Промяна на забравена администраторска парола на Windows 7 с помощта на Ubuntu

Linux, Debian, Windows Server и всякакви други неща от ежедневието на сисадмина
Отговори
Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Промяна на забравена администраторска парола на Windows 7 с помощта на Ubuntu

Мнение от teou » 24 мар 2014 12:50

Казус: имате компютър, на който не знаете администраторската парола, а трябва да я ресетнете. Няма обаче БИОС парола и имате възможност да буутнете от външен диск.

Възможни решения: MSDART 6-6.5 CD (платен) или Hiren's boot CD или импровизация с помощта на налично живо СД на коя да е Линукс дистрибуция - за простота да речем, че е Xubuntu 13.10. Тук ще разгледам последният метод. Внимание: не съм го тествал на 100%, но съм тествал до последната стъпка с показването на промпта. Важно е да се отбележи, че ако смените паролата на даден акаунт и имате криптирани (зелени) файлове със старата парола, ще загубите достъп до тях, освен ако нямате бекъп на сертификата си!
Също така искам да кажа, че в интернет циркулират варианти на този урок, при които се използва Recovery console от инсталационен диск на Уиндоус. Това съм го тествал и НЕ сработи, защото за достъп до конзолата се изисква администраторска парола (която сме я забравили).

Процедура:
1) Буутваме от компакт диск или флашка живата Линукс дистрибуция. На десктопа трябва да има икона на автоматично монтирания Уиндоус дял - отваряме го и навигираме до папка system32
2) Намираме файла osk.exe, маркираме го, натискаме клавиш F2 и го преименуваме на osk-old.exe. Внимание! Работете само с преименуване. Не се изкушавайте да копирате файлове от и в системната папка на Уиндоус докато сте в Линукс среда - не съм тествал какво ще стане, но е много вероятно да се загубят правата на файловете под Уиндоус, а на нас ни трябва работеща конзола със собственик Trusted Installer (аджеба - супер админа) и никой друг!
3) По същия начин преименувайте cmd.exe на osk.exe и рестартирайте до Уиндоус среда
4) От логон екрана изберете бутончето Ease of access в долния ляв ъгъл и от менюто - On screen keyboard
5) В появилата се вместо клавиатура конзола напишете net user USERNAME PASSWORD. Вече може да се логнете с новата PASSWORD, но не трябва да забравяте след това и да възстановите командния промпт до нормалното му състояние по обратния път на точка 2 и 3 през Линукса. Даже ви препоръчвам да не се опитвате да се логнете, преди да го направите, а след изпълнение на командата направо да рестартирате да Линукс от бутона долу вдясно и да оправите нещата.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Re: Промяна на забравена администраторска парола на Windows 7 с помощта на Ubuntu

Мнение от teou » 24 мар 2014 21:55

След проведени тестове темата беше коригирана.

Потребителски аватар
ivaylon
Глобален модератор

Re: Промяна на забравена администраторска парола на Windows 7 с помощта на Ubuntu

Мнение от ivaylon » 29 мар 2014 06:56

Има и Hiren's boot CD, където пак с linux и инструменти се сменят пароли.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred » 29 мар 2014 12:02

И доста други в категорията Live CD/DVD/Multiboot където Hiren впрочем е една от задължителните опции. Имам едно такова златно ДВД пълно със сервизни инструменти. При старта се бутва и зарежда в RAM само менюто от което пак в RAM диск се зареждат доста ОС и инструменти. Впрочем вътре има и Опера така че дори при скапан Windows си имам Интернет и гледам любимите предавания :) Сега с тези последните реформи купих специална флашка 32 GB за да я форматирам и направя едно "супер ДВД" със стотици такива сервизни програмки. Има съответните програми и с малко четене човек може да почне да прави собствени сборки от любимите програми и ОС.
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

bhz

Мнение от bhz » 06 яну 2015 15:21

Има интересни имплементации на Hiren's като Hirens Boot DVD Restored Edition. (възстановени от предишни релийзи приложения които са премахвани поради различни Лицензионни съображения) полезно но предимно за двд носител или флашка над 6Г като има и заготовка да се импорне бившия Бектрак, което прави чудесна флашка за всякакви ситуации. ако някой има желание мога да споделя исото( с бектрак и без бектрак)

Успех!.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 07 яну 2015 11:49

Мерси! Аз бих тествал, но в момента съм на малко по-друга вълна. Но ще го имам предвид за в бъдеще :)

Отговори