Проблем с Open WRT 18 и TP-Link 1043

Въпроси, проблеми, ревюта, избор и настройки свързани с рутери
Публикувай отговор
retro
Старши потребител

Проблем с Open WRT 18 и TP-Link 1043

Мнение от retro »

След като изключих ipv6 и деинсталирах adblock поради липса на достатъчно памет рутера започна да прави нещо странно, за което не успях да открия причина. На определен интервал от време настолната ми машина губи връзка за няколко секунди и след това свързаността се възстановява.
Лога показва следното нещо

Код за потвърждение: Избери целия код

Sat Dec 28 15:41:07 2019 daemon.info dnsmasq-dhcp[1506]: DHCPREQUEST(br-lan) 192.168.1.100 94:c6:91:ad:ff:a8
Sat Dec 28 15:41:07 2019 daemon.info dnsmasq-dhcp[1506]: DHCPACK(br-lan) 192.168.1.100 94:c6:91:ad:ff:a8 Desktop
Повечето устройства в мрежата ми са със зададени статични адреси и infinite timelease, така че това допълнително ме озадачава. Някакви идеи как мога да оправя това досадно прекъсване?

WAN интерфейса е DHCP client a LAN е static address, не съм ги променял, но нямам спомен как са били преди.

Аватар
intel
Глобален модератор

Re: Проблем с Open WRT 18 и TP-Link 1043

Мнение от intel »

Какво точно имаш предвид под статичен IP адрес - статично зададен от страната на рутера (когато настолната машина си поиска IP чрез DHCP, рутера да дава едно и също запазено IP) или статично в смисъла на ръчно въведено в настройките на настолната машина (но тогава няма логика да виждаш DHCP заявки в лога)?

Това което ми идва на ума е, че може би този adblock модул (или каквото е там), може да е променил нещо по стандартната конфигурация.
Но ти най-вероятно не се занимаваш да си пазиш конфигурационните файлове отделно - и най-вероятно не влизаш през ssh в рутера, за да правиш промени.

Като съвет, мога само да кажа - провери дали имаш точно време и на двете машини (рутера и настолната машина). Ако часовника на една от машините избързва или се забавя спрямо другата, това може да е възможна причина. И ако самата настолната машина се забавя при получаването новото IP "под наем" (DHCP lease), това може да обясни проблема. Добра идея е да ползаш NTP, където можеш :)

retro
Старши потребител

Мнение от retro »

intel написа:
28 Дек 2019 20:15
Какво точно имаш предвид под статичен IP адрес - статично зададен от страната на рутера (когато настолната машина си поиска IP чрез DHCP, рутера да дава едно и също запазено IP)
Това е, което имам предвид. Иначе времето си е еднакво и се сверява от сървъри и за двете машини. Снощи реших да махна infinite lease-a и изглежда за момента (поне по лога) не е имало разкачване и закачане. Доста странно имайки предвид, че ако задам infinite и запазен адрес целта би била да се избегне точно загуба на връзка.

retro
Старши потребител

Мнение от retro »

За съжаление се оказва, че и това не е решение на проблема. Отново имам прекъсвания за по 3 4 секунди дори след флашване с нов firmware. Явно ще трябва да пусна ipv6 отново да видим дали ще има разлика.

Оказа се, че проблемът е в кабела, въпреки че видимо нямаше забележки.

Аватар
intel
Глобален модератор

Мнение от intel »

Много интересно. Прецакания кабела фабрично кримпнат ли беше или е ръчно правен?

retro
Старши потребител

Мнение от retro »

Ами купуван е от Ардес, но мисля, че е някакъв noname китайски.

Публикувай отговор