Xubuntu Synaptics touchpad middleclick

Всякакви въпроси свързани с програми, операционни системи и т.н.
Отговори
Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Xubuntu Synaptics touchpad middleclick

Мнение от teou » 06 мар 2020 18:32

Купих си едно нетбуче, което обаче не е леново и има от тези модерните тъчпади без бутони. Бързо свикнах да скролвам с два пръста и че десния клик е също с два пръста, обаче къде по дяволите беше средния бутон? Аз лично не мога без среден бутон, с него си отварям връзките в браузера в нови раздели, затварям си табовете и дори приложенията от таскбара. Под линукс е още по-важен защото той пейства по-бързо, което е адски удобно при работа с терминала, особено на лаптоп.

След кратко гуглиране намерих решението, поне за тъчпадите на синаптикс, които и без това са почти всички на пазара.

Правите някъде файлче със следния скрипт, примерно middleclick.sh (пробвайте преди това командата дали работи при вас все пак, просто я изпълнете в терминал и после в браузъра клекайте по линковете с три пръста). После го кликате с десния бутон и от свойствата му слагате чавката да може да се изпълнява като executable. Накрая го слагате да се стартира всеки път като се логнете в системата, за целта можете да го добавите в списъка "Session and startup"

Код: Избери всички

#! /bin/bash

synclient TapButton3=2
exit 0

п.с. Скрипта при мен придоби следния вид, понеже мишката ми беше бавна, ако и в контролния панел да беше на макс

Код: Избери всички

#! /bin/bash

synclient TapButton3=2 AccelFactor=0.12
exit 0
оригинално беше
AccelFactor = 0.0678887

Можете да листнете всички текущи настройки с synclient -l

Отговори