Това е сайта им а тук е ръководството. Малко фигури какво показва, не се сетих да направя скрийншот от моят смартфон преди да почна да го оптимизирам така че са от Интернет. Впрочем вариантите са два, безплатен и платен (5.33лв), за първият естествено ще изтърпите малко реклами.

Изображение
Това понеже и аз го ползвам, да допълня. Освен че е безплатно и изглеждат читави дивелопъри, има една много важна функция. Позволява следенето на WAKELOCK без руут. Необходимо е от компютър с адб да се даде пермишън за четене на батерийните статистики. Подобна процедура на описаната в края на този пост - viewtopic.php?f=40&t=1098

Отговори