Xubuntu 14.04 auto-login BUG

Всякакви въпроси свързани с програми, операционни системи и т.н.
Отговори
Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Xubuntu 14.04 auto-login BUG

Мнение от teou » 29 мар 2019 21:28

Днес открих един много тъп и опасен бъг на Хубунту, не знам дали го има и в новите версии. А именно, ако се активира автоматичното логване, за да стартира компютъра сам до десктоп без да пита за парола, например по този гайд
https://askubuntu.com/questions/530072/ ... in-xubuntu
после при заключване от менюто, чрез скрийнсейвър или пък чрез хибернация или стендбай или затваряне на капака на лаптопа, сесията НЕ се заключва.
Показва се промпт за парола за отключване на десктопа, но този промпт приема всяка подадена парола за вярна.
Абсурден бъг, че и с години неоправен, въпреки, че като се разрових, явно отдавна е известен.
Извод - не ползвайте автоматичното логване и всичко е ок.

retro
Старши потребител

Re: Xubuntu 14.04 auto-login BUG

Мнение от retro » 31 мар 2019 23:58

Много странно ако бъга е докладван и толкова време не е оправен. Това на мен ми говори две неща - или няма разработчици или много не ги е.. И в двата случая не е добре.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Re: Xubuntu 14.04 auto-login BUG

Мнение от teou » 04 апр 2019 19:20

Принципно автоматичното логване не е добра практика от гледна точка на сигурността, то затова и keyring а не се отключва и всяка програма почва да пита за парола, примерно Хром, ако в него са записани пароли при стартиране пре аутологин пита за паролата, за да декриптира запаметеното.

Иначе май се обърках, стар беше бъга със звука дето се усилва след събуждане, този е друг бъг. Абе просто не използвайте автолагвате или го тествайте. Аз съм още с 14.4, може да е оправено в новите версии.

Отговори