Избор на двубандов рутер

Въпроси, проблеми, ревюта, избор и настройки свързани с рутери
Отговори
Bazrud

Избор на двубандов рутер

Мнение от Bazrud » 10 сеп 2016 17:55

Здравейте!
За пръв път ще си взимам рутер и ще се радвам дами помогнете с избора
Рутера ми е нужен:
1. стриймване на видео.
2. домашен медиа сървар - за начало с външен хард а по - късно с НАС.
3. да има торент клиент.
4. да позволява отдалечен достъп (примерно да се управлява от смартфон)
Последна промяна от Bazrud на 10 сеп 2016 18:05, променено общо 1 път.

retro
Старши потребител

Re: Избор на двубандов рутер

Мнение от retro » 10 сеп 2016 18:03

Добре би било ако споменеш все пак и с какъв бюджет разполагаш :)

Bazrud

Мнение от Bazrud » 10 сеп 2016 18:06

ми разтеглив е :D заради бъдещата комбинация с НАС, 50 до около 220лева
За НАС-а ще има друг бюджет. Засега мисля един външен ADATA "DashDrive HD710 2.5"" 1TB USB 3.0 да му добавя.

Потребителски аватар
error_404
Глобален модератор

Мнение от error_404 » 10 сеп 2016 23:47

Отговор:
по т.1 - Upload канала ти е по важен от рутера при стриймване на медия!!! :geek:
по т.2 - Колко потребителя едновременно ще го ползват, колко устройства ще се закачат за медия сървъра?! Това може би е съвсем малка част от въпросите и съответно какво медия съдържание ще се сервира на клиентите!? :roll:
по т.3 - Да кажем, че рутер с торент клиент е меко казано две абсолютно различни неща, но да кажем, че може да се имплементира подобна идиотщина :dancing:
по т.4 - Ами почти всеки рутер има уеб базирано управление, а за по напредналите има и през конзола по SSH. така че и тук е относително какво търсиш? :shock:

Ако търсиш нещо хем за начало, хем стабилно, хем да може да се конфигурира каквото ти душа иска, то лично препоръчвам следният МикроТик:

https://routerboard.com/RB962UiGS-5HacT2HnT :twisted:

N.B. Оставям с впечатлението, че потребители се регистрират само за да намерят лесно смилаем отговор на нещо и не си правят даже капка труд да споменат, къде какво за какво и що и си мислят, че ние седим върху кристалните си топки и чакаме някой да ни ги разтърка за да дадем задоволителен отговор, който никога не е такъв, защото другаде пише друго ;)
Изображение
"За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което тук имат хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата."
К.Иречек, 13.12.1881

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 11 сеп 2016 01:36

И аз полека лека ще правя домашен мултимедиен център NAS+рутер, да имам достъп по файловете навсякъде и с всичко. За NAS засега се колебая между Synology DiskStation DS216j и QNAP TS-251. Макар че ми изглежда скъпичък но по-добре стотина лева повече но с перспектива.

Обаче идеята торент клиент в рутера доста ме стресна. Аз с много скромните си /направо липсващи познания/ по рутерите си представях, че нормално е торента клиента да е в NAS, все пак там са дисковете пък и то си е почти компютър. Ако бъркам казвайте да се коригирам навреме.
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Bazrud

Мнение от Bazrud » 11 сеп 2016 12:31

Ще отговоря от зад напред.
fred
От това, което четох торент клиената може да е и в НАС и в рутера, Асус имат такива. За нас съм си харесал този WD http://www.altech.bg/bg/product/37888 - надявам се небъркам, Synology ги водят едни от най-добрите, но ще ми дойде много скъпо самият НАС и отделно HDD да купувам.
error_404
по т. 1 затова ми трябва АС стандарта.
по т. 2 ще са закачени само:
- по кабел - настолен компютър и НАС
- по Wi Fi - телевизор Sony kdl-50w809c, телефони и от време на време гости.
по т. 3 ако няма такъв в рутера може ли да се качи на външен HDD заедно с медиа сървар (НАС ще взимам догодина) затова ми е важно засега да мога да използвам медиа сървар и торент с оталечен достъп през нета без да е включен компютъра.
Медиа съдържанието си е точно такова филми и музика, филмите ще са 3D, Blu ray и HD главно тези формати.
п.п.
Към Микротик съм резервиран поради това, че с с по сложно управление, а аз нищо не разбирам от това.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 11 сеп 2016 14:06

Знам ги WD My Cloud защото това е фирмата която използвам, вътре в PC-то 2х3ТВ WD Red и един WD My Book външен диск 3 TB до компютъра. Но избрах "истински" NAS защото My Cloud са "затворено решение", т.е. 1 диск 3 TB и край. А аз искам да са поне 2 диска /дори 4 но е скъпооо :( /. И което е по-важно, прогреса настъпва, сега дисковете ще са по 3-4ТВ пък след няколко години ще ги сменя с по 8 TB дотогава ще са поевтинели. Вярно че такъв NAS е по-скъпо но 100-200 лева отгоре в името на бъдещето ще ги прежаля.Пък има и редица опции, HDMI, дистанционно etc. Просто друго ниво е.

Иначе съм чел, че My Cloud може да се използва за сваляне/качване на торенти с програмата Transmission.
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Потребителски аватар
error_404
Глобален модератор

Мнение от error_404 » 17 сеп 2016 04:23

Bazrud написа: ......
error_404
по т. 1 затова ми трябва АС стандарта.
по т. 2 ще са закачени само:
- по кабел - настолен компютър и НАС
- по Wi Fi - телевизор Sony kdl-50w809c, телефони и от време на време гости.
по т. 3 ако няма такъв в рутера може ли да се качи на външен HDD заедно с медиа сървар (НАС ще взимам догодина) затова ми е важно засега да мога да използвам медиа сървар и торент с оталечен достъп през нета без да е включен компютъра.
Медиа съдържанието си е точно такова филми и музика, филмите ще са 3D, Blu ray и HD главно тези формати.
п.п.
Към Микротик съм резервиран поради това, че с с по сложно управление, а аз нищо не разбирам от това.
Да си резервиран към качеството малко ме обърква, а да не вземеш нещо, с което да можеш свободно да експериментираш и да напреднеш в познанието е обидно към самият теб!
Предлагам да видиш това:
https://routerboard.com/RB962UiGS-5HacT2HnT
Определено ще ти свърши перфектна работа + на USB порта може да се закачи външен твърд диск и да се представя чрез SMB ;)
Под Upload канал визирам канала, който ти дава доставчика, за вътрешната мрежа си практически ограничен от интерфейса.
Сложно управление, та само си представи, ако някой от 19 век го качиш в лек автомобил от сегашно време, да кола е и да ще трябва да се начуиш, няма наготово!
Изображение
"За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което тук имат хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата."
К.Иречек, 13.12.1881

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Мнение от teou » 26 сеп 2016 21:46

Под стриймване на ХД според мен автора има предвид от спалнята в хола, т.е. във вътрешната мрежа, а не в интернет. В този случай на практика всеки съвременен рутер ще е ок.

По принцип за мен торенти през рутера е леко куца. Не че няма такива решения, но са малко бъгави. По-добре направо си купи НАС и на него.

Отговори