Решение за скърцащи панти на Lenovo Thinkpad

Теми, свързани с желязото на "щайгата" - компютри, части и всякаква периферия за тях
Отговори
Потребителски аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Контакти:

Решение за скърцащи панти на Lenovo Thinkpad

Мнение от teou » 27 мар 2014 12:58

Попадна ми това клипче:

Принципа трябва да е същия за всички нови модели, от които във форума имаме поне два. Споделям го, защото май е разпространен проблем. На мен ми прискръцна 1-2 пъти, чакам да видя дали ще се засили да го занеса на IBS да охлабят винта, че моя още е в гаранция и не искам да пипам аз.

Потребителски аватар
pakostnika
Старши потребител

Re: Решение за скърцащи панти на Lenovo Thinkpad

Мнение от pakostnika » 01 апр 2014 11:04

Полезен тут.
Лично аз бих махнал пластмасовите капачета над болтчетата с върха на игла, не с макетно ножче. След като си наглася пантата бих добавил и малко смазка за всеки случай. Обяснението за скърцащата панта, което се получава заради топлината идваща от вентилатора е ОК. При регулярни температури от 80-90 градуса е нормално. Но за мен по-скоро си се случва заради амортизацията и заради това, че са фабрично стегнати до ниво, което да държи капака здраво. След време се появява ефекта на постепенното дозатягане, вместо разхлабване. Но може и всички фактори накуп, барабар с некачествена смазка.

Също е възможно когато капака се поставя обратно да не пасне достатъчно добре както при фабричното поставяне. Няма да е лесно видимо, но на допир се усеща. Което мен лично не ме дразни, пък ми се е случвало да не мога да сглобя така както е било преди. Не вярвам да оказва влияние на гаранцията, но като знам някои фирми как оглеждат за най-малките драскотини.. Бих се доверил на сервиза, като че ли.
fred написа:Моят опит показва, че опитите нещо което работи добре да почне да се пипа уж за да се направи още по-добре накрая завършват плачевно. Така че не бързай с усмивките.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 15 апр 2014 17:38

Тези дни ще ходя да ми охлабят пантата в IBS. Казаха че ще отнеме едно кафе време, общо взето.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 30 окт 2015 17:56

За съжаление, 18 месеца след смяната (корекция не можело, та април 2014 ги смениха) на пантите един път по гаранция, ще ги сменям пак. Абсолютно същите симптоми като първия път - заяжда лявата панта. Ако приемем, че от IBS са го сглобили правилно (то там не виждам какво ще объркат, самата панта е неразглобяем елемент и само се подменя), излиза, че китайците са пестили от качество на смазката или на самата сплав и тя се изпарява/деформира от топлината. Нямам друго обяснение, как така може да се скапа за едни 500-600 отваряния. Температурата на компютъра не е минавала 70 градуса, така че не е и от прегряване....

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 16 окт 2016 14:50

Година след втората замяна проблеми засега няма. Ще ви информирам пак след година :) Така де, лаптопа си е здрав и не планирам да го сменям. Особено под Линукс си хвърчи. Само трябва да не ме мързи да преинсталирам/ъпдейтна по някое време с по-нова версия.

Потребителски аватар
teou
Site Admin
Контакти:

Мнение от teou » 14 яну 2018 21:24

Повече от година по-късно проблеми няма. Когато сплавта, сглобката и качествения контрол е на ниво и партидата е читава, нещата са ок.

Отговори