Евтини парични преводи от България към Европа и борси за криптовалути

Общи разговори, шеги, закачки, скандали и каквото друго ви хрумне
Отговори
retro
Старши потребител

Евтини парични преводи от България към Европа и борси за криптовалути

Мнение от retro » 07 яну 2018 20:07

Преди време започнах да търся начин как мога да преведа пари от сметка в българска банка в сметка в банка в Европа. Попаднах на transferwise и след това paysera. Paysera се оказа най-евтиния вариант за превеждане на евро а и не само. Реално цената за певода която платих от моята сметка в немска беше 50 стотинки и това беше таксата, която Allianz взе за превода, с който заредих личната си paysera сметка.

На кратко Paysera имат сметки в няколко БГ банки - Allianz, SGexpressbank, Пощенска, ОББ и Unicredit. Съответно ако Вашата нормална банкова сметка е в една от тези банки превода Ви ще се води вътрешнобанков и ще спестите от 50 ст. до 1 лв. Процеса по зареждане е обяснен нагледно в канала им и за това няма да навлизам в детайли. Който се интересува може да погледне https://www.youtube.com/channel/UCLrzTq ... CXFYGRQ73A

Занимаващите се с криптовалути вече знаят, че превода към борси за криптовалути директно през български банки в повечето случаи е невъзможен или доста скъп. Повечето вземат 20+ евро за международен превод а като чуят за криптовалути направо отказват или просто не изпълняват превода. Paysera също не изпълняват преводи към борси за криптовалути.

Тук вече идват на помощ т.нар. EMI (Electronic Money Institutions)
Към момента аз използвам bunq. Банкирането с тях е изцяло през приложение на мобилния телефон. При верификация има видеоинтревю където искат да си покажете паспорта и да Ви видят. Всичко става доста бързо. Такси за базовия акаунт няма. Преводите в евро са абсолютно безплатни.
След като бъдете одобрен получавате персонален холандски IBAN.

За да прехвърлим пари от България към борса за криптовалути като например kraken ни трябват акаунти в Paysera, Bunq и разбира се борсата.
Най-опростено схемата е следната:
1. БГ банка ==== Paysera
2. Paysera ===== Bunq
3. Bunq ==== Kraken

Вместо Bunq може да се ползват алтернативи като Mistertango или Revolut

За разбиращите ангийски тук може да немерите списък с още алтернативи
https://www.offshorecorptalk.com/thread ... nks.20207/
https://bitcointalk.org/index.php?topic=1756494.0
И сравнение на картите, които предлагат
https://getiban.com/
https://exitcard.eu/

Защо отделих 10 мин от времето си да напиша това ? Така както банките имат право да отказват да обработват преводи, така и хората имат право да избират как да си харчат парите. Като добавим и абсурдните такси, които повечето банки събират за SEPA преводи мисля, че наглостта им минава допустимите нива.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Re: Евтини парични преводи от България към Евроа и борси за криптовалути

Мнение от teou » 08 яну 2018 00:33

Много е нагло наистина, аз като се опитам от немската сметка в собствената си българска и ми взимат процент и твърда сума. Последния път не си спомням колко преведох, 1000 лева или нещо такова и ме сурвакаха 50 евро нещастниците.

retro
Старши потребител

Re: Евтини парични преводи от България към Европа и борси за криптовалути

Мнение от retro » 08 яну 2018 15:49

За да превеждаш пари от чужбина към България без да ти дерат кожата с такси имаш няколко варианта.
1. Повечето банки в България не вземат никакви такси ако превода е до 100 евро. При първа инвестиционна е до 500.
2. Другата ти възможност е да си направиш сметка в Прокредит банк, но там месечната такса е 8 лв. но пък нямаш никаква такса за входящи преводи и имаш неограничени в България а SEPA-та е 5 евро.
3. Правиш сметка в някоя от банките част от групата на Уникредит в Германия. С дебитната карта, която ти дават може да теглиш без такси на всички банкомати, които са част от групата на Уникредит, което включва и българската Уникредит. Не съм проверявал дали немските имат такса за превалутиране. Българския Уникредит уж не взема такса за превалутиране, когато теглиш от техни банкомати.
Не знам какъв превод си правил, но за да се възползваш от ниските такси при SEPA превода трябва да е евров. Аз често превеждам евро към левовата си сметка и банката ми удържа 0.07% от сумата. При повечето е 0.1%. Другите както споменах до 100 евро нямат никакви такси. След това 100 до 5000 вземаха 4 евро без значение колко си превел.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Мнение от teou » 08 яну 2018 18:54

Да, това с Уникредит го знам. Немската банка от концерна се казва Hypovereinsbank.
Но няма офиси навсякъде и затова досега се въздържах.

Иначе точно евро към левова сметка превеждах.

retro
Старши потребител

Мнение от retro » 08 яну 2018 19:31

Не знам коя банка си ползвал но бая са те одрусали.

retro
Старши потребител

Мнение от retro » 06 мар 2018 15:43

До 11 март Revolut издават безплатно дебитни карти, с които може да теглите безплатно до 200 валутни единици на банкомат в България. Аз се възползвах от промоцията и вече чакам картата. Да видим кога ще пристигне.

retro
Старши потребител

Мнение от retro » 02 апр 2018 22:02

Картата пристигна в доста стилна опаковка със закъснение от около 10 дена. Почвам да пробвам плащания и тегления с нея да видим реално колко е приложима. Според Revolut теглене до 200 валутни единици би трябвало да е безплатно ако ползвам банкоматите от този списък https://www.mastercard.us/en-us/consume ... n-atm.html

Отговори