Модулните устройства

Новини, свързани с всякакви смарт и не-смартфони, таблети, мобилни операционни системи
Аватар
pakostnika
Старши потребител

Модулните устройства

Мнение от pakostnika »

Google releases official Project Ara Module Developers Kit
http://www.gsmarena.com/google_releases ... s-8260.php

Изображение

Изглежда Гугъл съвсем реално възнамеряват да станат пионерът, който ще наложи phoneblock концепцията като устройство за масовата употреба. Само времето ще покаже дали тази инициатива ще се превърне в успех, но като поразмислим, шансовете са наистина големи. Дори продажбаната на мобилен бранд като Моторола изглежда обоснована. Възможно е компаниите, които доставят отделни компоненти като дисплеи и камери да се превърнат в основните играчи, а сегашните асемблатори да престуктурират бизнеса си до неузнаваемост. Или просто да погълнат доставчиците си и да запазят позиции. Цялото това при положение, че от американският конгломерат спазят темповете за разработка на проекта си Ара. Няма да се учудя ако са година напред от конкуренцията, което би било пагубно за разпределението на пазара. Дано не.
fred написа:Моят опит показва, че опитите нещо което работи добре да почне да се пипа уж за да се направи още по-добре накрая завършват плачевно. Така че не бързай с усмивките.
Аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Обратна връзка:

Re: Модулните устройства

Мнение от teou »

Най-интересни са ми цените. Отсега се вижда, че за единица производителност това ще е по-скъпо, въпроса е с колко.
Аватар
pakostnika
Старши потребител

Мнение от pakostnika »

100-150 долара за "скелета" в най-добрия вариант. Поне според мен.

А вече има и ориентировъчна дата за по-комерсиален старт на проекта.
http://www.gsmarena.com/googles_modular ... s-8303.php
fred написа:Моят опит показва, че опитите нещо което работи добре да почне да се пипа уж за да се направи още по-добре накрая завършват плачевно. Така че не бързай с усмивките.
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

В някаква статия чето за 50 долара за шасито. 150 само за скелет, е абсурд да набере популярност, това значи завършения телефон да е минимум 300... по-скъпо от Мото Г, а Леново, Зте и Хуавей ще ги изядат с палцалите с техните апарати среден клас за 150.
Аватар
pakostnika
Старши потребител

Мнение от pakostnika »

Да, ето в тази на калдата вероятно. http://www.kaldata.com/Революционният-с ... появ-88874

Последните нерядко са се "доказвали" с недостоверна и необоснована информация. Аз лично не им се доверявам. Ориентирам се по този абзац:
Google hopes that Ara will take on the role of your primary smartphone for as long as 5-6 years, during which time you could pop in a new CPU or camera if yours gets a bit long on the tooth, rather than having to buy an all-new device once the latest tech rolls around.
В такъв сериозен период от време за мобилните технологии цена от около 100тина долара за възможен ежегоден ъпгрейд ми се вижда най-реална. После идват и отделните модули като ВиФи и камера за по 10-15 долара и най-скъпият - дисплеят. Така за 200-250 долара може да се сглоби телефон, който застава между средния и високия клас. Което излиза почти двойно по-евтино от Самсунги и HTCта и на цената на китайците.

После идва и размерът на скелета, ако най-големият е 5.5 или 6 инча, това са 300 долара. Това са едни 450 лева за фаблет, който може да се ъпгрейдва по всяко време. Доста конкурентно на китайските производители и е възможно от Гугъл да са си направили сметката най-добре от всички. Твърдо залагам, че цената ще е около 100 долара, като вътрешно се надявам да не съм прав и да бъде около 50. ;)
Последно промяна от pakostnika на 17 Апр 2014 15:02, променено общо 1 път.
fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

като вътрешно се надявам да не съм прав и да бъде около 50.
Ама помислете малко и за пенсионерите и я направете $25 :) :)
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Мда, 50 долара ще е шасито, макар да не става ясно кое от трите.
Аватар
pakostnika
Старши потребител

Мнение от pakostnika »

teou написа:Мда, 50 долара ще е шасито, макар да не става ясно кое от трите.
Мне, няма да е.
Пише ориентировъчна цена за производствена бройка, без търговска надценка от посредниците и др. За най-ултра базовия модел.
Тук играе маркетинговият отдел, който желае да обяви народни цени за да провокира интерес. Отделно е ясно, че в базовите версии ще се целят ниски цени за да се конкурират китайските производители. И на мен ми се иска 50 за рамка и 100 за памет и камера ама нещата ще седят малко по-иначе. Никой не цели да подкопае целия среден и висок сегмент, топ модификации отново ще си струват 500-600 долара. Има такава информация.

Най-важното е, че хамериканците са наистина лукави и са изготвили доста премислена стратегия около Ара. Щом се очакват тестови бройки през септември.
Пуснаха един добър продукт като Moto G, покачиха цената и продадоха изгодна мобилния бранд и обявиха дългосрочните си планове. Допълнителният магазин към Google Play и си държат ръка над софтуерните ъпдейти, които ще разрешават и разширяват функционалностите на дадени модули. Демек - тотален контрол. Което не искаме.

Ето поле за налагането на различна ОС!
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Това с контрола върху модулите и на мен не ми хареса. Уж щели да позволят и на други производители да правят модули, ама ако ги накарат да им плащат такса за сертифициране примерно ще ги изгонят.

Дано да не се окаже всичко кьорфишек, още е рано да се каже. Дотук на хартия е добре.
Аватар
pakostnika
Старши потребител

Мнение от pakostnika »

Надявам се да измислят ефективен метод да не ми се крадат модулите, който да е различен от това да си давам отпечатъците. ;)
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

С тия магнитчета на хардуерно ниво - трудно. Но може да се измисли нещо софтуерно, при първата инсталация да се запаролва или нещо такова. Макар че това пак ще иска някакъв допълнителен (криптиращ?) хардуер в модулите, ще оскъпи и без това не-евтиния продукт, ще увеличи размера и ще скопи пазара за компоненти втора ръка. Така че не се надявам много. Но пък хората ще се отучат да си слагат телефоните по масите в заведенията. :)
fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

Идеята за модулна конструкция е добра но като дизайн не ми харесва. Ако сложат отзад едно тънко метално капаче ще се подобри значително визията пък и надежноста. Човек не си сменя всеки ден модулите така че няма да го затрудни монтажа.
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.
Аватар
pakostnika
Старши потребител

Мнение от pakostnika »

Аз всъщност го предпочитам така от чисто дизайнерска гледна точка. Може да се комбинират 2 или 3 цвята например, различни мотиви и графики. Дали ще е по-малко практично зависи изцяло от магнитния тип за захващане, който лично на мен не вдъхва особено доверие.
Google обещава, че потребителите ще могат да добавят не само функционални модули, но и различни дизайн компоненти. Някои от частите ще подлежат на 3D принтиране и модифициране.
Изображение

Чисто илюстративен пример нали, не че точно тези комбинации ми допадат. Просто вече ми се повдига от черното или бяло в комбинация със сребрист кант. Например телефоните на Нокия, които са цвят cyan, се намират доста по-рядко. Това ме дразни защото наситеното светло синьо е доста топло и доставя свежи настроения. Може би до голяма степен исках да си купя точно тази марка заради цвета и не открих каквото желаех, отказах се.

Тука смятам, че ще се добави възможност дори модулите да са различни като грапавина и тип повърхност. Ако мога да си направя стилно изчистена задница комбинирана с точните цветове, лек мотив и материал различен от бейсик пластмасата, по която лесно оставят отпечатъци, ще се зарадвам доста силно.
Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Те ще направят цяла екосистема свързана с 3д принтиране и къстомизиране на гърба, явно. Което е просто гениално - ще имат 2 мегаиновации в едно устройство. Така че според мен това което искаш ще стане. Само цената дано не е много солена.

Иначе и аз много се зарадвах на моето Леново - хем лилав цвят, хем е гумирано отзад. Никакви отпечатъци не остават дългосрочно (краткосрочно заради гумата понякога там където е държан се "изпотява").
Аватар
pakostnika
Старши потребител

Мнение от pakostnika »

Публикувай отговор