Компютри с малки размери

Новини, свързани с информационни технологии и телекомуникации, интернет
Публикувай отговор
fred
Глобален модератор

Компютри с малки размери

Мнение от fred »

Напоследък фирмите се надпреварват да предлагат компютри с минимални размери.Разбираемо, съвременните настолни компютри често предлагат изчислителна мощност далеч надвишаваща нуждите на много от задачите и реално използваща се само в тежки изчислителни задачи, игри или инженерни симулации. Докато например в един офис такъв компютър ще се натоварва само с проценти от възможностите си. Една голяма пазарна ниша в която ще навлизат така наречените NUC компютри. Ето като пример един компютър с най-малкият размер който досега съм виждал. Има и по-малки но те вече са в разряда на микро контролерите.

Изображение

ASUS Chromebit e микро компютър с размерите на флашка и цена $100. Включва се към мониторът с HDMI интерфейс а захранването е по Micro-USB. Освен това има USB 2.0 за допълнителната периферия и безжичен достъп с 802.11ac, 2.4 and 5GHz, Bluetooth 4.0. Базира се на 4 ядрен микропроцесор Cortex-A17 Rockchip RK3288 1,8 ГГц, графичен ускорител с 8 ядра Mali-T760MP4 и оперативна памет 2 GB, също твърд диск 16 GB. Работи под Chrome OS и консумира само 3 вата. С безжична клавиатура и мишка от всеки монитор би се получил скромен но приличен компютър за непретенциозни задачи.

И естествено ASUS са представили и мини компютри ASUS Chromebox в кутия стил NUC, там параметрите са значително по-сериозни.
chromebox-1.png
chromebox-1.png (158.54 KiB) Преглеждано 2235 пъти
chromebox-2.png
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

Аватар
teou
Site Admin
Местоположение: Dreieich - Dreieichenhein (Hessen) / София / Синеморец
Обратна връзка:

Re: Компютри с малки размери

Мнение от teou »

Има хляб в тези неща, единствения проблем е, че са малко нишови, но все пак идеята според мен в някои случаи е добра. Основното е, че ако не е необходима голяма мощ, или пък мобилността на лаптоп, или ако е необходим над 16 инча монитор, то купуването на едно такова вместо традиционен десктоп или лаптоп пести място, ток и в някои случаи и пари.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

Вече и с активно охлаждане на "компютър във флашка". Какво толкова е натоварен не знам, по принцип този клас микро-компютри са за леки задачи, явно са засилили параметрите за да впечатлят клиентите.

Изображение
Всички версии на HDMI-миникомпютрите визуално напомнят на флаш-стик, но досега не бяхме виждали подобно устройства с активно охлаждане. Новият миникомпютър m-Stick MS-PS01F е именно такъв и е оборудван с миниатюрен вентилатор, който е необходим за охлаждането на сравнително мощния за подобен вид устройства чип. Миникомпютърът работи на базата на чипсета Intel Atom Z3735F с 64-битова архитектура, четири процесорни ядра с тактова честота 1,33-1,83 GHz и графичния ускорител Intel HD Graphics с работна честота 311-646 MHz. Устройството разполага с 2 GB оперативна памет, 32 GB флаш-диск и слот за външни карти памет.

Налични са още WiFi, Bluetooth 4.0 + LE модули за безжична връзка и USB 2.0 порт. Устройството работи под управлението на операционната система Windows 8.1 с Bing, габаритните размери са 125 x 37.6 x 14 милиметра при тегло 61 грама. Миникомпютърът m-Stick MS-PS01F се продава при цена около 170 американски долара.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

Бъдещето на мини компютрите според Интел - по-малки и по-евтини (дори до $50).

Изображение
Intel also introduced a new form-factor at CES in January which the company is further discussing at IDF. It’s a sub-1 liter “socketed” mini PC board.

The new model is a bit bigger than an NUC board, at 5.8″ x 5.5″ but it supports a 35 watt processor… and unlike an NUC, the processor isn’t built into the motherboard. You’ll be able to upgrade the chip in these new systems just as you would with a traditional desktop computer. It also has 2 mini PCI Express slots and 2 SODIMM slots for memory.

These systems would be able to work with Intel Celeron through COre i7 chips.

fred
Глобален модератор

Микрокомпютър с цена САМО $9

Мнение от fred »

Събира в момента финансиране на Kikstarter макар че още първите дни е събрал необходимите $50,000 да го произведе. В момента когато пишех броячът показваше събрани $623,980 и непрекъснато превърташе. Като за начало смятат да произведат 5000 по $9, снощи оставаха около 1600 бр до тази граница, в момента е са останали само 313 бр, докато се наканя ще ги разграбят така че явно ще чакам серийното производство :( Това с цената $9 е само основната платка но примерно за батерия се доплаща $10 и т.н., за повече подробности гледайте линка.

Основните технически характеристики:
Едноплатковият компютър използва Open Hardware, работи под управлението на Debian Linux и е оборудван с чипсета Allwinner R8 Cortex A8 с интегрирания графичен ускорител Mali-400 GPU, съвместим с Allwinner A13. Налични са 512 MB оперативна памет, 4 GB флаш-диск, 802.11 b/g/n Wi-Fi + Bluetooth 4.0 модули за безжична връзка, 1 USB порт, 1 USB OTG порт. Габаритните размери са 60 х 40 милиметра.

Доста добра играчка за всеки който обича да човърка и си играе с хардуер, гарантирано ще взема поне 1-2 когато излязат на пазара. За съжаление както гледам графика ще е чак догодина.

Изображение

Изображение

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Много добро - алтернатива на малинката на по-евтина цена. За съжаление хардуера е малко на границата на разумното, за някои неща може просто да не е достатъчен, например за рутер или медийна библиотека. Но за микро сървърче или пък мониторинг на нещо си или дори офисна работа, както и за деца си е ок.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

Чакам да станат по $1 :) Както са тръгнали никак не е невъзможно, просто трябва да напъхат всичките тези малки правоъгълничета /SMD резистори и кондензатори/ вътре в интегралната схема . С това IoT /Internet of Things/ с големи крачки се върви натам, скоро микрокомпютрите и Интернет ще го има навсякъде, и зъбната четка ще ме диагностицира в режим на реално време какво става със зъбите ми и ще ми записва час в зъболекаря :) Сериозно, полупроводниковата и електронната индустрия изтискаха каквото можеше от традиционните отрасли и трескаво се оглеждат за нови области за експанзия. Смартфон не можеш да ги накараш да си купуват всеки месец но с това IoT се открива необятен пазар. А където е серията там и цените падат.

Иначе за това което казваш микросървъри, медийни центрове и подобни си има други по-мощни чипове но те засега се държат на по-високи цени. Ако се интересуваш огледай се към микрокомпютри базирани на STM32 или платки от рода на Cubieboard и Odroid, доста хляб има и в интелските Atom. Ето тук едно сравнение за едноплатковите микрокомпютри. Някъде из линковете имам едно проектче за т.н. Torrent Box, т.е. микрокомпютърче колкото цигарена кутия със свързан към него диск на USB, стои си непрекъснато включено и тихичко качва торентите без да е необходимо старата щайга да върти по цяла нощ и хаби ток. Има я вградена тази функция но в скъпите NAS, наистина скъпи.

BTW ето идея за Kikstarter, компютърче с формата на флашка, от едната страна USB да го включа към диска, от другата RJ45 за мрежата (може и WiFi|, лягам да спя, включвам го и си сваля/качва без да го мисля. Ако е $10 няма секунда да мисля дали да го купя.

Иначе от микрокомпютрите интензивно се интересувам от 1 година и малинката е причината за това, от нея тръгнах. Мислех да пусна тема но понеже засега съм на ниво информация изчаквам да стане и нещо направено. Стар хардуерист съм, като гледам какви чудесии на какви безбожно ниски цени се появиха напоследък не мога да се стърпя, явно ще хващам пак поялника. Макар че как ще се оправям с тези SMD елементи които станаха колкото оризово зърно засега не ми е ясно. Започнах с малинката но напоследък се преориентирам от нея към Arduino, мисля че там е основният поток на развитието, засега.

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Ардуиното е по-скоро платка за периферия, за сензори, за разширяване на микрокомпютърчето.

Иначе аз вместо малинка, взех един малък (кубче 7х7 см) тплинк рутер да го правя на впн сървър, но още не съм се захванал сериозно да го конфигурирам.

fred
Глобален модератор

Мнение от fred »

teou написа:Ардуиното е по-скоро платка за периферия, за сензори...
Точно това ме интересува, хоби. При мен линковете съм ги разделил на две категории, микрокомпютри и микроконтролери, макар че понякога е трудно да се прецени, изчислителната мощ в микроконтролерите напоследък доста расте.

Аватар
teou
Site Admin
Обратна връзка:

Мнение от teou »

Натам отиват нещата, но засега си трябват и двете, да се допълват. Малинка или нещо от сорта за изчислителна мощ и да търкаля операционната система, и платка с контролери, портове, интерфейси и прочие. Но в бъдеще ще се обединят.

Иначе на мен следващият ми личен проект е в малко по-друга посока: как да си направим ултрабук-трансформър, но за около сто долара. Идеята е, че вече има евтини таблети около 8-9 инча, с интел процесор и 2 гб рам, някой дори са дуал буут с андроид. Към това един кейс с клавиатура, мишка или тъчпад, евентуално допълнителна батерия и готово.

Въздържам се засега, защото ще ми е само за играчка и в момента не ми е необходимо за работа, но по принцип ме блазни идеята. Нещо такова - http://www.dx.com/p/chuwi-vi8-8-ips-dua ... ack-377647
Даже отдолу се препоръчват клавиатура, още батерия и памет. Това нещо по принцип с 2г рам и този процесор е достатъчно производително за офисна работа и ще върви общо взето гладко уиндоуса, особено без хард диск.

Публикувай отговор