Колко надеждни са твърдите дискове

Теми, свързани с желязото на "щайгата" - компютри, части и всякаква периферия за тях
Отговори
retro
Старши потребител

Колко надеждни са твърдите дискове

Мнение от retro » 05 авг 2018 22:50

Хората се занимават с продажба на облачно пространство и съм склонен да вярвам, че им минават доста твърди дискове през ръцете. По няколко пъти на година пускат статистика колко дефектирали дискове имат https://www.backblaze.com/blog/hard-dri ... r-q2-2018/. За голямо мое учудване WD излизат като най-скапаните.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Re: Колко надеждни са твърдите дискове

Мнение от teou » 06 авг 2018 10:03

Аз като гледам вече до модел опира. Иначе Хитачи бяха доста надеждни, донякъде и тошиба, сега като гледам вече май всички са 1 дол дренки. Не случайно де, WD купиха Хитачи, очаква се да ги скапят. При WD обаче особено много я има разликата между евтини и скъпи модели дискове, доколкото съм следил нещата.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 06 авг 2018 23:36

Зависи от моделите, също и от капацитета. На по-големите от 4ТВ модели вече конструкцията е изтискана и се увеличава вероятността от проблеми, днешно време оптималното съотношение цена/параметри е 4-6ТВ. Силно зависи и от партията, при мен за един и същи модел WD купувани с разлика от няколко месеца преди 3 години единият няма нито един сектор лош а при другият вече са 460. Затова и е трудно при малък брой дискове да има надежна статистика, особено ако са купувани по едно и също време. Май че при WD е точно тази ситуация. Но в общи линии на едно и също ниво са.
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

retro
Старши потребител

Мнение от retro » 06 авг 2018 23:39

За съжаление не съм успял да открия по-изчерпателна извадка и то правена за такъв период. Иначе аз персонално нямам оплаквания от WD, но мисля че е нормално понеже се ползват за съхранение и няма много четене или писане.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 07 авг 2018 00:18

Аз също нямам оплаквания от WD особено когато минах на серията Red NAS която е предназначена за сървъри. Предишната Green беше отвратителна, грее и бързо се скапаха. Red са с 4-5 градуса по-хладни а това има значение за живота. Но дори този с 460 лоши сектора Sentinel му дава живот до 2025г.

Понеже при мен дисковете се използват главно като файлов архив съм решил да мина на нещо такова, да стоят там и ще ги включвам само когато трябва да извадя нужното, така животът на диска става практически вечен. А в компютъра 1-2 за оперативната работа, като ги видя че наближават срока и тях в кутията. Дори вече съм го купил но е немско, уж са по-качествени немците, ще видим.

Изображение
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 07 авг 2018 00:30

А нас като потребители повече ни интересува надежността, т.е. как се увеличава риска/лошите сектори по време на работа, колко ще издържи преди да се повреди. Ето една графика в тази насока. И все пак да се има предвид, че това са дискове в облак, натоварени са 24 часа, в РС се очаква доста по-дълъг живот.

https://imgur.com/a/JgRKado
Прикачени файлове
FCLbZAQ-4.png

retro
Старши потребител

Мнение от retro » 08 авг 2018 21:50

На графиката отново WD излизат като опашкарите. Явно cloud-a не им е призванието.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 09 авг 2018 17:58

Проблемът е, че тези дискове на Hitachi които ги дават по тестовете не съм ги виждал в нашенските магазини. Защото първо, все пак трябва да има откъде да ги купиш и второ, цената. Близките 1-2 години не ми се очертава купуване на дискове но когато дойде ред може и да опитам едно Hitachi да го видя как е. Ако някой ме изпревари с молба да сподели впечатленията си.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Мнение от teou » 16 авг 2018 23:00

Ето ти впечатление на 5 годишен лаптоп, ползван всеки ден. Добре е много според мен, но това беше отпреди да ги купят, т.е. от старите модели дискове.
hitachi1.png
hitachi2.png
п.с. Бааааси, 1500 пъти съм пуснал и съм угасил тоя лаптоп. Здрава машина (като изключим 2 пъти сменяните по гаранция панти)

Отговори